Қозоғистон ҳукумати республикадан ташқарида истиқомат қилувчи этник қозоқларга уларнинг тарихий ватани билан алоқаларини мустаҳкамловчи, шунингдек, мамлакатга киришда 10 йил муддатга яшаш учун рухсатнома (ВНЖ) олишлари учун махсус карталар чиқаришни режалаштирмоқда.
Бу ҳақда  махсус брифингда Қозоғистон Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлигининг Миграция масалалари қўмитаси раиси вазифасини бажарувчи Ильяс Испанов 2023-2027 йилларга мўлжалланган миграция сиёсати концепциясини тақдим этаётганида маълум қилди, деб ёзади ТАСС.
“Этник миграцияни тартибга солиш – муҳим йўналиш ҳисобланади. 2023-2027 йилларга мўлжалланган миграция сиёсати концепциясига мувофиқ «Ата жолы» (“Ота йўли”) картаси чиқарилади. “Ата жолы” картаси фуқаролигини йўқотмаган ҳолда хорижда яшаётган этник қозоқларга берилади”, — деди у.
Испанов картани жорий этишдан мақсад тарихий ватан билан алоқаларни мустаҳкамлаш, миллий анъаналарни асраб-авайлаш, республикада ўз салоҳиятини рўёбга чиқариш учун Қозоғистонга профессионал ва муваффақиятли ишбилармонларни жалб қилиш эканлигини таъкидлади.
“Шунингдек, “Ата жолы” картаси эгалари мамлакатга киришда 10 йил муддатга яшаш учун рухсатнома оладилар”, — деди қўмита раҳбари вазифасини бажарувчи.
Унинг таъкидлашича, мамлакат Президенти Қосим-Жомарт Токаев 2022 йил 1 сентябрдаги халққа Мурожаатномасида мустақиллик йилларида бошқа давлатларда доимий истиқомат қилувчи қозоқ миллатига мансуб чет элликлар ёки фуқаролиги бўлмаган этник қондошларнинг миграция сиёсатини тубдан ўзгартириш бўйича топшириқ берган эди. Бу биринчи навбатда мамлакат мустақилликни олган пайтда   бошқа давлатларда истиқомат қилган этник қозоқларга ва республикада доимий яшаш учун келган миллатдошларга тегишли.

Власти Казахстана планируют выдавать проживающим за пределами республики этническим казахам специальные карты, которые позволят укрепить их связи с исторической родиной, а также получить вид на жительство (ВНЖ) на 10 лет при въезде в страну.
Об этом сообщил на брифинге исполняющий обязанности председателя комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Казахстана Ильяс Испанов, презентуя концепцию миграционной политики на 2023-2027 годы, сообщает ТАСС.
«Важным направлением является регулирование этнической миграции. В соответствии с концепцией миграционной политики на 2023-2027 годы будет выдана карта «Ата жолы» («Путь предков»). Карта «Ата жолы» предоставляется этническим казахам, проживающим за рубежом, без потери гражданства», — сказал он.
Испанов отметил, что целью внедрения карты является укрепление связей с исторической родиной, сохранение национальных традиций, привлечение в Казахстан профессионалов и успешных бизнесменов для реализации их потенциала в республике. «Также обладатели карты «Ата жолы» при въезде в страну получают вид на жительство сроком на 10 лет», — отметил исполняющий обязанности главы комитета.
Он напомнил, что президент страны Касым-Жомарт Токаев в послании народу от 1 сентября 2022 года поручил кардинально изменить политику миграции этнических кандасов — иностранцев или лиц без гражданства казахской национальности, постоянно проживающих на момент приобретения суверенитета Казахстана за его пределами и прибывшие в республику с целью постоянного проживания.