Xorijiy fuqaro kartasi nima?
Bu plastik karta. U Moskva va Moskva viloyatida patent olishda beriladi. U xorij fuqarosining Rossiya hududida qonuniy bo’lishi uchun barmoq izlari va boshqa majburiy jarayonlardan o’tganini tasdiqlaydi.
Kartada qanday ma’lumotlar bor?
Kartada migrantning familiyasi, ismi, otasining ismi, tug’ilgan sanasi, jinsi, surati, fuqaroligi haqidagi ma’lumotlar va karta egasining imzosi bo’ladi. Bundan tashqari, karta xohishingizga ko’ra jamoat transportida to’lov uchun ishlatilishi ham mumkin.
Kartani olib yurish kerakmi?
Bu kartani har doim patent bilan birga olib yurish kerak. Politsiya xodimlari hujjatlarni tekshirish paytida kartani talab qilishlari mumkin. Chunki aynan shu karta barcha zarur jarayonlardan o’tganingizni tasdiqlaydi, masalan, barmoq izlarini topshirganingizni, tibbiy ko’rikdan o’tganingizni, patent rasmiylashtirganingiz va boshqalarni. Bundan tashqari, karta keyingi safar patent rasmiylashtirish uchun murojaat qilganingizda ham talab qilinishi mumkin.
Kartaning amal qilish muddati bormi?
Xorij fuqarosining kartasi 5 yilgacha amal qiladi. Agar Rossiya Federatsiyasidan vaqtinchalik ketib, shu besh yil ichida qaytib kelsangiz ham kartani ishlataverasiz. Chunki u belgilangan 5 yil mobaynida amal qilaveradi.
Kartani olgandan keyin pasport ma’lumotlari o’zgarsa nima qilish kerak?
Karta egasining hujjatlaridagi ma’lumotlar o’zgarsa yoki karta yo’qolsa, yoki shikastlansa +7(495)777-77-77 telefon raqamiga telefon qilish kerak yoki kig@it.mos.ru elektron pochtasiga yozish kerak. So’ng 7 kalendar kuni ichida «Migratsiya markazi» (Saxarovo)ga (Moskva sh., Voronovskoe sh., Varshavskoe shosse, 64-km, 1 uy, 47 bino) kartani almashtirish uchun murojaat qilish lozim.
Bu karta orqali migrantlar kuzatib boriladimi?
Rasmiy statistikaga ko’ra, Rossiyada taxminan 2 million mehnat migrantlari ishlaydi. Agar barcha migrantlar xorijiy fuqaro kartasini olsa, ularni kuzatish uchun kamida 500 ming xodim talab etiladi. Bu davlat uchun juda qimmatga tushadi. Shuning uchun migrantlarni doimiy kuzatish mish-mishdan boshqa narsa emas.

Что такое карта иностранного гражданина?
Это пластиковая карта. Она выдается при получении патента в Москве и Московской области. Она подтверждает, что иностранец прошел дактилоскопию и другие обязательные процедуры для легального нахождения на территории России.
Какие данные есть в карте?
Данная карта содержит фамилию, имя, отчество, дату рождения, пол, фотографию, сведения о гражданстве, образец подписи держателя. Кроме этого картой можно пользоваться для оплаты общественного транспорта, но необязательно.
Надо ли носить с собой карту?
Карту иностранного гражданина необходимо всегда носить с собой вместе с патентом. Она может потребоваться при прохождении проверки документов сотрудникам полиции. Её необходимо предъявить для подтверждения прохождения всех необходимых процедур, например, дактилоскопию, медицинское освидетельствование, оформление патента и т.д. Кроме этого, карта может потребоваться при следующем обращении за оформлением патента.
Есть ли срок действия у карты?
Срок действия карты иностранного гражданина – 5 лет. Даже если иностранный гражданин временно покидает Российскую Федерацию, карта будет действовать по возвращении на протяжении всего срока.
Что делать, если после получения карты изменились паспортные данные?
В случае смены данных владельца, утери, повреждения или прекращения работы карты необходимо сообщить об этом по номеру телефона +7(495)777-77-77 или email: kig@it.mos.ru и в течение 7 календарных дней обратиться за заменой карты в ГБУ «Миграционный центр» по адресу: г. Москва, п. Вороновское, Варшавское ш., 64-й км, двлд. 1, стр. 47.
Будут ли следить за мигрантом с помощью этой карты?
По официальной статистике в России трудятся около 2 миллионов трудовых мигрантов. Если все мигранты получат карту иностранного гражданина, то для слежки за всеми мигрантами потребуется минимум 500 тысяч сотрудников. Это невероятно затратно для государства. Поэтому круглосуточная слежка за мигрантами не более, чем конспирология.