Маҳаллий журналист суриштирув ўтказиб, товламачилик фактларини аниқлади.
Қирғизистоннинг «Дўстук» назорат-ўтказиш пунктида  Ўзбекистон фуқароларидан пул ундирилмоқда. Бу ҳақда қирғизистонлик журналист Шоҳрух Соипов суриштирувига таяниб, 24.kg хабар берди.
Аввалроқ, ўзбекистонликлар Ўш шаҳри аэропортига етиб келиши билан маҳаллий такси ҳайдовчилари томонидан кутиб олиниб, қиммат нархда чегарагача олиб бориш учун машиналарига ўтиришга мажбурланаётгани айтилган эди.
Ушбу муаммони ҳал қилиш учун аэропортда чегарагача олиб борувчи микроавтобуслар фаолияти йўлга қўйилган. Улар йўловчиларни белгиланган нархда назорат пунктига олиб бормоқда. Бироқ, журналистнинг сўзларига кўра, бу билан йўловчиларнинг муаммолари ҳал этилмаган. Маълум бўлишича, қирғиз-ўзбек чегарасида Қирғизистон чегарачилари қўшни давлат фуқароларидан пора талаб қилмоқда.
Ўзбекистоннинг бир қанча фуқаролари улардан қандай қилиб пул ундирилганини айтиб беришган. Уларнинг сўзларини текшириш мақсадида журналистнинг ўзи назорат-ўтказиш пунктига бориб, хорижликларнинг сўзларига ишонч ҳосил қилган.
«Мендан пул талаб қилишди. 100 қирғиз сўми бердим.  Мени уриб,  бошлиғи олдига олиб киришди. У мендан 1000 қирғиз сўми сўради. Менда унча пул йўқ дедим, бор-йўғи 200 қирғиз сўми бор дедим. Кейин у 500 қирғиз сўми талаб қилди. Мен пулимни айрибошлаб келдим ва уларга бердим. Кейин қўйиб юборишди», деди чегарани кесиб ўтган ўзбекистонликлардан бири.
Ўзбекистоннинг яна бир фуқароси ҳам товламачилик фактини тасдиқлаган.
«Менга 50 минг сўм беришим кераклигини айтишди,  менда  атиги 5 доллар бор эди. Боримни уларга бериб ўтиб кетдим. Улар очиқчасига пул олишмайди, балки паспорт ичига солишни сўрашади. Паспортда пул бўлмаса, депортация бор деб, порага шама қилиб, кўз қисиб қўйишади. Менга 50 минг сўм қарзим борлигини айтишди. Кейин депортациям борлигини айтишди. Мен 18 ёшдаман ва Қирғизистонга биринчи марта кирганимни айтдим», деди жабрланувчи.
Журналист икки давлат президенти ҳаётнинг барча жабҳаларида муносабатларни яхшилашга интилаётган бир пайтда бу каби фактлар мамлакат имижига соя солаётганини қайд этиб, мутасаддилардан чора кўришни сўраган.
Кейинроқ “Дўстук” назорат-ўтказиш пунктида коррупцияга алоқадорликда айбланган Шоҳрух Соиповга таҳдид қилинаётгани маълум бўлди.
Шоҳрух Соипов қирғиз-ўзбек чегарасидаги коррупция ҳолатлари текширилгандан сўнг унга таҳдидлар бўлганини таъкидлади.
«Менда қўрқув йўқ. Агар қўрққанимда,  суриштирув олиб бориб, бу масалани кўтармаган бўлардим. Аммо оилам  менинг хавфсизлигим учун  қайғуряпти. Менга таъна ҳам қилишди. Халқ муаммо ичида яшаяпти, тегишли идоралар уларни ҳал этиш чораларини кўрмаяпти. “Журналистлар жим, улар фақат ўз хавфсизлигини ўйлайди. Хўш, муаммолар ҳақида ким гапириши керак?” деб ҳайрон бўлди қирғизистонлик.
Унинг таъкидлашича, “Дўстук” чегараси ва Ўш аэропортида такси ҳайдовчилари билан муаммони кўтарганида ҳам таҳдидлар бўлган.
“Улар туфайли мен жуда асабий эдим, яқинларим мени бундай масалаларни кўтаришни тўхтатишимга мажбур қилишди. Худога шукур, таксичиларнинг қонунбузарликлари аниқ исботланганидан сўнг, муаммо ижобий ҳал этилди, шахсий таксилар олиб ташланди ва “Дўстук-Ўш” аэропорти йўналиши бўйлаб ва орқага микроавтобуслар қатнови йўлга қўйилди. Ҳа, норозилар кўп бўлди, яна сохта ватанпарварлар мени турли йўллар билан обрўсизлантиришга уриндилар”, — деди Шоҳрух Соипов.
У “Дўстук” чегарасидаги коррупцион схема ҳам тез орада ижобий ҳал этилишига умид қилмоқда, деб ёзади “Кун.уз”.

На КПП «Достук»  вымогают у граждан Узбекистана деньги. Об этом в своем видеосюжете сообщил журналист Шохрух Саипов, передает 24.kg.
Ранее узбекистанцы жаловались, что по приезде в аэропорт их встречают местные таксисты и силой заставляют сесть в их машины, чтобы довезти до границы по завышенной цене. Для решения этой проблемы в аэропорту запустили микроавтобусы. Они довозят приезжих до пункта пропуска по фиксированной цене.
Однако, по словам журналиста, проблемы приезжих на этом не решились. Выяснилось, что на кыргызско-узбекской границе пограничники Кыргызстана требуют взятку с граждан Узбекистана.
Несколько граждан Узбекистана рассказали, как у них вымогали деньги. Для того чтобы проверить их слова, журналист сам отправился на КПП и убедился в словах иностранцев.
«Мне сказали дать деньги. Дал 100 сомов. За это меня ударили. Потом мне сказали пойти к их начальнику. Я пошел, а тот у меня попросил 1 тысячу сомов. Я сказал, что у меня нет столько денег, сказал, что только есть 200 сомов. Но он потребовал 500 сомов. У меня были деньги. Я пошел разменял и отдал. Затем меня отпустили», – рассказал один из узбекистанцев, который пересекал границу.
Другой гражданин Узбекистана подтвердил факт вымогательства.
«Мне сказали, что я должен отдать 50 тысяч сомов, но у меня было всего 5 долларов. Я их отдал и прошел. Деньги они открыто не берут, а просят положить в паспорт. Если в паспорте нет денег, они начинают говорить, что у тебя есть депорт, и начинают подмигивать, намекая на взятку. Мне нагло сказали, что я должен 50 тысяч сомов. Когда мне сказали, что у меня есть депорт, я сказал, что мне исполнилось 18 лет и я первый раз въехал в Кыргызстан», – сказал пострадавший.
Журналист отметил, что подобные факты наводят тень на имидж страны, в то время как президенты двух государств стремятся наладить отношения во всех сферах жизнедеятельности, и попросил власти принять меры.
Позже стало известно, что Шохруху Саипову, заявившему о коррупции на КПП «Достук», угрожают.
Шохрух Саипов заметил, что после расследования о коррупции на кыргызско-узбекской границе поступают угрозы в его адрес.
«У меня нет ни грамма страха. Если бы я боялся, не поднял бы эту проблему, проводя свое расследование. Только мои родные обеспокоены за мою безопасность. Ругают меня. Народ живет в проблемах, соответствующие органы не принимают меры для их решения. «Журналисты молчат, думают только о своей безопасности. Так кто должен говорить о проблемах?», – задался вопросом кыргызстанец.
Он подчеркнул, что, когда поднимал вопрос с таксистами на границе «Достук» и в аэропорту Оша, тогда тоже поступали угрозы.
«Из-за них я много нервничал, мои родные давили на меня, чтобы я перестал поднимать такие проблемы. Слава богу, после наглядного доказательства беспредела таксистов проблему решили положительно, убрали частных извозчиков и пустили мини-автобусы по маршруту «Достук — аэропорт Ош» и обратно. Да, было много недовольных, опять же псевдопатриоты пытались очернить меня разными способами», – сказал Шохрух Саипов.
Он надеется на то, что коррупционная схема на границе «Достук» тоже в скором времени разрешится положительно, пишет “Кун.уз.”.