“Газпром” раҳбари Алексей Миллер Қирғизистон, Қозоғистон ва Ўзбекистон билан газ етказиб бериш бўйича 15 йиллик шартномалар тузишни режалаштираётганини маълум қилди. Бу ҳақда у йилнинг дастлабки якунларига бағишланган йиғилишда маълум қилди. Ушбу шартномаларни имзолаш 2024 йилда Санкт-Петербург халқаро иқтисодий форумида режалаштирилган.
Миллернинг баёнотига кўра, янги шартномалар бўйича Марказий Осиёга барқарор газ етказиб бериш 2025 йил 1 ноябрдан бошланади. Шунингдек, у “Газпром” “Марказий Осиё – Марказ” йўлаги бўйлаб газ етказиб бериш ҳажмини оширишга интилаётганини таъкидлади.
Миллернинг таъкидлашича, Ўзбекистонга газ етказиб бериш ҳозирда “Газпром”нинг кунлик шартнома мажбуриятларидан икки баравар кўп. Шунингдек, у қишгача Ўзбекистонни газ билан таъминлаган “Марказий Осиё – Марказ” газ транспорти тизими муваффақиятли қайта тикланганини таъкидлади.
Аввалроқ Миллер Ўзбекистон ва Хитойга газ етказиб бериш сезиларли даражада ошгани ҳақида хабар бериб, биринчи ҳолатда 2022 йилга нисбатан газ ҳажми икки баравар, иккинчи ҳолатда эса бир ярим баробар ошганини қайд этган эди. Шунингдек, декабр ойида “Газпром” Россиядаги газ ҳажми бўйича “тарихий рекорд” ўрнатди ва 1,717 миллиард куб метр газ билан  истеъмолчиларнинг барча талабларини тўлиқ қондирди.

«Газпром» заключит контракты на 15 лет с Киргизией, Казахстаном и Узбекистаном.
«Газпром» планирует заключить контракты на 15 лет с Киргизией, Казахстаном и Узбекистаном на Петербургском международном экономическом форуме в 2024 году, сообщил глава холдинга Алексей Миллер.
«Газпром» в 2024 году заключит контракты на 15 лет с Киргизией, Казахстаном и Узбекистаном. Об этом заявил глава холдинга Алексей Миллер на совещании о предварительных итогах года.
«Среднесрочные 15-летние контракты, о которых мы договорились с нашими партнерами в Кыргызстане, в Казахстане, в Узбекистане, будут заключены в середине следующего года на Петербургском международном экономическом форуме», — заявил Миллер.
По его словам, стабильные поставки по этим контрактам в центральноазиатские республики начнутся 1 ноября 2025 года. Помимо прочего, к этой же дате «Газпром» планирует увеличить объемы поставок газа по коридору Средняя Азия — Центр.
Миллер отметил, что на данный момент поставки «Газпрома» в Узбекистан в два раза превышают суточные контрактные обязательства холдинга. Также, по его словам, почти за три месяца простаивающая газотранспортная система Средняя Азия — Центр была переведена в реверсный режим, что привело к надежному обеспечению газоснабжением Узбекистана к зиме.
Ранее Миллер рассказывал о значительном увеличении поставок газа в Узбекистан и Китай. По его словам, в первом случае по сравнению с 2022 годом они выросли в два раза, во втором — в полтора. В свою очередь в России во время похолодания в декабре «Газпром» удовлетворил все заявки потребителей в полном объеме, поставив при этом «исторический рекорд» по объемам — 1,717 млрд куб. м, сообщил Миллер.