Ҳибсга олинган ва Россиядан депортация қилинган қирғизистонлик муҳожир уни Украинадаги урушда қатнашиш учун ёллаш уринишлари ҳақида гапириб берган. Йигит, агар у 6 ой давомида Россия учун жангга боришга рози бўлса, унга пул ва ҳужжатларни расмийлаштиришда ёрдам ваъда қилинганини айтади. У таклифни рад этган ва охир-оқибат бошқа муҳожирлар билан бирга депортация қилинган.
Муҳожир Россияда рўйхатдан ўтиш муддати тугагани сабабли қўлга олинган ва у Сахароводаги депортация марказига олиб кетилган. У марказда муҳожирларни ҳарбий хизматга жалб қилиш ва уларга нисбатан зўравонлик ҳолатлари ҳақида гапириб берган. Марказда пул мукофотлари ва Россия фуқаролигини олиш ваъдалари ёзилган варақалар осиб қўйилган, дейди қирғиз йигит.
У билан бирга бўлган Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистондан келган айрим муҳожирлар Россия Мудофаа вазирлиги билан шартнома тузиб, пул топиш ва қарзларини тўлаш мақсадида урушга кетишга қарор қилишган. Бироқ у бу ишни қилмагани ва можарода иштирок этмаганидан хурсанд. У Қирғизистонга қайтиб, ишлаш, ўқиш ва янги ҳаёт бошлаш ниятида.
Муҳожир томонидан тасвирланган воқеа муҳожирларни ҳарбий можароларда қатнашиш учун ёллаш ва Россиядаги миграция марказларидаги шароитлар ҳақида турли саволлар туғдиради.

Мигрант из Кыргызстана, который был задержан и депортирован из России, рассказывает о попытках вербовки его на участие в войне в Украине. Парень поделился, что ему обещали деньги и помощь в оформлении документов, если он согласится поехать на 6 месяцев воевать за Россию. Он отказался от предложения и в итоге был депортирован вместе с другими мигрантами.
Мигрант был задержан из-за просроченной регистрации в России и оказался в депортационном центре в Сахарово, где он сообщил о привлечении мигрантов к военной службе и о насилии, которому они подвергались. Листовки с обещаниями денежного вознаграждения и получения российского гражданства были расклеены в центре.
Некоторые мигранты из Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана, находившиеся вместе с ним, решили подписать контракт с российским Министерством обороны и отправиться на войну, чтобы заработать и погасить свои долги. Однако свидетель не согласился с этой идеей и счастлив, что не участвовал в конфликте. Он планирует вернуться в Кыргызстан, работать, учиться и начать новую жизнь.
Случай, описанный мигрантом, поднимает вопросы о вербовке мигрантов для участия в военных конфликтах и их условиях пребывания в миграционных центрах в России.