Rossiya ichki ishlar vazirligi birinchi marta Rossiya qurolli kuchlari haqida “yolg‘on ma’lumot tarqatganlik” ayblovi bilan Rossiya fuqaroligini bekor qildi.
Rossiya Qurolli kuchlari haqida qasddan “yolg‘on ma’lumot tarqatganlik”da ayblanib, Jinoyat kodeksining 207.3 moddasi bo‘yicha 6 yilga qamalgan Aleksandr Smornyakovning Rossiya fuqaroligi bekor qilindi, deb yozadi “Politzek-info” telegram kanali.
Avval Moldova fuqarosi bo‘lgan Aleksandr Smornyakov keyinroq Rossiya fuqaroligini olgan. Ijtimoiy tarmoqlarda Rossiyaning Ukrainadagi urushi haqida yolg‘on ma’lumot tarqatganlikda ayblangan Aleksandr 2023-yil iyul oyida 6 yilga qamalgan edi.
Rossiya Federatsiyasi fuqaroligi to‘g‘risidagi qonunga 2023-yil 26-oktyabrda kiritilgan o‘zgarishlarga ko‘ra, Rossiya fuqaroligi bekor qilinishi ko‘zda tutilgan jinoyatlar orasida Rossiya JKsining 207.3 moddasidagi jinoyatlar ham bor.
“Politzek-Info” telegram kanali bu Rossiya Qurolli kuchlari haqida yolg‘on ma’lumot tarqatganlik uchun fuqarolik bekor qilingan  birinchi holat ekanini ta’kidlagan.

МВД впервые лишило гражданства осужденного за распространение ложной информации о ВС РФ.
Осужденного на 6 лет по статье 207.3 “Публичное распространение заведомо ложной информации об использовании Вооруженных Сил Российской Федерации” Александра Сморнякова, уроженца Молдовы лишили приобретенного гражданства. Об этом пишет телеграм-канал “Политзек-ИНФО”
В июле 2023 года Александра признали виновным по статье 207.3 УК РФ и приговорили к 6 годам лишения свободы. По версии следствия он распространял на своей странице в социальной сети ложную информацию о боевых действиях.
Согласно закону о гражданстве №138-ФЗ, вступившему в силу 26 октября 2023 года, приобретенное гражданство прекращается в том числе за совершение преступления по данной статье.
По предположению “Политзек-ИНФО” это первый случай прекращения гражданства за распространение заведомо ложной информации об использовании ВС РФ.