Булар “Халқ банки”, “Демир Банк”, “Банк Азия” ва “Қирғизистон” банкларидир.
Қирғизистоннинг тўртта банки Россиянинг «Мир» карталари билан операцияларни вақтинча тўхтатди. Бу ҳақда ТАСС агентлигига ушбу молия ташкилотларининг мижозлар билан ишлаш хизматларида маълум қилишди.
Маълумотлар банкларнинг расмий сайтларида ҳам кетирилган. “Сизларга банкнинг банкоматлари ва POS -терминалларида “Мир” карталарига хизмат кўрсатиш тўхтатилганлигини маълум қиламиз. Ноқулайлик учун узр сўраймиз ва тушунганингиз учун рахмат” дейилади ”Банк Азия” сайтида эълон қилинган хабарда.
Республикада“Халқ банки”, “Демир Банк” ва “Қирғизистон” банки ҳам “Мир” карталарига хизмат кўрсатишни тўхтатди. Сўнгги банкнинг веб-сайтида айтилишича,  фақатгина Россиянинг баъзи банкларига тегишли “Мир” карталарига хизмат кўрсатиш тўхтатилган.
Аввароқ Қирғизистонда “Компаньон”, “Бакай банк” ва “Доскредобанк”  “Мир” карталари билан операцияларни амалга оширишдан воз кечган эди.
Республика ҳудудида жами 22 та маҳаллий тижорат банклари фаолият юритади, уларнинг баъзилари “Мир” карталари билан ишлашни бошлашмаган ҳам. Айни пайтда Қирғизистонда саккизта банк “Мир” карталарини қабул қилишда давом этмоқда. Булар “РСК-банк”, “Капитал банк”, “Керемет банк”, “Оптима банк”, “Толубай банк”, Бай-Тушум” банки, “Қирғизкоммерцбанк” ва Қирғизистон инвестиция-кредит банки.

Это “Халык банк”, “Демир банк”, “Банк Азии” и банк “Кыргызстан”
Четыре киргизских банка временно приостановили проведение операций с российскими картами “Мир”. Об этом ТАСС заявили в четверг в службах по связям с клиентами данных финансовых учреждений, об этом также сообщается на их официальных сайтах.
“Информируем вас о том, что приостановлено обслуживание карт “Мир” в банкоматах и POS-терминалах банка. Приносим свои извинения за предоставленные неудобства и благодарим за понимание”, – говорится на опубликованном на сайте “Банка Азии” сообщении.
Прекратили обслуживать карты “Мир” в республике также “Халык банк”, “Демир банк” и банк “Кыргызстан”. На сайте последнего уточняется, что речь идет о приостановке обслуживания карт “Мир” лишь некоторых российских банков.
Ранее от проведения операций с картами “Мир” в Киргизии отказались банк “Компаньон”, “Бакай банк” и “Доскредобанк”.
В общей сложности на территории республики функционируют 22 местных коммерческих банка, часть из них ранее и не начинали работать с картами “Мир”. На данный момент в Киргизии карты “Мир” продолжают принимать восемь банков: РСК-банк, Капитал банк, Керемет банк, Оптима банк, Толубай банк, банк Бай-Тушум, Кыргызкоммерцбанк и Кыргызский инвестиционно-кредитный банк.