Москвадаги Тергов қўмитаси 32 ёшли аёлга нисбатан хавфсизлик хизмати ходимига тан жароҳати етказгани учун зўравонлик қўллашЖиноят кодексининг 318-моддаси 1-қисми бўйича иш очди. Бу ҳақда қўмитанинг пойтахт бошқармаси матбуот хизмати хабар берди.
Тергов маълумотларига кўра, 13 февраль куни гумонланувчи милиция бўлимида бўлган вақтида хавфсизлик кучлари талабларига бўйсунмай, полициячилардан бирига нисбатан куч ишлатган, “бунинг натижасида у полициячи аёлнинг баданига шикаст етказган ва хизмат формасини яроқсиз ҳолга келтирган ”.
Қирғизистонлик Асел Қодирова билан бўлган бу воқеа ҳақида аввалроқ ёзган Baza телеграм канали хабарига кўра 13 февраль куни Қодирова рўйхатдан ўтмагани учун қўлга олиниб, Головинский тумани ИИБга олиб келинган.
Суратга олиш вақтида Чаплигина исмли полициячи Қодировадан рўмолини ечишни талаб қилган, бироқ қўлга олинган шахс буни рад этган. Чаплигина Қодированинг бошидаги рўмолни ўзи йиртиб ташламоқчи бўлган, сўнг Қодирова бу ҳаракатга жавобан полициячини уриб, тирнаган, елкасидаги погонларини узиб ташлаган.
Шундан сўнг полиция бўлимига тез ёрдам машинаси чақирилган. Шифокорлар Чаплигинага кафтида тирналиш ва бир нечта гематома ташхисини қўйишди.

Следственный комитет в Москве возбудил дело о применении насилия к силовику (часть 1 статьи 318 УК) против 32-летней женщины. Об этом сообщает пресс-служба столичного управления ведомства.
По версии следствия, 13 февраля подозреваемая, находясь в отделе полиции, не выполнила требования силовиков и применила силу к одной из полицейских, «в результате чего причинила телесные повреждения, в том числе привела в ненадлежащий вид форменное обмундирование».
Вероятно, речь идет об уроженке Кыргызстана Асел Кадыровой — ранее о ней писал телеграм-канал Baza.
13 февраля Кадырову задержали из-за отсутствия регистрации, ее привезли в отдел полиции по Головинскому району.
Во время фотографирования полицейская по фамилии Чаплыгина потребовала от Кадыровой снять платок, однако задержанная отказалась это сделать. Чаплыгина попыталась самостоятельно сорвать платок с головы Кадыровой, тогда та в ответ ударила и поцарапала полицейскую, сорвав с нее погоны.
По данным Baza, после этого в отдел полиции вызвали скорую помощь. Врачи диагностировали у Чаплыгиной ссадину на ладони и несколько гематом.