ID-карталар, хорижга чиқиш паспортлари, транспорт воситаларининг техник кўрикдан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳномаларни фуқароларнинг уйига етказиб бериш таклиф этилмоқда.
“Аҳолига миграция ва фуқароликни расмийлаштириш, шунингдек, автомототранспорт воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш ва уларга рўйхатдан ўтказиш давлат рақами белгиларини бериш соҳасидаги давлат хизматларини кўрсатиш тартибини такомиллаштириш тўғрисида” Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.Бу ҳақда “nuz.uz” хабар бермоқда.
Лойиҳага асосан 2022 йил 1 декабрдан бошлаб тайёр ID-карталар, хорижга чиқиш паспортлари, транспорт воситаларининг техник кўрикдан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳномалар ва давлат рақам белгиларини почта орқали ёки хизмат кўрсатувчи ходим томонидан доимий яшаш ёки турган жойига етказиб бериш хизматини жорий этиш таклиф этилмоқда.
Бироқ бу хизмат қўшимча ҳақ эвазига тақдим этилади.
Аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламига миграция ва фуқароликни расмийлаштириш соҳасидаги давлат хизматларини доимий яшаш ёки турган жойига чиқиб кўрсатилади ва бу хизмат учун қўшимча тўлов ундирилмайди.
Юқоридаги хизматларни кўрсатиш учун махсус мобил илова яратилади ва ягона «Call-марказ» ташкил этилади. Бундай хизматларни кўрсатиш учун 27 та янги Spark автомобиллари ажратилади. Шунингдек, 27 та планшет ва компьютерларга ўрнатилган техник қурилмалардан фойдаланилади.

Предлагается внедрить услугу доставки готовых ID-карт, загранпаспортов, свидетельств о прохождении техосмотра автотранспортных средств и номерных знаков — по почте или к месту постоянного проживания гражданина.
На общественное обсуждение вынесен проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О совершенствовании порядка оказания государственных услуг в сфере миграции и регистрации гражданства, а также государственной регистрации автотранспортных средств и выдачи им регистрационных знаков».Об этом пишет портал “nuz.uz”.
По проекту закона с 1 декабря 2022 года предлагается внедрить услугу доставки готовых ID-карт, загранпаспортов, свидетельств о прохождении техосмотра автотранспортных средств и номерных знаков — по почте или к месту постоянного проживания или пребывания работником службы. Однако данная услуга будет осуществлена за дополнительную плату.
В то же время социально уязвимым слоям населения госуслуги в области миграции и оформления гражданства будут оказываться путем выезда на постоянное место жительства или по месту пребывания (без взимания дополнительной платы, в течение 10 рабочих дней со дня поступления заявления).
Для оказания вышеуказанных услуг, будет создано специальное мобильное приложение, а также будет использоваться единый «Call-центр». Осуществлять услугу будут на новых 27 автомобилях Spark, которые запустят специально для этих целей, также 27 планшетах и технических устройствах, установленных на компьютере.