Rossiyaning asosan katta shaharlarida, ayniqsa Moskva, Moskva viloyati, Sankt-Peterburg, Leningradskaya viloyati va boshqalarda hujjat rasmiylashtira olmaslik holati ko‘paygan.
Migratsion qayd bilan muammolar avval ham kuzatilgan bo‘lsa, ammo patent olishda hozirgidek muammolar hech kuzatilmagan.
Migratsiya markazi xodimi bilan norasmiy suhbatda ma’lum bo‘lishicha, yil oxirigacha tuzilishi kerak bo‘lgan muhojirlar ma’lumotlaridan iborat elektron tizim zudlik bilan hozirning o‘zida tuzila boshlagan. Tizimga eski ma’lumotlar bilan birga yangilari ham kiritilayotgani uchun patent berilishi sekinlashib ketgan.
Migratsiya markazining o‘zi bu borada hech narsa qilolmasligini, ular ham tayyor bo‘lgan patentni bera olishlari ma’lum bo‘ldi.
Vaziyatni tahlil qilish davomida, “Krokus”dagi teraktdan so‘ng migratsiya yo‘nalishi bo‘yicha jinoiy ishlar ko‘payganini ham inobatga olish kerak. Masalan, rus tili imtihoni natijalari qalbakilashtirilgani bo‘yicha jinoiy ishlar ko‘paygani uchun test markazlari soni kamayib ketdi.
Soliq idorasining tizimi yangilangani, tibbiy ko‘rik natijalari tibbiyot xodimlari tomonidan biometrik ma’lumotlar bilan birga yangi tizimga kiritilayotgani ham patent rasmiylashtirish jarayonni sekinlashtirib qo‘ygan.
❔ Bunday vaziyatlarda muhojirlar nima qilishi kerak?
Eng avvalo, patent qo‘lga olingan kun qanchalik kechikishidan qat’iy nazar, berilgan sanasidan boshlab amal qilishini yodda tutish kerak.
⚠️ Agar patentga ikki oy avval topshirib qo‘ygan bo‘lsangiz ham o‘rtada patent chiqmagan oylar uchun patent to‘lovi qilinmaydi.
Rus tili imtihonlariga esa mas’ul universitetlarning test markazilari orqali yozilib, o‘tish mumkinligini eslatamiz. Masalan, Rossiya xalqlar do‘stligi universiteti yoki A.S. Pushkin nomidagi Rus tili instituti.
INN olish uchun migratsion qayddagi manzil bo‘yicha IFNS – soliq idorasiga murojaat qilish kerak. Shunda uning “bazadan chiqmasligi” bilan muammolar kuzatilmaydi.
Qolaversa, patent qonun bo‘yicha 10 kunda tayyor bo‘lmayotganidan va qonunchilik buzilayotganidan Rossiya Prokuraturasiga shikoyat qilish to‘g‘ri bo‘ladi. Chunki shikoyatlarning ko‘payishi hujjat rasmiylashtirishni sekinlashtirayotgan faktorlardan voz kechilishiga yordam beradi.

В большинстве крупных городов России, особенно в Москве, Московской области, Санкт-Петербурге, Ленинградской области и т.д., участилась ситуация невозможности оформления документов.
Проблемы с миграционными учётами наблюдались и раньше, но с получением патента всегда всё было просто. Такая простота была удобной и целесообразной, ведь в законной миграции заинтересовано в первую очередь государство.
В неформальной беседе с сотрудником Миграционного центра выяснилось, что электронная система, состоящая из биометрических и других данных иностранцев в России, которая должна была быть создана к концу года, составляется в срочном порядке уже сейчас.
Срочность возможно обусловлена терактом в “Крокус сити холле”. Поскольку в систему добавляется новая информация вместе со старой, выдача патентов замедлилась.
Помимо этого объединение систем разных ведомтств тоже задача не из легких. Как стало известно, сотрудники миграционного центра ничего с этим поделать не могут, так как их задача лишь в посредничестве и выдаче готового патента.
Анализируя ситуацию, необходимо учитывать также и рост уголовных дел в сфере миграции после теракта в «Крокусе».
Например, сокращение количества центров тестирования по русскому языку вполне объяснимо ростом уголовных дел, связанных с фальсификацией результатов экзамена по русскому языку.
Кто-то попал под преследование, а кто-то во избежание пристального внимания правохранительных органов приостановил свою деятельность. К тому же обновление уже имеющихся систем, объединение и создание новой требует время и ресурсов.
❔ Что делать мигрантам в такой ситуации?
Прежде всего следует помнить, что патент действителен с момента выдачи вам в руки, независимо от того, насколько поздней была дата его приобретения.
⚠️ Даже если вы подали патент два месяца назад, патентная пошлина не уплачивается за те месяцы, когда патент не был выдан его владельцу.
Напоминаем, что сдать экзамены по русскому языку по-прежнему можно через Центры тестирования ведущих университетов – РУДН или Институт Русского языка имени А.С.Пушкина.
Для получения ИНН необходимо обратиться в территориальный ИФНС по адресу миграционного учета.
Кроме того, поскольку в законодательстве установлен точный срок оформления патента в виде патент не из в течение 10 дней по закону, дней стоит обратиться с жалобой в органы Прокуратуры России на нарушение закона. Увеличение количества жалоб способствует устранению факторов, замедляющих оформление трудового патента.