Andijon viloyatining Xo‘jaobod tumanida yashovchi 26 yoshli Kamoliddin (ismi o‘zgartirildi) Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush harakatlarida qatnashgani uchun sudlandi. Sud hujjatlariga ko‘ra, u Rossiya armiyasi bilan shartnoma tuzib, Ukraina hududidagi janglarda ishtirok etgan.
Ma’lum bo‘lishicha, Kamoliddin avval Qozog‘istonda ishlab yurgan. Keyin qarzlari ko‘payib ketgani sababli 2023-yil yanvar oyida Rossiyaning Nijnevartovsk shahriga ishlash uchun borgan. U yerda bir necha oy kirakashlik qilib yurgan vaqtida ko‘chada “kontrakt bo‘yicha xizmat” haqidagi e’lonni ko‘rib qoladi. E’londa urushga ketuvchilarga 740 ming rubl boshlang‘ich to‘lov va oyiga 204 ming rubl maosh berilishi aytilgani migrant yigitni oson pul topish yo‘liga kirishga undadi.
U Rossiya Mudofaa vazirligi tizimidagi harbiy qism bilan shartnoma imzolab, harbiy jeton va harbiy guvohnoma oldi. Sud materiallarida qayd etilishicha, u “Turk” degan laqab bilan ro‘yxatdan o‘tgan.
Kamoliddin harbiy tayyorgarlikni Lugansk viloyatida o‘tkazdi. U yerda turli qurollardan foydalanish va boshqa harbiy mashg‘ulotlarga jalb qilingan. Keyin Ukraina hududidagi janglarga yuborilgan.
Suddagi ko‘rsatuvlarga ko‘ra, 2024-yil mart oyida Tonenkaya deb atalgan joydagi jang vaqtida dron zarbasi natijasida u bilan birga bo‘lgan 8 nafar harbiy halok bo‘lib, 3 kishi tirik qoldi. Kamoliddin omon qolgan bo‘lsa-da, chap kuragi va chap son qismiga oskolka tegishi oqibatida og‘ir jarohat oldi.
Jarohatini tuzatish uchun u avval Rostov viloyati, keyin esa Astraxan viloyatidagi harbiy tibbiyot punktiga olib ketilgan. U yerda bir necha hafta davolangan. U yerda tanishgan bir qozog‘istonlik fuqaro Kamoliddinga boshqa davlat urushida qatnashish O‘zbekiston qonunlariga ko‘ra jinoyat hisoblanishini aytgan. Shundan keyin Kamoliddin akasi bilan maslahatlashib, O‘zbekistonga qaytishga qaror qilgan.
2024-yil aprel oyida u O‘zbekistonga qaytib kelgan. Sud materiallarida aytilishicha, qaytgach u harbiy shartnoma, jeton va boshqa hujjatlarni Farg‘ona kanaliga tashlab yuborgan. Keyin oyog‘idagi jarohatni davolatish uchun Andijondagi shifoxonaga murojaat qilgan. Operatsiya vaqtida uning oyog‘idan taxminan 4 santimetrlik metall bo‘lagi olib tashlangan.
Tergov davomida undan harbiy sumka, “Yugra soldatu” yozuvli futbolka va sport kiyimi, Rossiya bank kartalari hamda tibbiy hujjatlar olingan. Sud-tibbiy ekspertizasi xulosasida Kamoliddinning chap soni va yelka qismida portlash natijasida paydo bo‘lgan jarohatlar borligi tasdiqlangan.
Sud Kamoliddinni O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi bilan aybdor deb topdi. Unga 3 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Sud zalidayoq qamoqqa olingan yigit jazoni umumiy tartibdagi koloniyada o‘taydi.

26-летний житель Ходжаабадского района Андижанской области Камолиддин (имя изменено) был признан виновным в участии в боевых действиях между Россией и Украиной. Согласно судебным документам, он заключил контракт с российской армией и принимал участие в боях на территории Украины.
Как выяснилось, Камолиддин сначала работал в Казахстане. Затем из-за растущих долгов в январе 2023 года он отправился на заработки в российский город Нижневартовск.
Проработав там несколько месяцев, он увидел на улице объявление о «контрактной службе». В объявлении говорилось, что тем, кто отправится на войну, выплатят первоначальную сумму в размере 740 тысяч рублей и ежемесячную зарплату в 204 тысячи рублей, что и подтолкнуло мигранта заработать легкие деньги.
Он заключил контракт с воинской частью Министерства обороны России и получил военный жетон и военное удостоверение. Согласно судебным документам, он был зарегистрирован под позывным «Турк».
Камолиддин проходил военную подготовку в Луганской области. Там он участвовал в учениях по применению различного оружия и других военных занятиях. Затем его отправили воевать на Украину.
По показаниям в суде, в марте 2024 года во время боя в местности Тоненькая в результате удара беспилотника погибли восемь его сослуживцев, а в живых остались только трое. Хотя Камолиддин выжил, он получил серьёзные осколочные ранения в левую лопатку и левое бедро.
Для лечения его сначала доставили в военно-медицинский центр в Ростовской области, а затем — в военно-медицинский центр в Астраханской области. Там он лечился несколько недель. Гражданин Казахстана, с которым он там познакомился, сказал Камолиддину, что участие в войне другой страны считается преступлением согласно по законодательству Узбекистана. После этого Камолиддин, посоветовавшись с братом, решил вернуться в Узбекистан.
В апреле 2024 года он вернулся на родину. Согласно судебным документам, по возвращении он выбросил свой военный контракт, жетон и другие документы в Ферганский канал. Затем он обратился в больницу в Андижане для лечения ноги. Во время операции из его ноги был удалён металлический осколок длиной около 4 сантиметров.
В ходе следствия у него были изъяты военная сумка, футболка с надписью «Югра солдату», спортивная одежда, российские банковские карты и медицинские документы. Судебно-медицинская экспертиза подтвердила, что Камолиддин получил травмы левого бедра и плеча в результате взрыва.
Суд признал Камолиддина виновным по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса Узбекистана. Он был приговорён к трём годам лишения свободы. Молодой человек, арестованный прямо в зале суда, будет отбывать наказание в колонии общего режима.