Ҳужжат 10 декабрь куни Шавкат Мирзиёевнинг давлат ташрифи доирасида имзоланиши кутилмоқда.
Қирғизистон ва Ўзбекистон икки давлат фуқароларининг чегарадан ўтишини соддалаштириш бўйича баённома имзолашга тайёрланмоқда.
Лойиҳа Қирғизистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан Жогорку Кенешнинг халқаро ишлар, мудофаа ва хавфсизлик бўйича қўмитаси йиғилишида тақдим этилди.
Вазир ўринбосари Ойбек Ортиқбоевнинг сўзларига кўра, ҳар икки давлат биометрик паспортга ўтган, шунинг учун ID-card ни кўрсатган ҳолда маълум муддатга давлатларга кириш мумкин. Илгари чегарадан фақат умумий фуқаролик (хорижий паспорт) ёрдамида ўтишга рухсат берилган эди.
Илгари 16 ёшгача бўлган болалар туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномасига илова қилинган махсус варақни олишлари керак эди. Энди бу норма олиб ташланди. Чегарадан ўтишда болаларнинг умумий паспортидан фойдаланилади.
Ҳужжат Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг 10 декабрь куни Бишкекка давлат ташрифи доирасида имзоланиши кутилмоқда.
Ортиқбоевнинг қўшимча қилишича, ушбу баённома фуқароларга мамлакатлар ўртасидаги хавфсиз саёҳат қилиш имконини беради. Бу ҳақда Sputnik Қирғизистон хабар берди.

Ожидается, что документ подпишут 10 декабря во время госвизита Мирзиёева.
Кыргызстан и Узбекистан готовятся подписать протокол об упрощении пересечения границы гражданами двух стран.
Проект на заседании Комитета ЖК по международным делам, обороне и безопасности представило Министерство иностранных дел КР.
По словам заместителя министра Айбека Артыкбаева, оба государства перешли на биометрические паспорта, поэтому можно на определенное время заезжать в страны, показав ID-card. Ранее пересечь границу позволялось только при помощи общегражданского (загранпаспорт).
Раньше для детей до 16 лет нужно было получать специальный вкладыш, прикрепленный к свидетельству о рождении. Теперь эта норма убирается, будет использоваться детский общегражданский паспорт.
Ожидается, что документ подпишут во время госвизита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Бишкек 10 декабря.
Артыкбаев добавил, что этот протокол позволит гражданам спокойно совершать поездки между странами. Об этом пишет Sputnik Кыргызстан.