2025-yilda Gruziya taxminan 1300 nafar chet ellikni deportatsiya qildi. Ular orasida Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan migrantlar ham bor. Deportatsiya bo‘lganlarning eng ko‘pi Hindiston, Eron, Pokiston, Bangladesh va Turkiya fuqarolarini o‘z ichiga olgan bo‘lib, ular bilan bog‘liq yuzlab holatlar qayd etilgan.
Markaziy Osiyo mamlakatlari fuqarolari ham reydlar hisobotida bo‘lsa-da, aniq raqamlar keltirilmagan.
Dekabr oyidagi tekshiruvlarda Turkmaniston va Qozog‘iston fuqarosi bo‘lgan 63 kishi tilga olingan.
2026-yilgi fevral oyi reydlarida O‘zbekiston va Tojikiston fuqarolari ham bo‘lgan.
Hisobotlarda Qirg‘iziston fuqarolari kamroq tilga olinadi.
Gruziya Ichki ishlar vazirligi Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha statistika e’lon qilmagan. Hisobotlar asosan Osiyo va Yaqin Sharqdan kelgan migrantlarga qaratilgan. 2025-yil oktyabr oyidan beri qoidalar yanada qattiqlashdi, bu esa deportatsiyalarning ko‘payishiga olib keldi.
Bundan tashqari, Gruziya chet elliklar uchun yangi ish cheklovlarini joriy etdi. Bosh vazir Irakliy Kobaxidze migrantlarga yo‘lovchi tashishda haydovchi, kuryer va gid bo‘lib ishlashni taqiqlovchi farmonni imzoladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror Gruziya fuqarolari uchun ish o‘rinlarini himoya qilish maqsadida qabul qilingan. Rasmiylarning fikricha, ba’zi sohalarda mahalliy aholi va chet elliklar o‘rtasidagi raqobat haddan tashqari yuqori.
Avvalroq Kobaxidze parlamentda mamlakatda 250 mingdan ortiq migrant borligini, ularning ba’zilari ish bilan ta’minlanganligini aytgan edi. Hukumat migratsiya nazoratini kuchaytirishni rejalashtirmoqda.
Gruziya ichki ishlar vaziri Gela Geladze ham bu yil 4000 gacha noqonuniy migrantni deportatsiya qilish rejalashtirilganini e’lon qildi. Agar siz Gruziyada ishlasangiz yoki ishlashni rejalashtirmoqchi bo‘lsangiz, tanlagan kasbingiz chet elliklar uchun ruxsat etilganmi yoki yo‘qligini va barcha kerakli hujjatlaringiz bor-yo‘qligini oldindan bilib olish muhimdir. Qoidalar yanada qattiqlashdi va tekshiruvlar muntazam ravishda o‘tkazilmoqda.

В 2025 году из Грузии депортировали около 1300 иностранцев. Среди них мигранты из стран Центральной Азии были в меньшинстве. Лидерами по количеству выдворенных стали граждане Индии, Ирана, Пакистана, Бангладеш и Турции — по ним счёт шёл на сотни случаев.
Граждане стран ЦА тоже попадали в рейды, но чаще всего это были единичные случаи без точных цифр.
В декабрьских проверках упоминались граждане Туркменистана и Казахстана — всего в одном из рейдов было 63 человека разных национальностей.
Граждане Узбекистана и Таджикистана фигурировали в списках групповых проверок, в том числе в феврале 2026 года (это отражает тенденцию конца 2025 года).
Граждане Киргизии встречаются в отчётах реже остальных.
Полной статистики по странам Центральной Азии МВД Грузии не публикует. Основной акцент в отчётах делается на мигрантах из стран Азии и Ближнего Востока. С октября 2025 года правила стали строже, и депортаций стало больше.
Кроме того, в Грузии ввели новые ограничения на работу для иностранцев. Премьер-министр Ираклий Кобахидзе подписал постановление, по которому мигранты больше не смогут работать водителями в сфере пассажирских перевозок, курьерами и гидами.
По словам премьера, это решение принято для защиты рабочих мест граждан Грузии. Власти считают, что в некоторых сферах слишком высокая конкуренция между местными жителями и иностранцами.
Ранее Кобахидзе заявил в парламенте, что в стране находятся более 250 тысяч мигрантов, часть из которых работает. Правительство намерено усилить контроль за миграцией.
Министр внутренних дел Грузии Гела Геладзе также сообщил, что в этом году планируется выдворить до 4 тысяч нелегальных мигрантов.
Если вы работаете или планируете работать в Грузии, важно заранее узнать, разрешена ли иностранцам выбранная профессия и есть ли у вас все необходимые документы. Правила стали строже, и проверки проходят регулярно.