Ҳиндистоннинг Гургаон (Гуруграм) шаҳрида ўзини полиция ходими сифатида кўрсатган бир гуруҳ шахслар ўзбекистонликнинг пулини ўғирлаб кетди.
Ўзбекистонлик уч ака-ука шанба куни соат 21:00 атрофида меҳмонхонага қайтаётганида, уларни ўзини полициячилар деб таништирган гуруҳ гўёки ҳужжат текшириш учун тўхтатган. Тахминларга кўра, сумкани текшириш пайтида ўғрилардан бири  ака-укаларнинг 16 минг долларини ўғирлаб, воқеа жойидан қочиб кетишган.
Ҳиндистонда буйрак кўчириб ўтказиш учун борган Ўзбекистон фуқароси маҳаллий полиция  бўлимига мурожаат қилган.
Ҳозирда Гуруграм полиция бўлимида тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Вазият Ўзбекистон элчихонаси томонидан ҳам назоратга олиниб, Ҳиндистон Ташқи ишлар вазирлиги ва бошқа тегишли идоралар билан расмий музокаралар олиб борди.
Дипломатик миссия Ўзбекистон фуқароларини Ҳиндистонда эҳтиёт ва ҳушёр бўлишга ҳамда шахсий хавфсизлик талабларига, айниқса, молиявий масалалар билан боғлиқ вазиятларда эҳтиёт бўлишга чақиради. Катта миқдордаги нақд пулдан фойдаланишдан қочиш, банк карталари ёки пул ўтказмаларини афзал кўриш, шубҳали шахслар ёки гуруҳларнинг ваъдалари ёки таклифларига ишонмаслик тавсия этилади.

В индийском городе Гургаон (Гуруграм) группа людей в полицейской форме похитила деньги у гражданина Узбекистана.
Сообщается, что трое братьев, возвращавшиеся в свою гостиницу около 21:00 в субботу, были остановлены группой полицейских якобы под предлогом проверки документов. При досмотре сумок они похитили $16 тысяч и скрылись, — говорится в сообщении.
Узбекистанец Б. С. находился в Индии для проведения операции по трансплантации почки в больнице в Гуруграме. Мужчина обратился в местное отделение полиции.
“Люди в машине представились сотрудниками полиции, предъявили удостоверения личности и сказали, что им нужно проверить наши сумки”, — рассказал он.
В полицейском участке Гуруграма ведется расследование.
Посольством Узбекистана были проведены официальные переговоры с МИД Индии и другими соответствующими ведомствами, ситуация взята под контроль.
Дипмиссия призывает соотечественников не поддаваться словам и обещаниям различных сомнительных групп или лиц при пребывании в Индии, строго соблюдать требования личной безопасности, особенно в ситуациях, связанных с финансовыми вопросами, не использовать крупные суммы наличных денежных средств, использовать банковские карты или денежные переводы.