Санитария бошқармаси қизамиққа қарши   эмлаш бошланганини эълон қилди.
Ушбу эмлаш доирасида чет эл фуқароларини иш билан таъминловчи иш берувчиларга 2023 йил охиригача қизамиқ билан касалланмаган ва эмланмаган ёки қизамиққа қарши эмланганлиги тўғрисида маълумотга эга бўлмаган  чет эл фуқаролари учун қизамиқ касаллигига қарши эмлашни таъминлаш вазифаси юклатилган.
2023 йил 31 мартга қадар Россия Федерациясининг таъсис субъектларида қизамиққа қарши  эмлаш бўйича чора-тадбирларни тайёрлаш билан боғлиқ қуйидаги масалаларни кўриб чиқиш топширилади, шу жумладан:
• Тиббий ҳолатларни кўриб чиқиш бўйича иммунологик комиссиялар ишининг якунлари ва тиббий ташкилотларнинг профилактик эмлашдан бош тортганлар сонини камайтиришга қаратилган аҳоли билан олиб бораётган ишлари тўғрисида;
• Қизамиқнинг олдини олиш чора-тадбирлари ва иммунопрофилактиканинг афзалликлари ҳақида аҳолини хабардор қилиш ишларини ташкил этиш тўғрисида;
• Меҳнат мигрантларини қизамиқ касаллигига қарши эмлашни ташкил этиш тўғрисида;
• Эмлашни режалаштиришни тозалаш ҳақида.
(Россия Федерациясининг бош давлат санитария шифокори 2023 йил 8 февралдаги 1-сон, Адлия вазирлигида 07.03.2023 йилда рўйхатга олинган).

Санитарное ведомство объявило о начале подчищающей иммунизации против кори.
В рамках этой иммунизации работодателям, привлекающим к трудовой деятельности иностранных граждан, предписано в срок до конца 2023 года обеспечить проведение иммунизации против кори этих иностранных граждан, не болевших корью и не имеющих прививок или сведений о прививках против кори.
В срок до 31.03.2023 рассмотреть вопросы о ходе подготовки в субъектах Российской Федерации мероприятий по подчищающей иммунизации против кори, в том числе:
• О результатах работы иммунологических комиссий по пересмотру медицинских противопоказаний и работы медицинских организаций с населением, направленной на снижение числа лиц, отказывающихся от профилактических прививок.
• Об организации работы по информированию населения о мерах профилактики кори и преимуществах иммунопрофилактики.
• Об организации иммунизации против кори трудовых мигрантов.
• О планировании подчищающей иммунизации. (Постановление Главного государственного санитарного врача РФ от 8 февраля 2023 г. № 1, зарег. в Минюсте 07.03.2023).