2024-yilda Rossiyada barcha turdagi kvartiralarni ijaraga olish narxi 31,4% ga oshdi. Ekspertlar 2025-yilda ham narxlarning faol o‘sishda davom etishini taxmin qilishmoqda. Bu ijaraga bo‘lgan yuqori talab va uy-joy xarid qilish salohiyatining tushishi bilan bog‘liq, deb xabar bermoqda «TACC» agentligi.
Bir xonali kvartiralar ijarasi uchun eng baland narx o‘sishi Cheropovets (+71,8%), Kursk (+69,5%) va Oryolda (+65,5%) kuzatilgani ma’lum qilinmoqda. Shu bilan birga, ijara narxi unchalik qimmatlamagan shaharlar orasida Yakutsk (+2%), Murmansk (+5,5%) va Maxachqal’a (+6,3%) qayd etilgan. Narxlar dinamikasi mintaqaga qarab farq qilishi kuzatilmoqda.
Moskvada esa bir xonali kvartiralarni ijaraga olish narxi 24,6% ga oshib, oyiga 58 510 rublga yetgan. Moskva viloyatida esa shunga o‘xshash kvartiralar 23,5% ga qimmatlashib, o‘rtacha oyiga 36 518 rublni tashkil etmoqda. Avvalroq Migrant.uz saytida Moskva va Moskva viloyatida ijara narxi qimmatlagani haqida xabar berilgan edi.

За 2024 год стоимость аренды квартир всех типов в России выросла до 31,4%. Эксперты прогнозируют, что в 2025 году ставки будут продолжать активно расти. Это связано с высоким спросом на съемное жилье и снижением доступности собственного жилья, сообщает агентство «ТАСС».
Наибольший рост цен наблюдался на аренду однокомнатных квартир в Череповце (+71,8%), Курске (+69,5%) и Орле (+65,5%). В то же время минимальное подорожание зафиксировано в Якутске (+2%), Мурманске (+5,5%) и Махачкале (+6,3%). Таким образом, динамика цен значительно различается в зависимости от региона.
В Москве стоимость аренды однокомнатных квартир увеличилась на 24,6%, достигнув 58 510 рублей в месяц. В Подмосковье аналогичные квартиры подорожали на 23,5%, составив 36 518 рублей в месяц. Об этом Migrant.uz ранее писал в своих материалах.