Ijtimoiy tarmoqlarda Rossiyadagi bir necha o‘zbekistonlik migrantlarning to‘rt kundan buyon politsiya bo‘limida qolib ketayotganini ko‘rsatuvchi video tarqaldi. Migrant.uz ushbu videoning mualliflari bilan bog‘landi.
Ma’lum bo‘lishicha, o‘ndan ortiq o‘zbekistonliklar Rossiyaga kelgach, patent va boshqa zarur hujjatlarni rasmiylashtirgan. Ular migratsion qaydlar, mehnat shartnomalari va Rossiyada ishlash uchun kerakli barcha hujjatlarga ega bo‘lgan. Biroq, ish beruvchi (OOO «Zolotoy Karandash»)ning topshirig‘iga ko‘ra, Moskva shahri emas, balki Moskva oblastida ish olib borishgan.
6-avgust kuni, ular Moskva oblastida ishlayotgan paytda, ish ob’yektiga tekshiruv kelib, barcha muhojirlar politsiya bo‘limiga olib ketilgan. Hujjatlari Moskva shahrida ishlash uchun rasmiylashtirilgan muhojirlar ajratilib, Odinsovo shahridagi politsiya bo‘limiga olib borilgan. U yerda bir kun qolgan migrantlarning hujjatlari olib qo‘yilgan. 7-avgust kuni, ular sudga olib borilib, qisqa sud jarayonidan so‘ng yana politsiya bo‘limiga qaytarilgan, ammo bu safar Golisino tumanidagi politsiya bo‘limiga.
Odinsovo shahridagi politsiya bo‘limida qolib ketayotgan hamyurtlarimiz u yerda kamida yana 5 nafar o‘zbekistonlik borligini ma’lum qilishdi. Migrant.uz bilan bog‘langan muhojirlardan biri, Javlonbekning aytishicha, u yerda olti kundan buyon hech qanday sud va so‘roqsiz ushlab turilgan o‘zbekistonliklar ham bor.
— Bizni bu yerdagi politsiya bo‘limiga olib kelishganida Namangandan kelgan hamyurtlarimizni uchratdik. Ular besh kishi. Ular hech qanday sudsiz olti kundan beri shu yerda ekan. Hujjatlari ham olib qo‘yilgan. Bizdan farqli ravishda, ularga sud ham bo‘lmagan. Biz esa uch kundan buyon nima uchun ushlab turilganimiz haqida hech narsa bilmaymiz. Sudda ham qanday qaror qabul qilingani, nima uchun sudlanganimizni bilmaymiz, — deydi Javlonbek Migrant.uz muxbiri bilan muloqotda.
8-avgust holatiga ko‘ra, Golisino politsiya bo‘limida Buxorodan 2, Farg‘onadan 3, Qashqadaryodan 2, Namangandan 4, Xorazm, Surxondaryo va Andijondan 1 nafardan hamyurtlarimiz hanuz ushlab turilgani ma’lum bo‘ldi.
Migrant.uz voqeaga aniqlik kiritish maqsadida politsiya bo‘limi bilan bog‘landi, ammo u yerda matbuot xizmati bilan suhbatlashish kerakligi aytildi. Odinsovo shahri sudi esa so‘nggi uch kun ichida 6 nafar mehnat muhojirining Rossiyadan chiqarib yuborilishi bo‘yicha qaror qabul qilinganini ma’lum qildi. Biroq, videoda ko‘rsatilgan o‘zbekistonliklar bu ro‘yxatda yo‘q.
Mazkur voqea yuzasidan O‘zbekistonning Moskvadagi konsulligi yoki Mehnat migratsiya agentligi vakolatxonasi hozircha hech qanday izoh bergani yo‘q.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya qonunchiligiga ko‘ra, muhojirlar patentni qaysi shaharda rasmiylashtirgan bo‘lsa, faqat o‘sha joyda ishlash huquqiga ega. Moskva patenti bilan Moskva oblastida ishlash huquqbuzarlik hisoblanadi va bunday holatlarda jarima hamda besh yilgacha Rossiyadan chiqarib yuborish jazosi belgilangan. Qolaversa, Odinsovo shahrining ayrim hududlari xorijliklar uchun yopiq hisoblanadi. O‘zbekistonliklar shunday yopiq hududda ishlaganmi yoki yo‘qligi hozircha noma’lum.

В социальных сетях распространилось видео о том, что несколько узбекистанцев из находятся в отделении полиции более 4 дней.
Migrant.uz связался с авторами этого видео и выяснил, что произошло с соотечественниками в России.
Как выяснилось, более 10 граждан Узбекистана, прибыв в Россию, оформили соответствующие документы для законного нахождения в России. У них были все необходимые документы для проживания и работы в Москве: миграционный учет, трудовые договоры, патенты. Однако по предложению работодателя (ООО «Золотой Карандаш») узбекистанцы поехали работать в Московскую область. При этом сам работодатель теперь просит не указывать его реквизиты в связи с большими штрафами.
6 августа, когда узбекистанцы работали в Московской области, на их объект прибыла проверка. В результате все мигранты были доставлены в отделение полиции. Тех, у кого были документы на работу в Москве, но они работали в Московской области, отдельно отвезли в отделение полиции города Одинцово. Остальных отпустили. В отделении полиции документы у узбекистанцев были изъяты. В итоге все мигранты пробыли в отделении один день. 7 августа мигрантов, после 28 часов задержания, доставили в суд города Одинцово. В судебном здании мигранты провели около двух часов, после чего их снова вернули в отделение полиции, но уже в Голицынский отдел полиции города Одинцово.
Узбекистанцы, находящиеся в Голицынском отделе полиции города Одинцово, сообщают, что там помимо них есть еще как минимум 5 граждан Узбекистана. По словам Жавлонбека У., одного из наших соотечественников, беседовавших с Migrant.uz, в настоящее время в отделении полиции есть узбекистанцы, которые находятся там более 6 дней.
— Когда нас привезли в это отделение полиции, мы увидели здесь наших земляков из Намангана. Их пятеро. Они уже шесть дней находятся здесь без какого-либо суда и следствия. У них тоже забрали документы, как и нас. Только в отличие от нас, у них даже суда не было. Мы тоже не знаем, за что нас уже третий день здесь держат. Мы не знаем, что было в суде, за что нас судили, какое решение вынесли, в чем нас обвиняют, — говорит наш соотечественник в интервью Migrant.uz.
По состоянию на 8 августа в Голицынском отделе полиции города Одинцово Московской области находятся по 2 уроженца из Бухары и Кашкадарьи, 3 уроженца Ферганы, 4 уроженца Намангана, по 1 человеку из Хорезма, Сурхандарьи и Андижана.
Migrant.uz связался с отделом полиции, чтобы прояснить ситуацию, но там нас направили в пресс-службу МВД по Московской области. В суде города Одинцово сообщили, что за последние три дня было принято решение о выдворении в отношении 6 трудовых мигрантов из России, но в их числе нет тех, чьи видео распространились.
Консульство Узбекистана в Москве и Представительство Агентства по внешней трудовой миграции к моменту выхода данной статьи никак не прокомментировали инцидент.
Напомним, по российскому законодательству иностранцы имеют право работать только в том регионе, где они оформили  трудовой патент. Работа в Московской области по московскому патенту считается нарушением и влечет за собой штраф с административным выдворением из России сроком на 5 лет. Кроме того, некоторые районы Одинцово закрыты для проживания, работы и въезда иностранцев. Неясно, работали ли узбекистанцы в таком закрытом районе или нет.