Дунё аҳолиси турли-туман, баъзан ғаройиб тилларда сўзлашади. Уларнинг умумий сони – тахминан 7151 та. Инглиз, мандарин (хитой), ҳинд ва испан тиллари энг кенг тарқалган тиллардир. Аммо бу рақамлар аҳоли ва маданиятнинг ўзгаришига қараб доимо ўзгариб туради.
Инглиз тили, Google ва Гарвард университети томонидан олиб борилган тадқиқотга кўра, миллиондан ортиқ сўзларга эга ва доимий равишда ўсиб бораётган бўлса, токипона каби айрим тилларда атиги 123 та сўз бор. Сайёрамиздаги халқларнинг алифбоси ҳам хилма-хил: кхмер тилида 74 та ҳарф бўлса, ротокаслар алифбоси атиги 12 ҳарфдан иборат.
Инглиз тили дунёда қўлланиладиган тиллар орасида етакчи бўлиб қолмоқда. Бир миллиарддан ортиқ одам бу тилда, ҳам ўз она тили, ҳам иккинчи тилда гаплашади. Инглиз тили онлайн ва академик нашрларда ҳам устунлик қилади.
Кейинги ўринда 1,1 миллиард сўзлашувчи билан хитой тили (мандарин) ва учинчи ўринда эса ҳинд тили (602,2 миллион киши).
Испан ва француз тиллари мос равишда 548,3 ва 274,1 миллион киши билан тўртинчи ва бешинчи ўринларда туради.
Бундан ташқари, хитойча мандарин тилидан 198,7 миллион киши, ҳинд тилидан эса 258,3 миллион киши иккинчи тил сифатида фойдаланади.
Индонезияда 200 миллиондан ортиқ икки тилли одамлар бор. Манбаларга кўра, дунё аҳолисининг 40 фоизи икки тилда, 40 фоизи эса фақат битта тилда гаплашади.
Онлайн дунёда инглиз тили устунлик қилади, веб-сайтларнинг 58,6 фоизи ундан фойдаланади. Бошқа барча тиллар веб-сайтларнинг 0,5% дан камроқ қисмини эгаллайди. Масалан, YouTube’даги контентнинг 66 фоизи инглиз тилида, бироқ испан, португал ва ҳинд тилларида ҳам ўз аудиторияси бор.
100 ортиқ мамлакатларда инглиз тилида гаплашиш мумкин, рус тили эса асосан Россия ва айрим постсовет ҳудудларидагина амал қилиб, бу кўлам торайиб боряпти.
Яқин йилларгача Ўзбекистон мактабларида хорижий тиллар (асосан инглиз ва рус тиллари) 2-синфдан бошлаб ўтилган бўлса, сўнгги йилларда ҳатто мактабгача таълим босқичларидан тил дарслари дастурларга киритилиб, рус (бир ўқув йилида 68 соат) ва инглиз (бир ўқув йилида 102 соат) ўргатилмоқда.
Савол туғилади: қайси хорижий тилни ўрганиш мақсадга мувофиқ? Агар бирор тилни шу миллат вакиллари сонига кўра ўрганилса, асосан, ҳинд ва хитой тилларини ўрганиш кифоя бўларди. Бироқ  дунёнинг 100 дан ортиқ давлатларида инглиз тилида гаплашишади. Рус тилида собиқ Иттифоқ давлатларида тушунади, холос. Шунда ҳам баъзи давлатлар рус тилини мулоқот тили вазифасидан воз кечган. Муҳим жиҳати, тилни нима мақсадда ўрганишингиз ва қайси давлатга боришни ихтиёр қилишингизга боғлиқ.
Нима бўлганда ҳам, чет тилларини ўрганишга қизиқиш юртимизда ҳам  ортиб боряпти. Айниқса, ёшлар янги тилларни ўзлаштиришга интилмоқда. “Тил билган, эл билади”, дейди халқимиз. Шундай экан, нафақат ёшларни, балки барча ҳамюртларимизни янги тилларни ўрганишга чорлаймиз.

Люди мира говорят на разных, порой странных языках. Их общее количество составляет около 7151. Четыре наиболее распространенных языка — английский, мандаринский (китайский), хинди и испанский. Но эти цифры постоянно меняются по мере изменения населения и культуры.
Английский, согласно исследованию Google и Гарвардского университета, насчитывает более миллиона слов и постоянно растет, в то время как в некоторых языках, таких как токипона, всего 123 слова. Разнообразны и алфавиты народов нашей планеты: в кхмерском языке 74 буквы, тогда как алфавит ротокас состоит всего из 12 букв.
Английский остается ведущим языком мира. Более миллиарда человек говорят на этом языке как на родном, так и на втором языке. Английский также доминирует в Интернете и академических публикациях.
Следующим идет китайский (мандаринский диалект) с 1,1 миллиарда носителей, а третьим — хинди (602,2 миллиона).
Испанцы и французы занимают четвертое и пятое места с населением 548,3 и 274,1 миллиона человек соответственно.
Кроме того, на китайском языке говорят 198,7 миллиона человек, а на хинди как втором языке говорят 258,3 миллиона человек.
В Индонезии проживает более 200 миллионов двуязычных людей. По данным источников, 40% населения планеты говорит на двух языках, а 40% — только на одном языке.
Английский доминирует в онлайн-мире: его используют 58,6% веб-сайтов. На все остальные языки приходится менее 0,5% веб-сайтов. Например, 66 процентов контента YouTube представлено на английском языке, но своя аудитория также есть на испанском, португальском и хинди.
На английском языке говорят более чем в 100 странах, тогда как русский язык используется преимущественно в России и некоторых постсоветских регионах, и этот диапазон сужается.
До недавнего времени иностранные языки (в основном английский и русский) преподавались в школах Узбекистана начиная со 2-го класса, но в последние годы уроки языка вошли в программы даже с дошкольных уровней образования, а русский язык (68 часов за учебный год) и английский язык (102 часа за учебный год).
Возникает вопрос: какой иностранный язык целесообразно изучать? Если язык изучать по числу представителей этой нации, то достаточно будет изучить индийский и китайский языки. Однако на английском языке говорят более чем в 100 странах мира. Русский понимают только в странах бывшего Союза. Уже тогда некоторые страны отказались от роли русского языка как языка общения. Важно отметить, что это зависит от того, для чего вы хотите выучить язык и в какую страну вы хотите поехать.
В любом случае, интерес к изучению иностранных языков в нашей стране возрастает. Особенно молодые люди стремятся изучать новые языки. «Кто знает язык, тот знает народ», — говорится в пословице. Поэтому мы приглашаем не только молодежь, но и всех наших соотечественников изучать новые языки.