Chorshanba kuni Rossiya valyuta bozorida keskin o‘zgarishlar kuzatildi: dollar kursi 114 rubldan oshdi, yuan esa 15 rublga ko‘tarildi. Rublning zaiflashishi AQSH sanksiyalari tufayli valyuta tanqisligi bilan izohlanmoqda. Chunki sanksiyalar Rossiya eksportyorlarining tushumlarini Rossiyaga qaytarishlarida qiyinchiliklarni yuzaga keltirayotgani aytilmoqda. Shuningdek, rublga qarshi spekulyantlar ham ishtirok etib, buni geosiyosiy xatarlar bilan asoslamoqda. Rossiya Markaziy banki rublni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha choralarni e’lon qildi, biroq ekspertlar Markaziy Bankning xatti-harakatlarni yetarli emas, deb baholab, Rossiya hukumatining boshqa organlaridan ham choralar kutmoqda.
27-noyabr kuni Rossiya valyuta bozoridan kelgan xabarlarni «jang front»idan kelayotgan yangiliklarga o‘xshatish mumkin:
Soat 10:35 da dollar kursi 108 rubldan oshdi;
Uch yarim soatdan so‘ng kurs 110 rublga ko‘tarildi;
Soat 16:15 ga kelib, dollar kursi 114,5 rublga yetdi — bu 2022-yil 14-martida kuzatilgan tarixiy maksimumga teng ko‘rsatkich.
Yuan kursi ham umumiy trendga mos ravishda ko‘tarildi, ammo sustroq. Soat 16:20 da Xitoy valyutasining kursi 15,16 rublga yetdi, bu 2022 yil 25 martdan buyon eng yuqori ko‘rsatkichdir.
AQSH dollarining keskin ko‘tarilishi Rossiya valyuta bozorida avval ham kuzatilgan. Xususan, 2022-yilning fevral-mart oylarida kurs keskin ravishda birdan 20 rubldan ortiq sakrashlar bilan ko‘tarilib ketgan edi. U vaqtda kursning o‘sishi va Rossiya rublining tushib ketishi Rossiyaning Ukrainadagi urushi boshlangani, Gʻarbning qat’iy sanksiyalari, Rossiyaning oltin valyuta zahiralari, yirik Rossiya banklarining xorijdagi aktivlari va transchegaraviy amaliyotlarini muzlatilishi tufayli kuzatilgan edi.
Rublning hozirgi zaiflashuvi esa AQSHning Rossiya moliyaviy tashkilotlariga, xususan, Yevropa mamlakatlari tomonidan Rossiya gazini to‘lash uchun asosiy kanal bo‘lgan Gazprombankka nisbatan sanksiyalar oqibatida ro‘y bermoqda. Bu sanksiyalar natijasida Rossiya bozoridagi dollar va yevro miqdori sezilarli darajada kamayishni boshladi, ammo Rossiya importchilarining valyutaga bo‘lgan talabi yuqori darajada qolmoqda. Shuningdek, bozor ishtirokchilari o‘rtasida spekulyativ faollik kuchaydi. Bu haqda «Kommersant’» nashri yozmoqda.
Ekspertlarning fikricha, bundan tashqari, an’anaviy ravishda har yilning oxirida Rossiya byudjeti va korxonalari o‘z ehtiyojlari uchun import mahsulotlarni xarid qilishi bilan bog‘liq xarajatlari oshadi. Rossiya eksportyorlari esa valyutani xorijda saqlashni afzal ko‘rmoqda, o‘z navbatida bu ham valyuta tanqisligini kuchaytiradi.
Rossiya bozori avval ham valyuta borasida talab va taklifning nomutanosibligi bilan yuzlashgan. 2022-yilning bahori, shuningdek, 2023-yilning yozida hozirgi kabi dollarga talabning yuqoriligi, biroqning AQSH valyutasi bo‘yicha takliflarning yo‘qligi uchun dollar kursi 100 rubldan oshib ketganida Rossiya Markaziy banki asosiy stavkani 3,5% ga oshirib, eksportyorlar uchun valyutani sotish majburiyatini 80% oshirish choralarini ko‘rgan edi. Bu safar ham Rossiya Markaziy banki bozordagi holatni barqarorlashtirish uchun 28-noyabrdan 2024-yil oxirigacha ichki bozorda chet el valyutasini xarid qilishni to‘xtatdi.
Bu chora, masalan, yuan kursiga ijobiy ta’sir qildi va kun yakuniga ko‘ra xitoy valyutasi rublga nisbatan 20 tiyinga arzonlashdi va 14,47 rublgacha tushdi. Biroq, bozordan tashqari savdolarda dollar kursi deyarli o‘zgarmadi va 113,16 rubl ko‘rsatkichida qoldi.

Валютный рынок пережил в среду потрясение — курс доллара превышал отметку 114 руб./$, поднимаясь в моменте на 11,5%, а биржевой курс юаня достигал уровня 15 руб./CNY. Слабость рубля объясняется дефицитом валюты из-за американских санкций, которые усложнили возможность экспортеров по репатриации выручки. Кроме того, к игре против российской валюты подключились спекулянты, оправдывая действия ростом геополитических рисков. Пока о мерах поддержки рынка объявил Банк России, но эксперты ждут действий и от других органов власти.
В среду, 27 ноября, новости с валютного рынка напоминали сводку боевых действий:
В 10:35 внебиржевой курс доллара преодолел уровень 108 руб./$.
Спустя три с половиной часа он превысил рубеж 110 руб./$.
К 16:15 достиг отметки 114,5 руб./$, то есть максимума с 14 марта 2022 года.
Курс юаня двигался в общем тренде, но менее динамично. В 16:20 курс китайской валюты достиг 15,16 руб./CNY, максимума с 25 марта 2022 года.
Более стремительный взлет курса американской валюты (более чем на 20 руб.) на внебиржевых торгах происходил в конце февраля и в начале марта 2022 года. Тогда обвальное ослабление рубля было спровоцировано началом военных действий между Россией и Украиной, а также жесткими санкциями со стороны Запада, которые привели к заморозке золотовалютных активов РФ, зарубежных активов крупнейших банков и трансграничных операций.
Нынешний обвал курса рубля также во многом связан с санкциями, введенными США против российских финансовых организаций, и прежде всего в отношении Газпромбанка, через который осуществляется оплата европейскими странами российского трубопроводного газа.
В результате введенных санкций были разрушены каналы поступления в российскую систему долларовой и евровой ликвидности. В итоге на рынке сложился жесткий дефицит предложения валют недружественных стран при сохраняющемся спросе на них со стороны импортеров, а также возросшей спекулятивной активности локальных участников рынка, пишет издание “Коммерсантъ”.
Кроме этого, в конце года возрастают бюджетные расходы, которые в том числе идут на закупку импорта для государственных нужд,— отмечают эксперты.
С подобными диспропорциями спроса и предложения российский рынок сталкивался весной 2022 года, а также летом 2023 года, когда экспортеры предпочитали оставлять валюту за рубежом. В августе 2023 года курс доллара превысил 100 руб./$, что послужило поводом для активных действий властей. Тогда Банк России объявил о внеплановом повышении ключевой ставки на 3,5 п. п. до 12%, а в октябре правительство России ввело обязательную репатриацию валюты крупнейшими экспортерами на уровне 80%.
В этот раз Банк России также выступил с мерами, направленными на снижение волатильности на валютном рынке. С 28 ноября и до конца года регулятор прекращает осуществлять покупку иностранной валюты на внутреннем валютном рынке.
Этот шаг оказал благоприятное влияние на биржевой курс юаня, который по итогам дня остановился на отметке 14,47 руб./CNY, потеряв за день 20 коп. Однако вне биржи слабо отреагировали на действия ЦБ — курс доллара опустился лишь до 113,16 руб./$.
Одними продажами юаней в рамках бюджетного правила закрыть дефицит недружественных валют проблематично и неэффективно. Поэтому в сложившихся условиях участники рынка не исключают дальнейшую фрагментацию рынка и сохранение высокой волатильности на валютном рынке. Опрошенные аналитики не исключают того, что внебиржевой курс доллара может вернуться в диапазон 115–120 руб./$, пишет «Коммерсантъ».
То есть мигрантам и другим участникам российского рынка стоит привыкнуть к такой реальности, когда курс доллара 115-120 рублей. Это по всей видимости надолго.