2024-yilda Estoniyada muhim o‘zgarish yuz berdi: 20 yil ichida birinchi marta kelganlardan ko‘ra ko‘proq ruslar mamlakatni tark etdi. Bu haqda Estoniya statistika departamenti bosh tahlilchisi Kristyan Erik Loik xabar berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘tgan yili Estoniyaga atigi 600 nafar Rossiya fuqarosi kelgan (2019 yilda bu ko‘rsatkich deyarli 3 baravar ko‘p bo‘lgan). 2015-yilda ular 500 tani tashkil etgan “fuqaroligi aniqlanmagan” odamlar ham kamroq – atigi 200 kishi. Bu Estoniyada migratsiya qoidalarini qattiqlashtirgani, odamlarning mamlakatga ko‘chib o‘tishga qiziqishi kamligi bilan bog‘liq. Bu yerga avvallari xorijda yashagan finlar va estoniyaliklar ham kamroq kelgan.
2024-yilda Estoniyadan kelganlardan ko‘ra ko‘proq odam chiqib ketdi. 2020-yildan beri bunday bo‘lmagan edi. Ketayotganlarning ko‘pchiligi – 30–44 yoshdagi mehnatga layoqatli erkak va ayollar bo‘lib, xorijda yaxshiroq ish va yashash sharoitlarini topishni xohlashadi. Ketganlarning aksariyati Finlyandiyani (30–50%), shuningdek, Buyuk Britaniya, Rossiya, Germaniya va AQSHni tanlagan. Emigrantlar orasida erkaklar ko‘p (60%). Ammo qaytib kelayotganlarning aksariyati keksalar va yosh bolali oilalar.
2022-yilda ukrainalik qochqinlar ommaviy ravishda Estoniyaga kelganidan so‘ng, endi teskari jarayon davom etmoqda: tobora ko‘proq ukrainaliklar ortga yoki boshqa mamlakatlarga ketmoqda. 2024-yilda 4 ming ukrainalik ketgan va kelganlar 2023-yilga nisbatan 2 baravar va 2022-yilga nisbatan deyarli 5 baravar kam.
Ammo Osiyodan kelayotganlar soni ortib bormoqda. 2024-yilda Estoniyaga 131 ta davlatdan odamlar kelgan, eng ko‘p muhojirlar Filippin, O‘zbekiston va Turkiyadan kelgan. Demak, Osiyo davlatlari yangi muhojirlarning asosiy manbasiga aylanib bormoqda va hozir ular orasida o‘zbeklar ham bor.

В 2024 году в Эстонии произошло важное изменение: впервые за 20 лет из страны уехало больше россиян, чем приехало. Об этом сообщил главный аналитик Департамента статистики Эстонии Кристьян Эрик Лоик. Также он рассказал что, за прошлый год в Эстонию приехали только 600 граждан России, хотя ещё в 2019 году было почти в 3 раза больше. Меньше стало и людей с «неопределённым гражданством» — только 200 человек, хотя в 2015 году было 500. Это связано с тем, что Эстония ужесточила миграционные правила, и люди меньше интересуются переездом в страну. Также стало меньше приезжать финнов и эстонцев, которые раньше жили за границей.
В 2024 году в Эстонии уехало больше людей, чем приехало. Такого не было с 2020 года. Чаще всего уезжали люди в возрасте 30–44 лет — это трудоспособные мужчины и женщины, которые хотят найти лучшую работу и условия жизни за границей. Большинство уехавших выбрали Финляндию (30–50%), а также Великобританию, Россию, Германию и США. Среди эмигрантов большинство — мужчины (60%). А вот возвращаются чаще пожилые люди и семьи с маленькими детьми.
После того как в 2022 году в Эстонию массово приехали украинские беженцы, теперь идёт обратный процесс: всё больше украинцев уезжают обратно или в другие страны. В 2024 году уехали 4 тысячи украинцев, а приехало намного меньше, чем раньше: в 2 раза меньше, чем в 2023 году, и почти в 5 раз меньше, чем в 2022.
Зато приезжих из Азии становится больше. В 2024 году в Эстонию приехали люди из 131 страны, и больше всего мигрантов было из Филиппин, Узбекистана и Турции. Это значит, что азиатские страны становятся главными источниками новых мигрантов, и узбеки теперь тоже входят в их число.