Ўзбекистонда 2023 йил 1 январдан бошлаб фуқароларни шахсини аниқлаш учун ички ишлар органларига олиб боришдан воз кечилади, деб ёзади “Газета.уз”.
Келгуси йилнинг 1 январидан бошлаб Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги пост-патруль хизматлари фаолиятида «Е-патруль» тизими босқичма-босқич жорий этилади. Бу ҳақда ҳукуматнинг 22 июлдаги қарорида  сўз боради.
Шунингдек, фуқарони шахсини аниқлаш учун ички ишлар бўлимига олиб бориш амалиётидан воз кечилади. Барча маълумотлар планшетларда бармоқ изларини ёки фотосуратини таққослаш орқали текширилади ва патруль-пост ходими фаолияти «бодикамера»га тасвирга олинади.
Ходимлар қуйидаги ҳолларда фуқарони тўхтатиши ва шахсини тасдиқловчи ҳужжатлар ёки «Е-патруль» тизими орқали уларнинг шахсини аниқлаши мумкин:
шахс жиноят ёки ҳуқуқбузарлик содир этган ёхуд қидирувда деб гумон қилишга асос бўлса, ️шахсни содир этилган жиноят ёки ҳуқуқбузарлик ҳақида маълумотга эга деб ҳисоблаш мумкин бўлса;️шахсни ушлаб туришга бошқа қонуний асослар бўлса.
Ходим шахсни тўхтатганда уни тўхтатганлик сабаблари ва асосларини тушунтириши шарт.
Фуқаро билан мулоқот қилишда ходим этика қоидаларига риоя қилиши ҳамда ҳурматсизликка йўл қўймаслиги, шу жумладан мобил телефонда гаплашмаслиги керак. Шу билан бирга, ходим «ҳушёр бўлиши», ўзини хотиржам тутиши ва «ҳар қандай кутилмаган ҳаракатга тайёр» бўлиши лозим.
Бодикамера ходимнинг хизмати бошланганидан то охиригача ёқилган бўлиши керак. Уни рухсатсиз ечиш ҳамда аудио ва видео ёзувлар қўйиш тақиқланади.
Бодикамераларда туширилган ёзувлар жиноятлар бўйича беш йил, маъмурий ҳуқуқбузарликлар ва назорат-текшириш фаолияти учун — бир йил, жиноят ва ҳуқуқбузарлик белгилари бўлмаган бошқа ҳолатлар учун — бир ой сақланиши керак.
Бодикамералар 2018 йил 1 июлдан йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходимлари учун мажбурий этиб белгиланган эди.
Ҳайдовчиларга камерасиз хизмат олиб бораётган ходимларга ҳужжатларни тақдим этмаслик ҳуқуқи берилган.

С 1 января 2023 года в Узбекистане откажутся от практики доставления граждан в органы внутренних дел для установления личности, сообщает “Газета.уз”.
С 1 января следующего года в деятельность патрульно-постовой службы органов внутренних дел Узбекистана будет начато поэтапное внедрение системы «Е-патруль». Об этом говорится в постановлении правительства от 22 июля.
С этой даты в стране будет дан официальный старт отказу от практики доставления граждан в ОВД для установления личности. Это будет осуществляться через планшеты по отпечатку пальца или фотографии лица, которыми будут обеспечены сотрудники ППС. При этом весь процесс взаимодействия сотрудников ППС с гражданами должен будет фиксироваться на бодикамеры.
Для задержания гражданина основания могут быть следующими: при наличии оснований для подозрения гражданина в совершении преступления или правонарушения или нахождении в розыске, если сотрудник ППС полагает, что гражданин может обладать информацией о совершённом преступлении или правонарушении, либо если имеются другие законные основания.
При остановке сотрудник ППС, представившись и предъявив удостоверение, должен объяснить гражданину причины и основания его остановки.
Сотрудник при общении с гражданином должен соблюдать правила этического поведения и не позволять себе действия, которые могут быть восприняты как неуважение, в том числе не говорить по мобильному телефону. В то же время сотрудник должен «сохранять бдительность», быть спокойным и «готовым к любым неожиданным действиям».
Бодикамера должна быть включена с момента начала службы сотрудника и до её окончания. Её запрещено без разрешения снимать, выключать или препятствовать ведению аудио- и видеозаписи.
Записи с бодикамер должны храниться для преступлений пять лет, административных правонарушений и контрольно-проверочных мероприятий — один год, для других случаев, не содержащих признаки преступлений и правонарушений, — один месяц.