Келгусида ушбу омбор аста-секин кенгайиб, қўшни давлатлар бозорига Хитой товарларини етказиб бериш марказига айланади.
Тошкентда Хитой товарлари учун хорижий омбор очилди. Бу Хитойдан нафақат Ўзбекистонга, балки Марказий Осиёнинг бошқа мамлакатларига ҳам маҳсулот экспорти ҳажмини ошириш имкониятини беради, деб хабар беради “Podrobno.uz”.
Лойиҳанинг асосий мақсади сотувчи ва харидорлар учун қулай шарт-шароит яратишдир. Маҳаллий мижозлар буюртма берганидан сўнг, етказиб берувчилар уни трансчегаравий электрон тижорат тизими ёки экспорт компаниялари орқали тезда етказиб беришлари мумкин.
Расмий маълумотларга кўра, 2021 йил охирида дунёда умумий майдони 16 миллион квадрат метрдан ортиқ бўлган Хитой товарлари учун 2000 дан ортиқ хориждаги омборлар мавжуд эди.
Ўзбекистондаги хорижий омборлар юқори сифатли Хитой маҳсулотларига йўналтирилган. Эндиликда онлайн режимда Ўзбекистон товар-хом ашё биржаси платформасига уланиш орқали маҳаллий ва хорижий товарлар ҳақида маълумотлар алмашилади, логистика харажатларини камайтириш ва етказиб бериш муддатини қисқартириш мақсадида Хитой маҳсулотлари жўнатиш учун танлаб олинади”, – дейди “Xinjiang Asia-Europe International Materials Trading Center”-хориждаги Хитой товарлари омборлари операторининг раиси  Чжан Хунпин.
Унинг сўзларига кўра, келгусида ушбу омбор аста-секин кенгайиб, қўшни давлатлар бозорига Хитой товарларини етказиб бериш марказига айланади.
“Xinjiang Zhongya Yinhe Supply Chain Management” компанияси раиси Тэн Жибонинг фикрича, Ўзбекистонда Хитой товарлари учун хорижий омборнинг ишга туширилиши савдо ҳажмини кенгайтириш мақсадида Марказий Осиё бозорига чиқиш учун имконият яратади.
Компания ҳозирданоқ Ўзбекистонга литий-ионли аккумуляторлар, ақлли зарядловчи қурилмалар, икки ғилдиракли скутерлар ва Фуцзянь тоғ чойини олиб келди.

Запуск зарубежного склада для китайских товаров в Узбекистане дает хорошую возможность выйти на рынок Центральной Азии для расширения продаж.
В Ташкенте открылся зарубежный склад китайских товаров. Он позволит нарастить объемы экспорта продукции из Поднебесной не только в Узбекистан, но и другие страны Центральной Азии, сообщает корреспондент Podrobno.uz.
Основная цель проекта – создание благоприятных условий для продавцов и покупателей. После того, как местные клиенты разместят заказ, поставщики смогут быстро доставить его через систему трансграничной электронной коммерции или экспортные компании.
По официальным данным, на конец 2021 года в мире насчитывалось более 2 тысяч зарубежных складов для китайских товаров общей площадью более 16 миллионов квадратных метров.
“Зарубежные склады в Узбекистане ориентированы на китайскую продукцию высшего качества. Сейчас в режиме онлайн путем подключения к платформе Узбекской товарно-сырьевой биржи осуществляется обмен и совместное использование информации о местных и зарубежных товарах, организовывается подбор китайской продукции для отправления, чтобы снизить затраты на логистику и сократить время доставки”, – рассказала председатель оператора зарубежных складов китайских товаров Xinjiang Asia-Europe International Materials Trading Center Чжан Хунпин.
По ее словам, в перспективе данный склад постепенно будет расширяться и станет центром распределения китайских товаров в том числе для рынков соседних стран.
По словам председателя Xinjiang Zhongya Yinhe Supply Chain Management Тэн Жибо, запуск зарубежного склада для китайских товаров в Узбекистане дает хорошую возможность выйти на рынок Центральной Азии для расширения продаж. Уже сегодня компания привезла в Узбекистан литий-ионные аккумуляторы, интеллектуальные зарядные устройства, двухколесные скутеры и фуцзяньский горный чай. В будущем список товаров, поставляемых в Узбекистан, планируется серьезно расширить.
Напомним, что компания Xinjiang Asia-Europe International Material Trading Center была создана в сентябре 2010 года. Это первая в Китае платформа государственных услуг для трансграничной торговли товарами в странах Центральной Азии.