Qo‘shma Shtatlar biroz tanaffusdan so‘ng grin-kard lotereyasini qayta boshlab, uning ustidan nazoratni kuchaytirdi. 2026-yil 11-martda Davlat departamenti ishtirok etish jarayonini o‘zgartiradigan va ariza beruvchilar uchun qo‘shimcha tekshiruvni joriy etadigan yakuniy qoidani e’lon qildi.
Asosiy o‘zgarish majburiy pasport talabidir. Endi ariza berishda siz amaldagi pasportingiz ma’lumotlari va shaxsiy ma’lumotlarning skanerlangan nusxasini yuklashingiz kerak. Ushbu talablar 2026-yil 10-apreldan kuchga kiradi. Maqsad soxta arizalar sonini kamaytirish va odamlarning soxta ma’lumotlardan foydalanib ariza topshirishlarining oldini olishdir.
Yana bir o‘zgarish – ariza berish uchun to‘lov. 2025-yil sentyabr oyidan boshlab 1 dollarlik ro‘yxatdan o‘tish to‘lovi joriy etilgan. Ilgari ariza berish bepul edi va vizaga ariza berish jarayonida faqat g‘oliblar 330 dollar to‘lagan. Rasmiylarning fikricha, hatto minimal to‘lov ham vositachilar orqali ommaviy avtomatik ro‘yxatdan o‘tishni kamaytiradi.
Turli millatlarga mansub immigratsiya vizasi dasturi 1990-yillardan beri faoliyat yuritib kelmoqda va dastlab Qo‘shma Shtatlarga immigratsiya darajasi past bo‘lgan mamlakatlar uchun yaratilgan. Bugungi kunda vaziyat o‘zgardi: har yili o‘n millionlab arizalar topshiriladi, vizalar soni esa cheklangan — yiliga taxminan 50 000–55 000 ta. Bu tizimning ortiqcha yuklanishiga, arizalarning takrorlanishiga va firibgarlikning ko‘payishiga olib keldi.
2025-yil oxirida Qo‘shma Shtatlar ushbu dastur bo‘yicha viza berishni vaqtincha to‘xtatdi. Bu bekor qilish emas, balki qoidalarni qayta ko‘rib chiqish va ishtirokchilarni tekshirishni kuchaytirish edi. Lotereya qonun bilan mustahkamlangan, shuning uchun uni faqat Kongress butunlay to‘xtatishi mumkin.
Islohotdan so‘ng, tanlov mexanizmining o‘zi o‘zgarmadi — g‘oliblar hali ham kompyuter tomonidan tasodifiy tanlanadi. Biroq, ishtirokchilar uchun talablar yanada qattiqlashdi va nazorat kuchaytirildi.
Qisqasi, ariza berish biroz qiyinlashsa-da, yutish imkoniyati oshmadi. O‘n millionlab ishtirokchilar bilan ehtimollik juda pastligicha qolmoqda va yutib olish faqat skrining va suhbatlarni o‘z ichiga olgan uzoq jarayonning boshlanishi. DV-2027 (2027-moliyaviy yil uchun grin-kard) uchun ro‘yxatdan o‘tish 2026 yil kuzida, taxminan oktyabr-noyabr oylarida dvprogram.state.gov rasmiy veb-saytida boshlanadi.

США перезапустили лотерею грин-карт после паузы и сразу усилили контроль. 11 марта 2026 года Госдепартамент опубликовал финальное правило, которое меняет порядок участия и вводит дополнительные проверки заявителей.
Главное нововведение — обязательный загранпаспорт. Теперь при подаче заявки нужно указывать данные действующего паспорта и загружать скан страницы с личной информацией. Эти требования вступают в силу с 10 апреля 2026 года. Цель — сократить количество фальшивых анкет и исключить подачу заявок на чужие данные.
Ещё одно изменение — плата за участие. С сентября 2025 года введён регистрационный сбор в размере 1 доллара. Ранее подача заявки была бесплатной, а 330 долларов платили только победители на этапе оформления визы. Власти считают, что даже минимальная оплата снизит массовые автоматические регистрации через посредников.
Реформа началась не случайно. Программа Diversity Visa работает с 1990-х годов и изначально была создана для стран с низкой иммиграцией в США. Сегодня ситуация изменилась: ежегодно подаются десятки миллионов заявок, тогда как количество виз ограничено — около 50–55 тысяч в год. Это привело к перегрузке системы, дублирующим заявкам и росту мошенничества.
В конце 2025 года США временно приостановили выдачу виз по этой программе. Речь шла не об отмене, а о пересмотре правил и усилении проверки участников. Лотерея закреплена в законе, поэтому полностью закрыть её можно только через Конгресс.
После реформы сам механизм отбора не изменился — победителей по-прежнему выбирает компьютер случайным образом. Однако требования к участникам стали строже, а контроль — жёстче.
Главный вывод: подать заявку стало чуть сложнее, но шансы выиграть не выросли. При десятках миллионов участников вероятность остаётся очень низкой, а выигрыш — это только начало длинной процедуры с проверками и интервью.
Регистрация на DV-2027 (грин-карты на 2027 финансовый год) начнется осенью 2026 года, примерно в октябре-ноябре, на официальном сайте dvprogram.state.gov.