Ma’lum bo’lishicha, o’zbekistonliklar aprel oyi oxirida 7 qavatli poliklinika qurilishida elektrik sifatida bir brigada bo’lib ishga joylashishgan. Bir brigada 20dan ortiq quruvchilardan iborat. Ularning vazifasi yangi qurilayotgan poliklinikaning elektr ishlarini bajarish edi.
Pudrat tashkiloti quruvchilarni yolllayotganda barcha rasmiy ravishda ishga olinishini va’da bergan. Ish haqi soatiga 525 rubl, kuniga esa maksimal 4200 rubl miqdorida kelishilgan. Ish hisobi tabelda yuritilgan.
Avval mehnat shartnomalari va’da qilinganidek, navbat bilan har hafta bir nechta ishchilarga berilayotgan edi. Biroq shartnomalarda ishchilar elektrik emas, “raznorabochiy” lavozimida ishga olingani, maosh esa bir oyga 30 ming rublligi ko’rsatilgan edi. Ish beruvchi buni rasmiyatchilik deb tushuntirgan.
Ammo shartnoma nusxasini tegishli tartibda Migratsiya bo’limiga topshirgani borganda muhojirlarga ularning qo’lidagi “dogovor” soxta ekani aytib, qaytarib yuborilgan. Katta ehtimol bilan, ish beruvchi chet el fuqarosini ishga yollagani to’g’risida Migratsiya bo’limiga xabar yubormagani nazarda tutilgan. Shartnomalar qabul qilinmaganini eshitgan Nikolay va Mixail ismli ish beruvchilar barcha mehnat shartnomalarini yig’ib olib, yangi, ya’ni haqiqiy shartnomalar berishni va’da qilishadi.
Lekin shu bilan migrantlar na mehnat shartnomalarini, na va’da qilingan ish haqini ko’rishgani yo’q. Maosh haqida yoki shartnoma haqida gap ketganida “bugun-erta bo’ladi” deb aldab kelishgan. Migrantlar may oyidan iyul oyining oxirigacha oyliksiz ishlashganini aytishmoqda. Iyul oyining oxirida o’zbekistonliklarning toqati toq bo’lib, ishni to’xtatishgan.
Ularning aytishicha, hatto patent, uy-joy va yo’lkira uchun to’lashga pullari qolmadi. O’zbekistonliklar ish beruvchidan ikki oylik maoshlari 1 987 000 rublni (22 000 AQSh dollaridan ko’proq) talab qila boshlashdi. Talabga javoban avval “ana-mana to’laymiz” deb mudddatni cho’zishdi, biroq endi migrantlarga ochiqchasiga pul yo’qligi, maosh to’lanmasligi, xohlagan joyga murojaat qilishlari mumkinligi aytilmoqda.
Davlat buyurtmasini bajarayotgan pudratchi ish beruvchilar o’zlarining jazosiz qolishlariga bekorga ishonmagandek ko’rinadi. Ma’lum bo’lishicha, o’zbekistonliklarga berilgan mehnat shartnomalarida ish beruvchi tashkilot deb ООО «Мак строй» ko’rsatilgan, tabelda esa ООО «ABM Строй». Qurilish obyekti bo’lajak poliklinikaga kirishda esa umuman boshqa tashkilot ko’rsatilgan.
Bundan tashqari, migrantlar ish beruvchi soliqlardan qochayotganini gumon qilishmoqda, chunki birinchi oy uchun avans naqd pulda to’langan. Shuning uchun o’zbekistonliklar soliqlardan qochayotgan ish beruvchi ularga halol ishlagan pullarini to’lamasligidan xavotirda.
Maoshlarini olish uchun o’zbekistonliklar Moskva shahridagi Migratsiya bo’limiga, Migratsiya markaziga murojaat qilishgani, ammo u yerda ularga bunday masalalar bilan shug’ullanmasliklari aytilganini bildirishmoqda.
Shundan so’ng migrantlar O’zbekiston Respublikasi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligiga murojaat qilishgan. Agentlikning Moskva shahri vakolatxonasi xodimlari ularga murojaatni jamoaviy ariza shaklida rasmiylashtirish kerakligini va buning uchun barcha migrantlar bir vaqtning o’zida Agentlik ofisiga kelishlari kerakligini aytgan.
Hozirgi vaqtda moskvaliklar uchun yetti qavatli poliklinikani bepul qurib bergan o’zbekistonliklar jamoatchilikdan yordam so’rashmoqda. Chunki qaysi instansiya yoki davlat organi ularga yordam bera olishini bilolmay, qiyin ahvolda qolishgan.
— Biz, hatto yeyishga hech narsa bo’lmasa ham soliq to’laymiz. Maqsadimiz begonaning narsasini tortib olish emas, biz o’zimizning halol ishlagan pulimizni talab qilmoqdamiz. Nahotki bizning holatimiz bilan hech kimning ishi bo’lmasa? Qonun huquqlari buzilayotganlarni himoya qilishi kerak emasmi?, – deydi jabrlanganlardan biri A.Karimov Migrant.uz bilan suhbatda.
Biz holat bo‘yicha o‘rganishni davom ettiramiz va natijani e’lon qilamiz. Muhojirlarga esa, ishga kirayotganda, shartnoma imzolayotganda diqqatliroq bo‘lishni tavsiya etamiz.

Граждане Узбекистана жалуются на невыплату заработной платы за работу на строительстве поликлиники в Москве. Сайт Migrant.uz поговорил с более чем 20 электриками, которые уже больше двух месяцев не могут получить свои деньги.
Эти рабочие устроились на работу в конце апреля. В бригаде было более 20 человек, и они выполняли электромонтажные работы в семиэтажном здании новой поликлиники. Подрядная организация пообещала официально трудоустроить всех работников и установила оплату труда в размере 525 рублей в час, что составляет 4200 рублей в день. Учёт работы вёлся в табеле.
Поначалу трудовые договоры действительно выдавались поочерёдно, как и обещали. Каждую неделю несколько сотрудников получали договоры, где в строке “должность” указывалось “разнорабочий”, а зарплата была сильно занижена — всего 30 тысяч рублей. Однако, при обращении в миграционные органы МВД для подачи уведомления, электрики столкнулись с отказом — инспекторы сообщили, что договоры липовые, вероятно из-за того, что работодатель не подал уведомление о найме иностранных граждан.
После этого работодатели, Николай и Михаил, собрали все трудовые договоры, пообещав выдать новые, настоящие. Но после этого мигранты не получили ни новых договоров, ни обещанной заработной платы. Работа продолжалась, но их продолжали “кормить завтраками”.
С задержкой заработной платы мигранты работали с мая по конец июля, после чего вынуждены были прекратить работу. Им стало нечем платить за патенты, жильё и транспорт. В итоге, бригада потребовала выплатить задолженность в размере 1 миллион 987 тысяч рублей (более 22 000 долларов США) за два месяца работы. Требования работников не были удовлетворены, и им продолжали обещать выплату, растягивая сроки, а отношение к ним ухудшалось.
В конце концов работодатели начали угрожать мигрантам и требовать, чтобы они покинули стройку. Работодатели, выполняющие государственные контракты, были уверены в своей безнаказанности. В трудовых договорах организация была указана как ООО “Мак Строй”, в табелях учёта работ — ООО “АВМ Строй”, а на заборе стройки — совсем другая подрядная организация.
Мигранты уверены, что работодатель избегает налогов, так как аванс за первый месяц выплачивался наличными. Они обеспокоены, что такой работодатель не выплатит им честно заработанные деньги. Они обратились в миграционные органы МВД и многофункциональный миграционный центр в Москве, где им сообщили, что не занимаются такими вопросами. После этого мигранты обратились в Агентство внешней трудовой миграции Республики Узбекистан, где им сказали, что нужно оформить коллективное заявление и прийти всем вместе в офис Агентства.
Сейчас мигранты, строящие семиэтажную поликлинику в Москве, фактически бесплатно, просят помощи у общественности, так как не знают, какая инстанция или государственный орган готов им помочь.
Мы платим налоги, даже если нам есть нечего. У нас нет цели отобрать чужое, мы требуем свои честно заработанные деньги. Неужели всем наплевать на наше положение? Разве закон не должен защищать тех, чьи права нарушаются? — говорит один из пострадавших, А.Каримов в беседе с корреспондентом  Migrant.uz.
Мы продолжим расследование этого случая и сообщим о результатах. Рекомендуем мигрантам проявлять особую осторожность при подписании трудовых контрактов.