9-iyun kuni Germaniyada og‘ir ahvolga tushib qolgan 14 nafar O‘zbekiston fuqarosiga yordam ko‘rsatilgani haqida xabar berilgan edi.
Hamyurtimiz, immigratsiya bo‘yicha huquqshunos Alisher Sodiqov Germaniyada Savdo-sanoat palatasida ishlaydi. U shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Migratsiya agentligi ekspertlar kengashi raisi hisoblanadi. U talabalar bilan bo‘lgan va shunga o‘xshash hodisalar haqida o‘z fikrlari va kuzatishlarini bayon qildi.
Sodiqovning aytishicha, Germaniyaga kelgan O‘zbekiston fuqarolari Qoraqalpog‘iston Milliy universiteti talabalari bo‘lib, “WORK and TRAVEL” dasturi bo‘yicha Germaniyaga kelgan. Qoraqalpog‘iston Milliy universitetining hamkori Germaniyaning NoVo Agency kompaniyasi bo‘lib, u bir necha yillardan buyon Germaniyada yuzlab O‘zbekiston fuqarolarini ish bilan ta’minlab, O‘zbekistonda turli ta’lim dasturlarini amalga oshirib kelmoqda, shuningdek, Xorazmda nemis maktabi ochilishi homiylaridan biri hisoblanadi.
Bundan tashqari, NoVo Agency kompaniyasi O‘zbekiston Respublikasi Migratsiya agentligining rasmiy hamkori hamdir.
Alisher Sodiqovning so‘zlariga ko‘ra, barcha talabalarga tegishli nemis mehnat vizasi berilgan. NoVo agentligi tomonidan taqdim etilgan ko‘rsatmalarga ko‘ra, talabalar Germaniyaga qabul qiluvchi tomon ishchilar uchun tegishli uy-joy tayyorlashi, shuningdek, korxonalarda ish tartibini rejalashtirishi uchun 2025-yilning 15-iyunidan kechiktirmay yetib kelishlari kerak edi.
Germaniyadagi eng katta muammo bu uy-joy. Va hamma ham o‘z yashash joyini chet elliklarga ijaraga berishga tayyor emas va buning ob’yektiv sabablari bor. Biroq, nemis kompaniyasi tomonidan berilgan ko‘rsatmalarga qaramay, universitet talabalari kelganliklari haqida universitetga xabar bermasdan, hatto ota-onalarini ham aldab, ularni baribir joylashtirib qo‘yadi, degan o‘y bilan Germaniyaga muddatidan avval yetib kelishga qaror qilishgan. Talabalar bu mamlakat Nukusdan uzoqda ekanligini va real vaziyat boshqacha ekanini Germaniyaga kelgachgina anglab yetishdi. Oqibatda o‘zbekistonlik talabalar Frankfurtdagi O‘zbekiston konsulligiga qo‘ng‘iroq qilib, ularni aeroportda kutib olmagani, aldagani, endi esa ko‘chada qolishga majbur bo‘layotgani haqida yolg‘on gaplar aytib kompaniya ustidan shikoyat qilgan.
Konsullik talabalarni Frankfurtdagi yotoqxonaga joylashtirdi. Shu bilan birga, ular NoVo agentligiga murojaat qilib, muammoni zudlik bilan hal qilishni talab qilishdi. Kompaniyaning aybi yo‘qligi audio va SMS dalillar bilan tasdiqlanadi.
Germaniya qonunchiligiga ko‘ra, kompaniya xorijlik ishchilar tomonidan bunday qoidabuzarliklar, ko‘rsatmalarga rioya qilmagani uchun shartnomani buzish, shuningdek, ishlash ruxsatnomani bekor qilish va shunga mos ravishda vizani bekor qilishga haqli. Bu esa, albatta, yumshoq qilib aytganda, eng yuqori darajada bo‘lmagan O‘zbekiston fuqarolarining umumiy viza reytingiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Shunga qaramay, nemis kompaniyasi rahbariyati talabalarga peshvoz chiqdi va ularni Germaniyaning boshqa korxonalaridan ish qidirib, joylashtirishni boshladi. Ammo bu jarayon tez va byurokratik to‘siqlarsiz emas, vaqt va uzoq muloqotni talab qiladi. Hozirgi vaqtda talabalarning aksariyati allaqachon boshqa kompaniyalarga joylashtirilgan, umid qilamizki, O‘zbekiston fuqarolari Germaniya qonunlari va Germaniyada qolish qoidalarini buzmaydi.
Sodiqov Yevropa migratsiya tizimida ishlagan tajribasiga asoslanib, xorijlik fuqarolarning huquqlari juda kamdan-kam hollarda buzilishi, aksariyat hollarda chet elliklarning o‘zlari bilan bog‘liq muammolar yuzaga kelishini, huquqbuzarliklar bo‘yicha birinchi o‘rinda O‘zbekiston fuqarolari turishini aytdi.
Xususan, Sodiqov 2024-yil oktyabr oyida Germaniya mehnat agentligi O‘zbekistondagi oliy o‘quv yurtlari sirtqi talabalariga vaqtinchalik ishlash ruxsatnomalarini berishni boshlaganini, biroq bor-yo‘g‘i 3 oydan so‘ng ruxsatnoma berish to‘xtatilganini ma’lum qildi. Bu Germaniyaga kelgan o‘zbekistonlik talabalarning ko‘plab qonunbuzarliklari tufayli sodir bo‘ldi.
Bundan tashqari, talabalar tomonidan taqdim etilgan hujjatlar orasida juda ko‘p miqdordagi soxta hujjatlar borligi ma’lum bo‘ldi.
Ko‘p sonli sirtqi ta’lim talabalari Germaniyada noqonuniy qolishga qaror qilishgan. Ular korxonalar intizomini tizimli ravishda buzgan. Bularning barchasi Germaniya tomonining sirtqi talabalarga ruxsatnoma va vizalar berishni to‘xtatishiga olib keldi.
Qoraqalpog‘iston Milliy universiteti talabalari bilan bog‘liq hozirgi vaziyatda Germaniya tomoni aybdor emas, ayb yuz foiz barcha qoida va talablarni buzib, hatto ota-onalarini ham aldab, Germaniyaga kelgan o‘quvchilarning o‘zida, degan fikr bildirdi Alisher Sodiqov.

9 июня сообщалось, что 14 гражданам Узбекистана, находящимся в критической ситуации в Германии, оказана помощь.
Наш соотечественник, проживающий в Германии Алишер Содиков — иммиграционный адвокат. Он работает в торгово-промышленной палате Германии, а также является председателем экспертного совета Миграционного агентства Республики Узбекистан. Он высказал свои мысли и наблюдения по поводу событий со студентами и подобных инцидентов.
По словам Содикова, прибывшие в Германию граждане Узбекистана являются студентами Национального университета Каракалпакстана и приехали в Германию по программе «WORK and TRAVEL». Партнером Национального университета Каракалпакстана является немецкая компания NoVo Agency, которая уже несколько лет трудоустраивает сотни граждан Узбекистана в Германии и реализует различные образовательные программы в Узбекистане, а также является одним из спонсоров открытия немецкой школы в Хорезме. Кроме того, агентство NoVo является официальным партнером Миграционного агентства Республики Узбекистан.
По словам Алишера Содикова, всем студентам были выданы соответствующие немецкие рабочие визы. Согласно инструкции, предоставленной агентством NoVo, студенты должны были прибыть в Германию не позднее 15 июня 2025 года, чтобы принимающая сторона могла подготовить для работников соответствующее жилье, а также спланировать график работы на предприятиях. Самая большая проблема в Германии — это жилье. И не все готовы сдавать свое жилье иностранцам, и на это есть объективные причины.
Однако, несмотря на инструкции, предоставленные немецкой компанией, студенты университета решили приехать в Германию раньше срока, не сообщив вузу о своем прибытии, и даже обманув родителей, думая, что их все равно разместят. О том, что эта страна находится далеко от Нукуса и что реальная ситуация иная, студенты поняли только приехав в Германию. В результате узбекские студенты позвонили в узбекское консульство во Франкфурте и подали жалобу на компанию, ложно утверждая, что их не встретили в аэропорту, что их обманули и что теперь они вынуждены оставаться на улице. Консульство разместило студентов в общежитии во Франкфурте.
Одновременно они обратились в агентство NoVo, требуя немедленного решения проблемы. Невиновность компании подтверждается аудио- и смс-доказательствами. Согласно немецкому законодательству, за подобные нарушения и невыполнение указаний иностранными работниками компания имеет право расторгнуть договор, а также аннулировать разрешение на работу и, соответственно, аннулировать визу. Это, конечно, негативно сказывается на общем визовом рейтинге граждан Узбекистана, который, мягко говоря, не на самом высоком уровне. Тем не менее, руководство немецкой компании пришло на помощь студентам и начало трудоустраивать их на других немецких предприятиях.
Однако этот процесс не быстрый и не лишен бюрократических препон, он требует времени и длительного диалога. В настоящее время большинство студентов уже трудоустроены в других компаниях, и мы надеемся, что граждане Узбекистана не будут нарушать немецкие законы и правила пребывания в Германии.
Основываясь на своем опыте работы в европейской миграционной системе, Содиков сообщил, что права иностранных граждан нарушаются крайне редко, в большинстве случаев проблемы возникают у самих иностранцев, а на первом месте по нарушениям находятся граждане Узбекистана. В частности, Содиков сообщил, что в октябре 2024 года немецкое агентство по трудоустройству начало выдавать временные разрешения на работу студентам-заочникам высших учебных заведений Узбекистана, однако всего через 3 месяца выдача разрешений была прекращена. Это произошло из-за многочисленных нарушений со стороны узбекских студентов, приехавших в Германию.
Кроме того, выяснилось, что среди представленных студентами документов было огромное количество поддельных документов. Большое количество студентов-заочников решили остаться в Германии нелегально. Они систематически нарушали дисциплину предприятий.
Все это привело к тому, что немецкая сторона прекратила выдавать разрешения и визы студентам-заочникам. Алишер Содиков выразил мнение, что в сложившейся ситуации со студентами Национального университета Каракалпакстана не виновата немецкая сторона, а вина на 100% лежит на самих студентах, которые приехали в Германию с нарушением всех правил и требований, даже обманув своих родителей.