Davlat dumasi ikkinchi va uchinchi oʻqishda Ichki ishlar vazirligiga mehnat migrantlari uchun kasblar roʻyxatini tasdiqlash huquqini beruvchi qonunni qabul qildi. Ilgari ushbu roʻyxatni Mehnat vazirligi tuzar edi.
Yangi qonun chet el fuqarolarining huquqiy holati toʻgʻrisidagi qoidalarni, shuningdek, Rossiyadan chiqish va unga kirish tartibi toʻgʻrisidagi qonunning 256-moddasini oʻzgartiradi.
Endi aynan Ichki ishlar vazirligi chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarga «RVP»  va «VNJ»  guvohnomalarini olish imkonini beruvchi kasblar roʻyxatini belgilaydi.
Shuningdek, vazirlik mamlakatda vaqtincha boʻlib turgan chet elliklar qaysi hollarda oʻzlari ishga ruxsatnoma olgan hududdan tashqarida ishlashlari mumkinligini hal qiladi.
Ushbu qonun Rossiya hukumati tomonidan ishlab chiqilgan. Parlament quyi palatasiga hujjat 6-may kuni kiritilgan, 9-iyun kuni esa Davlat dumasi uni birinchi oʻqishda qabul qilgan.
2025-yil aprel oyida Mehnat vazirligi bunday kasblar roʻyxatini 203 tadan 29 tagacha sezilarli darajada qisqartirdi. Ushbu yangi roʻyxatga muhandislar, chilangarlar va dasturchilar kirdi. Shuningdek, u yerga uchuvchisiz apparatlar boʻyicha mutaxassislar hamda sanoat, astrofizika va genetika uchun katta ma’lumotlar tahlilchilari qoʻshildi.
2024-yil dekabr oyida Ichki ishlar vazirligi tashabbusi bilan talab yuqori boʻlgan mutaxassislar uchun yashash guvohnomasini tez fursatda olish imkoniyati qaytarilgan edi.

Государственная дума приняла во втором и третьем чтениях закон, который дает Министерству внутренних дел право утверждать список профессий для трудовых мигрантов. Раньше этот список составляло Министерство труда. Изменения видны по статусу документа в базе Государственной думы. Новый закон меняет правила о правовом положении иностранных граждан, а также статью 256 закона о порядке выезда из России и въезда в нее.
Теперь именно Министерство внутренних дел будет определять список профессий, которые позволяют иностранцам и лицам без гражданства получить вид на жительство без разрешения на временное проживание. Также ведомство будет решать, в каких случаях временно находящиеся в стране иностранцы могут работать за пределами того региона, где они получили разрешение на работу.
Этот закон разработало правительство России. В нижнюю палату парламента документ внесли 6 мая, а 9 июня Государственная дума приняла его в первом чтении.
В апреле 2025 года Министерство труда сильно сократило список таких профессий с 203 до 29. В этот новый список вошли инженеры, слесари и программисты. Также туда добавили специалистов по беспилотникам и аналитиков больших данных для промышленности, астрофизики и генетики. По информации Министерства внутренних дел, до отмены этой нормы в 2023 году менее 1% иностранных граждан использовали упрощенный путь получения гражданства по своей профессии. В декабре 2024 года по инициативе Министерства внутренних дел возможность быстро получить вид на жительство для востребованных специалистов была возвращена.