Тожикистондан хорижга ишлаш учун кетган фуқаролар сони икки баробар ошди. Бу ҳақда Тожикистон Республикаси Меҳнат, миграция ва бандлик вазири Ширин Омонзода маълум қилди, деб хабар беради “fergana.media”.
Йилнинг биринчи ярмида Тожикистондан 322 минг нафар меҳнат мигранти хорижга ишлаш учун кетишган.
“Бу 2021 йилнинг шу даврига нисбатан икки баробар кўпдир”, дейди Омонзода. Статистик маълумотларга кўра тожикистонлик мигрантларнинг 90%и Россияга, 5%и Қозоғистонга, қолганлари бошқа давлатларга ишлаш учун кетишган.
“Бу йил Россияда меҳнат мигрантларини ҳибсга олиш ва депортация қилиш ҳолатлари камайди. 2022 йилнинг биринчи ярмида Россиядан пул ўтказмалари оқими сезиларли даражада ошди”, деди Меҳнат вазирлигининг яна бир вакили.
Тожикистон Миграция хизмати маълумотларига кўра, Россияда жами 693 мингга яқин мамлакат фуқароси меҳнат қилмоқда. Қозоғистонда 10,5 минг, 7776, Украинада 1639, яна 8218 нафар фуқаро узоқ хорижда меҳнат қилмоқда. Омонзоданинг сўзларига кўра, бу йил 126 нафар тожикистонлик Буюк Британияга ишлаш учун кетган, яна 200 киши Британия визасини олишни кутишмоқда.
Аввалроқ Россия Федерациясидан ватанига қайтган Тожикистон фуқаролари сони сезиларли даражада ошгани ҳақида хабар берилган эди. 2022 йилнинг биринчи чорагида бундай кишилар сони 60 337 нафарни ташкил этган, бу 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 2,6 баробар кўп.

Количество граждан Таджикистана, выехавших за рубеж на заработки, увеличилось в два раза. Об этом на пресс-конференции 26 июля сообщила министр труда, миграции и занятости населения республики Ширин Амонзода, передает “fergana.media”.
В первом полугодии из Таджикистана на работу за границу выехали 322 тысячи трудовых мигрантов. «Это в два раза больше, чем за аналогичный период 2021 года», — отметила Амонзода. По статистике, 90% таджикских мигрантов едут на заработки в Россию, 5% — в Казахстан, остальные – в другие страны.
«В этом году в России сократилось количество задержаний и депортаций трудовых мигрантов. Поток денежных переводов из России в первом полугодии 2022 года заметно увеличился», — сообщил другой представитель Минтруда.
По данным Миграционной службы Таджикистана, всего на заработках в России находятся около 693 тысяч граждан страны. В Казахстане работают 10,5 тысячи таджикистанцев, в Кыргызстане – 7776, в Украине — 1639, еще 8218 человек находятся в странах дальнего зарубежья. К примеру, в этом году, по словам Амонзода, на работу в Великобританию отправились 126 таджикистанцев, еще 200 ожидают получения британских виз.
Ранее сообщалось о значительном росте числа вернувшихся из РФ на родину граждан Таджикистана. В первом квартале 2022 года таковых оказалось 60 337 человек, что в 2,6 раза больше по сравнению с аналогичным периодом 2021 года.