«Выдворение» – bu chet el fuqarosining Rossiyadan majburiy chiqarib yuborilishi. Hozirgi vaqtda Rossiya Ma’muriy huquqbuzarliklar kodeksining 22 ta moddasini buzganlarga «выдворение» jazosining qo‘llanilishi belgilangan. Quyida aynan qaysi ma’muriy huquqbuzarliklar uchun Rossiyadan chiqarib yuborish mumkinligi haqida ma’lumot beramiz.
Agar muhojir quyidagi huquqbuzarliklarni sodir etgan bo‘lsa unda albatta «выдворение» qilinadi:
• giyohvand moddalarini tarqatganligi uchun (6.8-modda 2-qism);
• shifokor retseptisiz giyohvand moddalarini iste’mol qilganlik uchun (6.9-modda 2-qism);
• noan’anaviy jinsiy munosabatlar va jins o‘zgartirishni targ‘ib qilganlik uchun (6.21-modda 5-8-qism);
• noan’anaviy jinsiy munosabatlar va jins o‘zgartirishni voyaga yetmaganlar orasida targ‘ib qilganlik uchun (6.21.2-modda 3 va 4-qism);
• pedofiliyani targ‘ib qilganlik uchun (6.21.1-modda 3 va 4-qism);
• Rossiya Federatsiyasiga kirish yoki uning hududida bo‘lish tartibini buzganlik uchun (18.8-modda 1.1, 3.1, 4 va 5-qism);
• Rossiya Federatsiyasida noqonuniy mehnat qilganlik uchun (18.10-modda, 2 va 3-qism);
• Bir marta «выдворение» tayinlangandan keyin  Rossiyadan chiqib ketmaganlik uchun  (20.25-modda, 3-qism).
To‘g’ridan to‘g‘ri «выдворение» jazosi belgilanmagan, lekin sud qarori bilan ma’muriy chiqarib yuborish qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan huquqbuzarliklar:
• Rossiya Federatsiyasi davlat chegarasi tartibini buzish (18.1-modda 2-qism);
• Chegaraviy hududda chegara huquq-tartibini buzish (18.2-modda 1.1-qism);
• Rossiya Federatsiyasi davlat chegarasi orqali o‘tish punktlarida tartibni buzish (18.4-modda 2-qism);
• Migratsiya qoidalarini buzish (18.11-modda 1-qism);
• Alohida faoliyat turlarini amalga oshirish bo‘yicha cheklovlarga rioya qilmaslik (18.17-modda 2-qism).
Ayrim huquqbuzarliklarni takroran sodir etilsa, unda albatta “выдворение” jazosi tayinlanadi. Ya’ni quyidagi huquqbuzarliklarga birinchi marta yo‘l qo‘yganingizda Rossiyadan chiqarib yuborilmaysiz. Lekin ikkinchi marta sodir etsangiz, unda Rossiyadan chiqarib yuborishadi. Ular:
• Rossiya Federatsiyasida bo‘lish qoidalarini buzish (18.9-modda);
• Patent olish uchun murojaat qilish muddatini buzish (18.20-modda).
Ta’kidlash kerakki, 2024-yil yanvar oyida Rossiyaning ma’muriy kodeksiga o‘zgarishlar kiritilgan. Bu o‘zgarishlarga ko‘ra ma’lum asoslar mavjud bo‘lsa majburiy chiqarib yuborish jazosini jarima yoki majburiy mehnatga almashtirish mumkin.
«Выдворение» jarimaga yoki majburiy mehnatga almashtirilishi uchun quyidagi sabablar bo‘lishi kerak:
Rossiyada uzoq muddat yashash, oila a’zolari Rossiya fuqarosi bo‘lishi, doimiy ish joyi va shaxsiy uy-joyning mavjudligi, o‘z vaqtida soliq to‘lashi, qonunga bo‘ysunishi va boshqalar.
Ushbu asoslar mavjud bo‘lsa javobgarlik turi sudyaning istagiga bog‘liq bo‘ladi – sudya xohishiga ko‘ra «выдворение»ni jarimaga almashtirish haqida qaror chiqarishi mumkin.

Выдворение – это принудительный выезд иностранного гражданина из страны. Выдворяют из страны за совершение административных правонарушений, чаще всего – за нарушение миграционного законодательства. На данный момент иностранцам грозит выдворение из России за нарушение 22 статей Кодекса административных правонарушений РФ. Рассказываем, чего не нужно делать, чтобы вас это не коснулось.
Итак, вас обязательно выдворят, если вы совершили следующие правонарушения:
• незаконный оборот наркотиков (ч. 2 ст. 6.8);
• потребление наркотических средств без назначения врача (ч. 2 ст. 6.9);
• пропаганда нетрадиционных сексуальных отношений и смены пола (ч. 5-8 ст. 6.21);
• пропаганда нетрадиционных сексуальных отношений и смены пола среди несовершеннолетних (ч. 3 и 4 ст. 6.21.2);
• пропаганда педофилии (ч. 3 и 4 ст. 6.21.1);
• нарушение правил въезда в РФ или режима пребывания на ее территории (ч. 1.1, 3.1, 4 и 5 ст. 18.8);
• незаконный труд в РФ (ч. 2 и 3 ст. 18.10);
• уклонение от ранее назначенного выдворения из РФ (ч. 3 ст. 20.25).
Правонарушения, за которые необязательно грозит выдворение,но по решению суда могут применить административное выдворение:
• нарушение режима государственной границы РФ (ч. 2 ст. 18.1);
• нарушение пограничного режима в пограничной зоне (ч. 1.1 ст. 18.2);
• нарушение режима в пунктах пропуска через госграницу РФ (ч. 2 ст. 18.4);
• нарушение иммиграционных правил (ч. 1 ст. 18.11);
• несоблюдение ограничений на осуществление отдельных видов деятельности (ч. 2 ст. 18.17).
Вас выдворят, если вы повторно совершили данные правонарушения:
• нарушение правил нахождения в РФ (ст. 18.9);
• нарушение срока обращения за выдачей патента (ст. 18.20).
Надо отметить, что в январе 2024 года в российском административном кодексе появились нововведения, которые предусматривают обстоятельства замены выдворения на штраф или обязательные работы.
Обстоятельства могут быть таковыми: длительное проживание в России, семейное положение и наличие несовершеннолетних детей, наличие доходов и собственное жилье, своевременная уплата налогов, законопослушное поведение и др.
В таком случае вид ответственности будет зависеть от решения суда, который даст оценку данным обстоятельствам, основываясь на внутренних убеждениях.