Коронавирус сабали қўйилган икки йиллик чекловдан сўнг 17 майда Грузиянинг Шимолий Осетиядаги чегара пункти очилди. Бу ҳақда stav.aif.ru хабар берди.
Россия билан Грузия ўртасидаги чегара COVID-19 пандемияси бошланганлиги сабали 2020 йилнинг март ойида оммавий ўтишлар учун ёпилган эди.
Шу вақт давомида Россиянинг қуруқликдаги ягона Юқори Ларс назорат пункти карантин чекловлари туфайли ёпиқ эди. Қўшни давлат ҳудудига фақатгина расмий ишлар бўйича, қариндошлариникига бориш ёки даволаниш учун тиббий ташхис қўйилган ҳолда бориш мумкин бўлган. Бу рўйхатга сайёҳлар киритилмаган.
Энди сизга Грузияга кириш учун ҳеч қандай асос керак эмас. Назорат пунктида улар паспорт, ПЗР тести ёки эмлаш сертификатини сўрашади.

17 мая, после двух лет коронавирусных органичений, открылся пункт пропуска в Северной Осетии. Об этом сообщает stav.aif.ru.
Государственную границу между Россией и Грузией перекрыли для массовых поездок в марте 2020 года в связи с началом пандемии COVID-19. Всё это время единственный сухопутный пункт пропуска Верхний Ларс оставался закрытым с российской стороны из-за карантинных ограничений.
Попасть на территорию соседнего государства могли только по официальной работе, к родственникам или на лечение, имея на руках официальный диагноз. Туристы в этот перечень не входили.
Теперь для въезда в Грузию не нужны основания – родственные связи, работа или лечение за границей. На грузинском КПП попросят загранпаспорт, свежий ПЦР-тест или сертификат о вакцинации.