Сўнги вақтларда мендан «Бизга ҳам Россияда иш борми?» деб сўрайдиганлар кўпайди. Шу саволни бераётганларнинг аксарияти, (таассуфки, бу айни ҳақиқат) «Самолёт (ёки поезд)га чипта сотиб олиб, Москвагача етиб олсам бўлди, иш топиш муаммо бўлмайди, бу ёғига чўнтагим долларга тўлади» деган фикрда бўладилар. Мана шу сингари афсоналарга нуқта қўйиш ва Россияда муаммосиз ишлаб кетиш учун қандай қонун-қоидаларни билиб қўйиш шарт?
Асли андижонлик, айни вақтда Москва шаҳрида мигрантларга юридик хизмат кўрсатиб келаётган ҳуқуқшунос Ботиржон Шерматов билан суҳбатимиз мигрантлар мана шу борада кечди.
– Ботиржон, Россияга ишлаш учун йўл олган Ўзбекистон фуқаролари учун Россия томон қандай тартиб-қоидалар ўрнатган. Суҳбатимизни шундан бошласак.
— Бу ерда қоидалар билан бирга маслаҳатларни ҳам бериб кетмоқчиман. Россияга келишда чегарани кесиб ўтиш пайтидаёқ ҳужжатларга эътиборли бўлиш керак. Россияликлар учун бизни исм-шарифлар мураккаб. Шунинг учун бу исмларни ёзишда кўп хатога йўл қўйишади.
Бунинг олдини олиш учун Ўзбекистонда паспортни рус тилига нотариал таржима қилдириб олиш ва чегарани кесиб ўтиш пайтида ушбу ҳужжатни чегара ходимига тақдим қилишни маслаҳат бераман. Миграция картасини тўлдиришда у ерда ёзилган маълумотлар тўғри ва хатосиз эканлигига эътибор бериш лозим. Битта ҳарфда хато бўлса ҳам бу кейинчалик кўп муаммоларга олиб келиши мумкин. Меҳнат қилиш мақсадида келган шахс миграция картасида «Цель въезда» деган жойида «Работа»ни белгилаши шарт. Акс ҳолда, патент расмийлаштириб бўлмайди.
Ушбу маълумотлар тўғри кўрсатилганидан кейингина миграция картасига имзо қўйиш лозим.
Ўзбекистон фуқаролари 7 иш куни ичида турар жойи ёки ишламоқчи бўлган жойи манзилига миграция рўйхатидан(регистрация) ўтишлари керак. Шуни таъкидлаш жоизки, одатда миграция рўйхатида ўтганлик ҳақидаги маълумот миграция органлари базасига 3 иш куни ичида киритилади. Патентни расмийлаштириш учун қонунчиликда 30 кун муддат берилган. Лекин Московская область каби регионларда 21 кундан кеч булмаслиги керак.
Бунга сабаб қилиб тиббий комиссия хулосаси ва имтиҳон жавоби чиққунича 30 кунга бориб қолиши кўрсатилади. Агар мигрант белгиланган муддатда патентга ҳужжат топширишга улгурмаса, 10 мингдан 15 минг рублгача жарима тўлаши ёки чегарага чиқиб миграция картасини янгилаб келиши талаб этилади.
Патент расмийлаштириш учун паспорт, миграция картаси, миграция базасига киритилган миграция рўйхати(регистрация), паспортнинг нотариал таржимаси(шу ўринда айтиш жоизки, патент расмийлаштириладиган марказларда Ўзбекистон фуқаросидан фақатгина Россия ҳудудида нотариал тасдиқдан ўтган таржималарни қабул қилишади, акс ҳолда бу хизмат учун 400 рубл миқдорида бадал пули олинади, таҳр.), тиббий суғурта полиси, рус тили, Россия тарихи қонунчилиги асосларини билиш тўғрисидаги ҳужжатларни топшириш ва тиббий кўрикдан ўтиш талаб қилинади.
Одатда патент 15-20 кунларда тайёр бўлади. Баъзи регионларда патентда касб кўрсатилади ва фуқаро фақат ушбу касб билан шуғулланиш ҳуқуқига эга бўлади.
Патент фақат берилган ҳудуддагина меҳнат қилиш хуқуқини беради.
Бошқа ҳудудда ишлаш учун ўша ҳудудга бориб янги патент расмийлаштириш талаб қилинади. Ундан ташқари патент расмийлаштиришда сўраладиган фуқаронинг юридик шахс(юр. лицо) ёки жисмоний шахс(физ. лицо) қўлида ишлаши ҳақидаги маълумот фақат статистика учун бўлиб, масалан жисмоний шахсда ишлаши кўрсатилиб расмийлаштирилган патент эгаси юридик шахсда ҳам ишлаши мумкин.
Патент чиққан вақтидан 2 ой ичида фуқаро миграция органларини ўзи меҳнат қилаётган жойи ҳақида хабардор қилиши ва тегишли меҳнат ёки фуқаролик-ҳуқуқий (трудовой, гражданско-правовой) шартномаси нусхасини топшириши керак.
Акс ҳолда, берилган патент бекор қилиниши мумкин. Бу нарсага жиддий қараш керак. Сабаби, патент бекор қилинса, бир йил давомида янги патент расмийлаштириб бўлмайди.
Ҳар ой патент учун олдиндан даромад солиғи (авансовый НДФЛ) тўланади ва патент муддати шу тўланган солиқ даврига қараб белгиланади. Патент учун тўловни патент орқасида ёзилган «Дата выдачи» даги кундан камида бир кун аввал тўлаш керак.
Мисол учун патент орқасида 31.08.2017 кўрсатилган бўлса, тўловни ҳар ойнинг 30 ёки 29 санасидан амалга ошириш лозим. Бир кун кечикиб тўланса ҳам патент муддати тугаган ҳисобланади ва янгитдан патент расмийлаштиришга тўғри келади. Патент муддати берилган кунидан бошлаб бир йилдан ошмаслиги керак.
Муддати тугашига 30 кун қолганда чегарага чиқмай янги патент расмийлаштириш мумкин. Патент олгандан кейин ҳам паьент муддатига қараб миграция рўйхати (регистрация) муддатини чўздириб юриш шарт. Регистрация иш берувчи ташкилот ёки фуқаро яшаётган хонадон манзилига расмийлаштирилиши керак. Доим расмий шартнома асосида ишлаш керак. Акс ҳолда, бу нарса фуқаронинг маъмурий жавобгарликка тортилиб, Россяида маъмурий чиқариб юборилишига олиб келиши мумкин.
– Россияга ишга отланганлар дастлабки вактда ўзлари билан қанча пул олишлари керак бўлади?
— Патент расмийлаштириш учун Москва шаҳрида 15-16 минг рубль бошқа ҳудудларда эса 25-26 минг рубль атрофида маблағ керак бўлади. Ундан ташқари, уй-жой ва озиқ-овқат билан боғлиқ ҳаражатларни ҳисобга олиш керак.
– Айтинг-чи, патент олиш жараёнида қанақа кутилмаган муаммолар юзага келиши мумкин?
– Патент расмийлаштириш жараёнида фуқароларимизда рус тили имтиҳони ва тиббий кўрик билан боғлиқ муаммолар юзага келади.
Имтиҳон саволларини бир қанча сайтлардаги демо-тестлар орқали кўриб тайёрланиш мумкин. Фуқарода юқумли касалликлар билан боғлиқ муаммо бўлса, даъволаниб соғлом эканлиги тасдиқланмагунча патент олиб бўлмайди. Ҳозирги кунда кўп муаммолар миграция рўйхатининг миграция органлари базасига киритилмаганлиги билан боғлиқ бўлмоқда. Шунинг учун патентга ҳужжат топширишдан аввал миграция рўйхатини текшириб кўришни тавсия киламиз.
– Охирги вақтларда, Россияда мунтазам келиб меҳнат фаолиятини оширадиган ўзбекистонликлар орасида бир муаммо пайдо бўлмоқда. Яъни, патент олиш жараёнида юртдошларимизга «сиз запретда экансиз» деб айтилмоқда. Табиийки, патент учун тўланган каттагина пул ҳам қайтариб берилмаяпти. Мана шундай ҳолатга тушган фуқароларимизга ёрдам бериш мумкинми? Умуман, патент учун тўланган пулни қайтариб олишнинг иложи борми?
— Патентни расмийлаштириш учун топширилган пулни қайтариб бўлмайди. Сабаби бу пуллар имтиҳон топшириш, тиббий кўрикдан ўтиш каби муайян хизматлар учун олинади ва кўрсатилган хизмат учун тегишли ҳужжатлар берилади. Бундай ҳолатда «запрет» олиб ташланмагунча ёки муддати тугамагунча ҳеч қандай ҳужжат расмийлаштириб бўлмайди ва фуқаро Россияни тарк этишига тўғри келади.
Агар «запрет» асоссиз қўйилган бўлса ёки уни очиш учун асос бўлса, малакали юристлар ёрдамида бу ишни амалга оширишга ҳаракат қилиб кўриш мумкин.
– Россияга келиб, илк кунларданоқ қийин вазиятга тушиб қолган фуқаролар қаерга мурожаат қилишлари мумкин?
— Қийин вазиятга тушиб қолган фуқароларга амалий ёрдам берувчи ташкилотлар жуда кам. Албатта фуқарога қандай ёрдам кераклигига ҳам боғлиқ. Биз асосан юридик ёрдам берувчи ташкилот ва якка шахсларни биламиз. Булардан мигрантлар учун бепул юрист, Валентина Чупик (+7(926)834-76-02), ҳуқуқ ҳимоячиси Иззат Амон, «Гражданское содействие» комитети, Ҳалқаро қизил ярим ой жамияти кабиларни келтиришимиз мумкин. Ундан ташқари ҳуқуқий масалаларда бизни ташкилотга ҳам тортинмай мурожаат қилишлари мумкин.

В последнее время многие у меня спрашивают «А для нас есть работа в России?». Большинство задающих такие вопросы людей (к сожалению это правда) думают так:  «Главное купить билеты на самолёт или поезд и доехать до Москвы, а потом карман наполнится долларами!». Как поставить точку таким мифам, и какие правила нужно знать, чтобы начать работу в России без препятствий?
Наша беседа с юристом Батыржоном Шерматовым, уроженцем Андижана, который оказывает юридические услуги мигрантам в Москве именно об этом.
-Батыржон, какие приняты законы и  установлены правила в России для граждан Узбекистана, которые едут в Россию за работой? Давайте начнём нашу беседу с этого.
– Хочу  ознакомить вас с правилами,  а также дать некоторые советы. При въезде в Россию начиная с  пересечения границы нужно быть очень внимательным при оформлении документов. Наши имена и фамилии для россиян считаются довольно таки сложными. По этой причине при оформлении часто неправильно пишутся  фамилии и инициалы. Во избежание таких ошибок рекомендую в Узбекистане сделать нотариальный перевод личных документов и предоставить их работникам погранслужбы при пересечении границы. При заполнении миграционной карты обращайте внимание на правильное и безошибочное заполнение сведений.  Всего лишь одна неправильно написанная буква может привести потом к проблемам. Лица, въезжающие в страну для работы, в графе «Цель въезда» миграционной карты должны обязательно указать слово «Работа». Иначе не выдадут патент. Поставить подпись в миграционной карте  нужно только после правильного внесения данных.
В соответствии с российскими законами гражданин Узбекистана должен встать на миграционный учёт (зарегистрироваться) в течение 7 рабочих дней с момента въезда по адресу место жительства или работы. Нужно отметить, что сведения о постановки на миграционный учёт вводятся в базу данных миграционных органов в течение 3 рабочих дней. Для оформления патента законодательством установлен срок 30 дней со дня въезда. Но в таких регионах как Московская область вы должны оформить патент не позже чем через 21 день после прибытия. Этот срок учитывает время на  получение медицинского заключения, получения сертификата о знании русского языка. Если мигрант в течение данного срока не успеет подать документы на оформление патента, то его ждёт штраф, от 10 до 15 тысяч рублей или же потребуется совершить выезд за пределы РФ и въехать с новой миграционной картой.
Для оформления патента нужны следующие документы: паспорт, миграционная карта, документ о постановки на миграционный учёт (регистрация), нотариально заверенный перевод паспорта (здесь действительны только нотариальные переводы, сделанные на территории России, иначе нужно оплатить  сумму 400 рублей, ред.), полис добровольного медицинского страхования, документ о владении русским языком, знании истории России и основ законодательства, медицинское заключение. В некоторых регионах в патентах указывается специальность. Соответственно,  иностранный гражданин может работать исключительно по профессии, которая указана в документе.
Патент даёт право работать только на территории региона, которая указана в документе. Для работы в другом регионе придётся  поехать туда и оформить новый патент. Сведения о работе  гражданина у юридических, либо у физических лиц считаются исключительно статистическими данными, при этом гражданин, оформивший  патент для работы у физических лиц, может работать и у юридических лиц тоже.
После получения патента нужно обязательно за 2 месяца официально устроиться на работу и предоставить в органы миграции копию трудового или гражданско-правового договора. Если этого не сделать, патент будет аннулирован. К этому нужно относиться очень ответственно, в случае аннулирования документа в течение 1 года нельзя оформить новый патент.
За каждый месяц патента ежемесячно вносится авансовый НДФЛ и срок действия патента зависит от уплаты данного налога. Оплата должна производиться до даты, указанной в графе «Дата выдачи» на оборотной стороне патента. Например, если на оборотной стороне патента указана дата 31.08.2017 г., то следующую оплату вам нужно произвести не позднее 29 или 30 числа каждого месяца. И в случае неуплаты НДФЛ иностранцем, так же как и в случае просрочки оплаты патента даже на 1 день, патент на работу считается недействительным. Срок действия патента не более 1 года со дня его выдачи.
Новый патент можно оформить без выезда из страны за 30 дней до истечения срока патента. После получения патента на протяжении всего времени его действия нужно продлевать миграционный учёт (регистрацию). Регистрация оформляется по месту проживания или месту работы на предприятии. Работать нужно всегда легально по официальному договору. В противном случае гражданину грозит  административное наказание в форме выдворения за пределы РФ.
– Сколько денег должны иметь собравшиеся в Россию для работы мигранты на первое время?
– Для оформления патента в городе Москве потребуется 15-16 тысяч рублей, в иных регионах сумма составляет 25-26 тысяч рублей. Также надо учесть расходы, связанные с жильём и питанием.
– Скажите, какие непредвиденные проблемы могут возникнуть при оформлении патента?
– При оформлении патента у наших граждан возникают проблемы со сдачей экзаменов по русскому языку и прохождением медицинского осмотра.К экзаменационным вопросам можно заранее подготовиться по демо-тестам из разных интернет-сайтов. Если у гражданина обнаружены инфекционные болезни, не вылечившись и не подтвердив своё здоровье нельзя получить патент. Сегодня часто возникают ситуации, когда регистрация не вводится в базу данных миграционных органов. Поэтому советуем перед сдачей пакета документов на оформление патента проверить регистрацию.
-В последнее время среди узбекистанцев,  которые постоянно  занимаются трудовой деятельностью на территории России, возникает еще одна проблема. В процессе получения патента говорят что они  в списке «запрет»ников. В таких случаях им не возвращают выплаченные деньги за патент. Можно ли оказать помощь нашим гражданам в данной ситуации? И вообще, есть возможность вернуть потраченные деньги?
-Деньги,  потраченные для оформления патента нельзя вернуть. Потому что эти деньги предназначены на конкретные услуги: для сдачи экзаменов, для медицинского осмотра, где после прохождения выдаются соответствующие документы. Нельзя оформить никакие документы при наличии запрет на въезд до окончания его срока и гражданину придётся покинуть Россию. Только в случае необоснованности запрета или при наличии оснований для отмены решения о запрете, можно постараться снять ограничения на въезд с помощью опытных юристов.
– Куда могут обратиться граждане, которые с первых дней въезда в Россию попали в сложную ситуацию?
– Организаций, оказывающих практическую помощь гражданам, попавшим в сложную ситуацию очень мало. Конечно же это зависит и от того в какой именно помощи они нуждаются. Мы знаем несколько организаций и отдельных лиц, которые в основном оказывают юридическую помощь. Среди них бесплатный юрист для мигрантов Валентина Чупик (+7 (926) 834-76-02), правозащитник Иззат Амон, комитет  «Гражданское содействие», Международное общество красного полумесяца. Также граждане могут обратиться в нашу организацию.