2026-yil 17-yanvarda Gruziya Ichki ishlar vazirligining Migratsiya departamenti xodimlari 14 nafar chet el fuqarosini mamlakatda noqonuniy yashagani uchun hibsga oldi. Buning sabablari muddatidan ortiq yashash va Gruziyada bo’lish uchun viza yoki boshqa qonuniy asoslarning yo’qligi bo‘lgan.
Hibsga olinganlar orasida Bangladesh, Turkiya, O’zbekiston, Ozarbayjon va Marokash fuqarolari bor. Ularning barchasi deportatsiya hujjatlari rasmiylashtirish uchun vaqtinchalik ushlab turish markaziga joylashtirilgan.
Gruziya Ichki ishlar vazirligining ma’lumotlariga ko’ra, operatsiya noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish bo’yicha muntazam reydlarning bir qismi bo’lgan. Hibsga olinganlar Chet elliklar va fuqaroligi bo’lmagan shaxslarning huquqiy maqomi to’g’risidagi qonunni buzishgan. Deportatsiya to’g’risidagi qarorlar Migratsiya departamenti yoki sud tomonidan qabul qilinadi. Ko’pgina hollarda, chet elliklarga ikki yildan besh yilgacha mamlakatga kirish taqiqi qo‘yiladi. Hibsga olinganlar orasida O’zbekiston fuqarolarining aniq soni ko’rsatilmagan.
Bunday reydlar Gruziyada muntazam ravishda o’tkazib turiladi. Masalan, 2025-yil dekabr oyida o’nlab xorijiy fuqarolar, jumladan, Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelganlar hibsga olindi va deportatsiya qilindi. Noqonuniy migrantlarga qarshi keng ko’lamli operatsiyalar o’tgan yilning oktyabr va dekabr oylarida ham qayd etilgan.
Gruziya rasmiylari 2025-yildan beri migratsiya nazoratini kuchaytirganliklarini ta’kidlamoqda. Bu mamlakat orqali Yevropa Ittifoqiga tranzit migratsiyasining ko’payishi bilan bog’liq. O’zbekiston va boshqa Markaziy Osiyo mamlakatlari fuqarolari ko’pincha Gruziyaga kirish uchun vizasiz rejimdan foydalanadi, lekin ko’pincha belgilangan muddatdan oshib ketishadi.

Сотрудники Департамента миграции МВД Грузии 17 января 2026 года задержали 14 иностранных граждан за незаконное пребывание на территории страны. Причинами стали превышение сроков пребывания, отсутствие визы или других законных оснований для нахождения в Грузии.
Среди задержанных — граждане Бангладеш, Турции, Узбекистана, Азербайджана и Марокко. Все они были помещены в Центр временного размещения, где будут оформляться документы для выдворения.
Как сообщили в МВД Грузии, операция прошла в рамках плановых рейдов по борьбе с нелегальной миграцией. Задержанные нарушили закон «О правовом статусе иностранцев и лиц без гражданства». Решение о выдворении принимается миграционным департаментом или судом. В большинстве случаев иностранцам запрещается въезд в страну сроком от двух до пяти лет, за исключением добровольного выезда. Точное число граждан Узбекистана среди задержанных не уточняется.
Подобные рейды в Грузии проводятся регулярно. Так, в декабре 2025 года были задержаны и выдворены десятки иностранных граждан, в том числе из стран Центральной Азии. В октябре и декабре прошлого года также фиксировались крупные операции против нелегальных мигрантов.
Грузинские власти отмечают, что с 2025 года усилили контроль за миграцией. Это связано с ростом транзитной миграции через страну в направлении Европейского союза. Граждане Узбекистана и других стран Центральной Азии часто используют безвизовый режим для въезда в Грузию, однако нередко нарушают установленные сроки пребывания.
По данным МВД Грузии, в 2024–2025 годах из страны были выдворены тысячи иностранных граждан, при этом значительная часть приходится на мигрантов из азиатских стран.