Nijniy Novgorod oblastining Kstovskiy tumanida mahalliy huquq-tartibot idoralari xodimlari noqonuniy migrantlarni qidirish bo‘yicha reyd o‘tkazdi. Oz emas, ko‘p emas, 36 nafar odam, ularning 15 nafari yosh bolalar yashayotgan uyni bosgan politsiyachilar bir quvonishgan edi.
Ularning ko‘z oldiga telegramm kanallaridagi xabarlarda katta «noqonuniy muhojirlar guruhi» qo‘lga olingani haqidagi sarlavhalar ham kelgan bo‘lsa ham ne ajab. Biroq ularnig quvonchi uzoqqa cho‘zilmadi, haqiqat butunlay boshqacha bo‘lib chiqdi.
36 nafar kishini yuztuban yotqizib, hujjatlarini sinchiklab tekshirgandan so‘ng ularning barchasi Rossiya fuqarosi ekanligi ma’lum bo‘ldi. Ular migrantlar emas, boshqa mintaqalardan kelgan ko‘chmanchi lo‘lilar ekan. Rossiyadagi muhojirlarning qonuniy pasportlari politsiyaning shijoatini biroz hayajon bilan almashtirdi.
Ovoragarchiliklar bekor ketmasligi uchun uch kishiga bolalarining maktabga bormagani uchun ma’muriy bayonnoma tuzildi, yana kimgadir saqlash qoidalari buzilgan pnevmatik qurol borligi aniqlandi.
Reyd “qonunlarni buzishga yo‘l qo‘yilmasligi” haqidagi profilaktik suhbat bilan yakunlandi. Bunday mehmonlarni yoki bunday «tashriflar»ning takrorlanishini xohlamagan lo‘lilar oilasi tezda ko‘ch-ko‘ronini yig‘ib, yana yo‘lga ravona bo‘ldi.

В Нижегородской области в Кстовском районе местные правоохранители устроили облаву в поисках незаконных мигрантов. «Ну наконец-то!» — подумали, наверное, полицейские, проверяя дом с 36 жильцами, среди которых было 15 детей.
Представители силовых структур уже представляли заголовки о задержании «группы нелегалов», да только реальность оказалась совсем другой.
Проведя жителей дома по всей процедуре, включая укладку лицом в пол и строгую проверку документов, полицейские узнали интересную деталь: каждый из обитателей — гражданин
России, а мигранты оказались вовсе не мигрантами, а кочевыми цыганами, которые прибыли из других регионов страны. Легитимные российские паспорта мигрантов быстро сменили усердие полицейских на легкое недоумение. Ну, какие же тут нелегалы?
Оправдывать внезапное вмешательство все же пришлось: троим взрослым составили административные протоколы за то, что дети не посещают школу, а еще у кого-то из жильцов нашлось пневматическое ружье с некоторыми нарушениями в хранении.
Рейд завершился профилактической беседой о «недопустимости нарушения законов». Поняв, что таких гостей и повтора подобных «визитов» они не хотят, цыганская семья оперативно собралась и покинула область.