Oilasi bilan Rossiya Federatsiyasiga kelmoqchi boʻlgan migrantlar farzandlariga oʻzini tutish madaniyati va tengdoshlari bilan muloqot qilishi uchun rus tilini oldindan oʻrgatishi kerak, deydi “Рособрнадзор” rahbari Anzor Muzayev.
Yaqinda Davlat Dumasiga LDPR deputatlari tomonidan  muhojirlarning farzandlarini Rossiya maktablariga rus tilidan imtihonsiz qabul qilmaslik boʻyicha qonun loyihasi kiritilgan edi.
“Agar siz hayotingizni Rossiya bilan bog’lasangiz, uning fuqarosi bo’lishni xohlasangiz, farzandlaringiz bu yerda ta’lim olishini xohlasangiz, rus tilini bilmasdan qanday qilib bularga erishmoqchisiz? Agar oila koʻchib kelish, bu yerda yashash va maktabda bolalarini oʻqitishga qaror qilgan boʻlsa, albatta oldindan, uzoq muddat davomida bolaga rus tilini oʻrgatishi kerak”, — degan Muzayev.
“Рособрнадзор” rahbarining so‘zlariga ko‘ra, muhojirning farzandi mamlakatning madaniy kodini tushunish va tengdoshlari bilan muloqot qilishi uchun rus tilini bilishi kerak. “Til – bu madaniy va xulq-atvor kodeksi… Shunday ekan, agar bola rus tilida dars beradigan rus maktabiga borsa, u rus tilini bilishi shart”, – deya xulosa qilgan Muzayev.

Мигрант, который планирует переезд в РФ вместе с семьей, должен заранее обучить своего ребенка русскому языку, чтобы он понимал культуру поведения и общения со сверстниками, заявил глава Рособрнадзора Анзор Музаев.
Недавно в Госдуму внесли законопроект, согласно которому детей иностранцев, у которых нет российского гражданства, будут проверять на знание русского языка перед приемом в школы. Авторами проекта стали депутаты ЛДПР во главе с лидером партии Леонидом Слуцким.
“Если ты связываешь свою жизнь с Россией, хочешь стать ее гражданином, хочешь, чтобы дети твои получали здесь образование, то без знания русского языка как можно овладеть знаниями? Поэтому если какая-то семья решает переехать и здесь жить, чтобы дети учились в наших школах, конечно, они долгосрочно, заранее должны работать над тем, чтобы ребенок знал русский язык”, – сказал Музаев.
По словам главы Рособрнадзора, ребенок мигранта должен знать русский язык, чтобы понимать культурный код страны и общаться со сверстниками. “Язык – это культурный и поведенческий код… Поэтому если ребенок идет в российскую школу, в которой преподают на русском языке, он должен знать русский язык”, – подытожил Музаев.