2024-yil mart oyida «Crocus City Hall»da sodir bo‘lgan teraktdan keyin Markaziy Osiyodan kelgan mehnat muhojirlari Rossiyada ko‘p zulm va nohaqlikka duch kelmoqda. Bu haqda «Qo‘rquv va haqorat ostida hayot» nomli hisobotda xalqaro huquq himoyasi tashkiloti Human Rights Watch (HRW) xabar bermoqda.
Hisobotda, O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston fuqarolari Rossiyada qattiq ma’muriy cheklovlarga, etnik ajratishlar va huquqni muhofaza qilish organlari, millatchi guruhlar hamda oddiy shaxslar tomonidan ta’qibga uchragani ta’kidlanadi.
«Crocus City Hall»ga hujumdan so‘ng Rossiya hukumati bosimni kuchaytirib, jamiyatda irqiy va antimigrant kayfiyatlarini qo‘zg‘ashni boshladi. Rossiya hukumati ksenofobiyaning har qanday ko‘rinishini, shu jumladan davlat idoralari xodimlari tomonidan sodir etilganlarini ham qoralashi va migrantlarning huquqlarini to‘liq himoya qilish bo‘yicha ish olib borishi kerak», – deyiladi hisobotda.
Huquq himoyachilari Rossiya iqtisodiyoti migrantlarga juda bog‘liqligini eslatib o‘tgan. Shuningdek, Rossiyaning Ukrainda urush boshlashi bilan ultranatsionalistlarning yangi avlodi paydo bo‘lgani va ular tomonidan Markaziy Osiyodan kelgan erkaklarga nisbatan hujumlar amalga oshirilayotganini qayd etgan.
Shuningdek, Markaziy Osiyodan kelgan migrantlar va Rossiya fuqaroligini olgan sobiq muhojirlar oddiy rossiyaliklarga nisbatan ko‘proq harbiy safarbarlikka jalb qilinayotgani, ko‘p holatlarda ular keyinchalik deport bilan tahdid qilinayotgani, huquqiy asossiz hibsga olishlar amalga oshirilayotgani ta’kidlangan.
«Human Rights Watch o‘z tadqiqot natijalarini Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Tojikiston va Rossiya hukumatlariga taqdim etdi. Biroq hisobotni faqatgina Qirg‘iziston hukumati e’tiborga olib, munosabat bildirdi», – deyiladi HRW bayonotida.

После теракта в «Крокус Сити Холл», который произошел в Подмосковье в марте 2024 года, трудовые мигранты из стран Центральной Азии в России стали чаще сталкиваться с притеснением и насилием. Об этом говорится в докладе «Жизнь в страхе и унижении», опубликованном международной правозащитной организацией Human Rights Watch (HRW).
В докладе отмечается, что граждане Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана подвергаются жестким административным ограничениям, этническому профилированию и преследованиям со стороны правоохранительных органов, ультраправых группировок и даже частных лиц.
«После нападения на »Крокус Сити Холл» российские власти усилили давление, разжигая расистские и антимигрантские настроения в обществе. Российские власти должны осуждать любые проявления ксенофобии, в том числе со стороны собственных чиновников, и работать над обеспечением полного соблюдения прав мигрантов», — говорится в докладе.
Правозащитники напомнили, что экономика России сильно зависит от труда иностранных мигрантов. Отмечается, что после начала Россией СВО появилось новое поколение ультранационалистов, которые совершают скоординированные нападения на мужчин из Центральной Азии.
Одновременно с этим мигранты из Центральной Азии и натурализованные граждане России все чаще становятся объектами военной вербовки, в их отношении часто используют произвольные задержания и угрозы депортировать, чтобы заставить их пойти на военную службу.
«Human Rights Watch представила результаты своего исследования соответствующим органам власти в Кыргызстане, Узбекистане, Таджикистане и России. Правительство Кыргызстана — единственное, кто отреагировал», — отметили в HRW.