Gruziya Ichki ishlar vazirligi mamlakatda bo‘lish qoidalarini buzgan yana 102 nafar chet el fuqarosining deportatsiya qilinishini e’lon qildi. Deportatsiya qilinganlar orasida Rossiya, O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Turkiya, Hindiston, Xitoy, Misr, Jazoir va boshqa bir qator mamlakatlar fuqarolari bor. Ularning barchasiga mamlakatga qayta kirish taqiqlangan, ammo vazirlik taqiqning amal qilish muddatini aniq ko‘rsatmagan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2026-yil boshidan beri Gruziyadan 2300 dan ortiq chet ellik deportatsiya qilingan. Ommaviy deportatsiyalar chet elliklarning bo‘lishining qonuniyligini nazorat qilishni kuchaytirishga qaratilgan yangi migratsiya siyosatining bir qismidir.
2025–2026-yillarda Gruziya parlamenti qoidabuzarlarni aniqlash, ularni deportatsiya qilish va qayta kirishni taqiqlash tartiblarini sezilarli darajada soddalashtiruvchi tuzatishlar paketini qabul qildi. Endi nafaqat jinoiy huquqbuzarliklar, balki ayrim ma’muriy huquqbuzarliklar ham deportatsiya uchun asos bo‘lishi mumkin. Bosh vazir Irakli Kobaxidze ilgari Gruziya so‘nggi bir yil ichida oldingi o‘n yilga nisbatan ko‘proq noqonuniy migrantlarni deportatsiya qilganini aytgan edi. U buni Ichki ishlar vazirligidagi islohotlar va davlat migratsiya siyosatidagi o‘zgarishlar bilan bog‘lagan. Shu bilan birga, Ichki ishlar vaziri Gela Geladze hukumat deportatsiyalar sonini yiliga 4000 kishiga yetkazish niyatida ekanligini e’lon qildi.
Deportatsiyaning asosiy sabablari ruxsat etilgan yashash muddatidan oshib ketish, noqonuniy ish bilan ta’minlash, yashash uchun qonuniy asoslarning yo‘qligi va migratsiya qoidalarini buzish bo‘lib qolmoqda. Huquqshunoslar, shuningdek, yashash ruxsatnomasisiz mamlakatda uzoq muddatli yashash endi chet elliklarni deportatsiyadan himoya qilmasligini ta’kidlamoqda.
Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, ko‘pincha rasmiy ro‘yxatdan o‘tmasdan ishlaydigan chet elliklar, mamlakatda yillar davomida qonuniy maqom olmasdan yashagan shaxslar va avvalgi, yanada liberal migratsiya rejimiga tayangan MDH, Osiyo va Afrika mamlakatlari fuqarolari ko‘proq tekshiruvga duchor bo‘ladi. Gruziya rasmiylari migratsiya qonunlarini buzgan chet elliklarni aniqlash va deportatsiya qilish kampaniyasi davom etishini aytishmoqda.

МВД Грузии сообщило о депортации еще 102 иностранных граждан, нарушивших правила пребывания в стране. Среди выдворенных — граждане России, Узбекистана, Азербайджана, Казахстана, Турции, Индии, Китая, Египта, Алжира и ряда других государств. Всем им запрещен повторный въезд в республику, однако срок действия запрета в ведомстве не уточнили.
По официальным данным, с начала 2026 года из Грузии уже выдворили более 2,3 тысячи иностранцев. Массовые депортации стали частью новой миграционной политики, направленной на усиление контроля за законностью пребывания иностранцев.
В 2025–2026 годах парламент Грузии принял пакет поправок, значительно упростивших процедуры выявления нарушителей, их депортации и введения запрета на повторный въезд. Теперь основанием для выдворения могут стать не только уголовные преступления, но и отдельные административные правонарушения.
Премьер-министр Ираклий Кобахидзе ранее заявлял, что за последний год Грузия депортировала больше нелегальных мигрантов, чем за предыдущие десять лет вместе взятых. По его словам, это стало результатом реформ МВД и изменения государственной миграционной политики. В свою очередь министр внутренних дел Гела Геладзе сообщал, что власти намерены довести количество депортаций до 4 тысяч человек в год.
Основными причинами выдворения остаются превышение разрешенного срока пребывания, нелегальная трудовая деятельность, отсутствие законных оснований для проживания и нарушения миграционного режима. Юристы также обращают внимание, что длительное проживание в стране без оформления ВНЖ больше не защищает иностранцев от депортации.
По оценкам экспертов, под усиленный контроль чаще всего попадают иностранцы, работающие без официального оформления, лица, годами жившие в стране по безвизовому режиму без получения законного статуса, а также граждане стран СНГ, Азии и Африки, рассчитывавшие на прежний более либеральный миграционный режим.
Власти Грузии заявляют, что кампания по выявлению и выдворению иностранцев, нарушающих миграционное законодательство, будет продолжена.