Germaniya kansleri Olaf Sholsning O‘zbekistonga rasmiy tashrifi doirasida Migratsiya va mobillik sohasida bitim imzolandi. Bitim Germaniyada katta ehtiyoj bo‘lgan malakali ishchilar, mutaxassislar hamda muhandislarni jalb qilishni nazarda tutadi.
Shunday xabarlarni ko‘rsam, ochig‘i, o‘zimni noqulay his qilaman. Tizzasi yirtiq dehqon egnidagi oxirgi yaktagini ham yechib boyotaga hadya qilayotgandek tuyuladi. To‘g‘ri, individual ravishda har bir inson o‘zi va oilasi ravnaqi uchun har qanday davlatda to‘q hayot izlashga haqli, lekin davlat bunga xayrixohlik qilishi g‘alati. Samarqanddagi hokimbuvaning chet ellarga yuksak malakali o‘zbek oqsoch ayollarni yetkazib berish istagi yodga kelaveradi.
2000-yillarda Yevropa Ittifoqi fuqarolari uchun erkin harakat siyosati doirasida yuz minglab polyak va ruminlar Britaniya, Germaniya, Fransiyalarga ko‘chib o‘tishdi. Manba davlatlar qarashsa, o‘zlarida ilm-fan, tibbiyot, ishlab chiqarish oqsay boshladi. Mezbon davlatlar esa bu kelgindilar xizmati bilan yana o‘saverishdi. Oxirgi yillarda Polsha va Ruminiya bu miyalar oqimini to‘xtatish va ortga qaytarish bo‘yicha aniq islohotlarni qilib, ketganlarga katta imtiyozlar taklif qila boshladi. Natija uzoq kuttirmadi – mutaxassislar qaytishi bilan iqtisodlari o‘syapti.
Ko‘p yillarki Avstraliya o‘z ishining ustalariga osmondagi oyni va’da qiladi va oyni osmondan olib beradi ham. Hozirda kam maoshdan noligan yosh britan doktorlar okean oshib Avstraliyaga ketyapti. Yaqinda Angliyadagi bir do‘stimning o‘g‘li tibbiyot diplomini oldi. Avstraliyaga ketmayman, debdi. “Bunga vijdonim yo‘l qo‘ymaydi – bu davlat meni o‘qitti, sarmoya qildi, endi men bu bilimni boshqa joyga sarflashim kerakmi?”

В рамках официального визита канцлера Германии Олафа Шольца в Узбекистан было подписано соглашение в сфере миграции и мобильности. Соглашение предполагает привлечение квалифицированных рабочих, специалистов и инженеров, которые пользуются большим спросом в Германии.
Когда я вижу такие новости, честно говоря, мне становится не по себе. Такие новости ассоциируются у меня с крестьянином, у которого и так всё изношено, но он снимает последнюю рубашку и дарит её богачу. Да, каждый человек имеет право искать достойную жизнь для себя и своей семьи в любой стране, но странно, что государство этому содействует. Вспоминается желание самаркандского чиновника отправлять высококвалифицированных узбекских женщин за границу.
В 2000-х годах сотни тысяч поляков и румын переехали в Великобританию, Германию и Францию в рамках политики свободного передвижения граждан Европейского Союза. В странах, откуда они уехали, начали испытывать проблемы с наукой, медициной и производством, тогда как принимающие страны продолжали расти за счёт услуг мигрантов. В последние годы Польша и Румыния начали проводить реформы, направленные на остановку утечки мозгов и возвращение уехавших, предлагая им большие льготы. Результаты не заставили себя долго ждать — специалисты возвращаются, экономика этих стран начала расти.
Много лет Австралия обещает своим профессионалам «звезду с неба» и действительно выполняет эти обещания. Сейчас молодые британские врачи, недовольные низкими зарплатами, эмигрируют в Австралию. Недавно сын моего друга в Англии получил диплом врача. Он сказал: «Я не поеду в Австралию. Моё чувство долга этого не позволяет — эта страна дала мне образование, инвестировала в меня, и теперь я должен потратить свои знания в другом месте?»