Европа Иттифоқининг миграция сиёсатига йиллар давомида қарши бўлган давлатлари – Венгрия ва Польша энди маълум бўлишича, хорижий ишчиларсиз ишлай олмас экан. Бу ҳақда Bloomberg маълумотларига таяниб, Литванинг рус тилидаги “Обзор” нашри хабар бермоқда.
Муаллифлар 2015 йилда муҳожирлардан ҳимояланиш учун чегарада панжара қурган Венгрия расмийларининг риторикаси кескин ўзгарганига эътибор қаратишган. Бундан ташқари, Виктор Орбан ҳукумати қочқинларга бошпана беришдан бош тортган ва янги келганлар иш жойларини тортиб олишини иддао қилган эди.
Чехия ҳам аллақачон ишчи кучининг шу қадар жиддий танқислигини бошдан кечирмоқдаки, у Мўғулистон ва Филиппиндан келган муҳожирларга меҳнат визалари бериш учун юқори квоталар ўрнатмоқда. Чехия меҳнат вазири Мариан Юречканинг айтишича, мамлакатдаги 900 минг хорижий ишчи Чехия иқтисодиётини қўллаб-қувватлаш учун етарли эмас. 2030 йилга келиб қўшимча 300 минг мигрант керак бўлади.
Худди шундай вазият Польшада ҳам юзага келмоқда. Мамлакат қўшимча ишчиларга муҳтож ва Осиё давлатлари фуқароларини иш билан таъминлаш тарафдори.
Гарчи Будапешт ва Варшава 2023 йил июль ойида муҳожирларни квоталар бўйича Европа Иттифоқи мамлакатларига жойлаштириш бўйича умумевропа режасига бир овоздан қарши чиқишган бўлса-да, бу ҳаракат аллақачон ўз мамлакатларидаги сайловчиларни антимигрант сиёсатида изчил эканига ишонтиришга ўхшайди. Гарчи ҳақиқатда бу сиёсат ўзгарган бўлса ҳам, бу Венгрия ва Полша расмийларининг риторикасига таъсир қилади.
Ҳозир Польша ва Венгрияда ишлаётган марказий осиёликлар кўпаймоқда. Бунга қандай қарайсиз? Бора-бора Россияда ишлаётган мигрантлар Шарқий Европа давлатларига ўтиб кетиши мумкинми?

Венгрия и Польша — страны, которые годами выступали против миграционной политики Евросоюза — теперь, как выяснилось, не могут обойтись без иностранной рабочей силы. Об этом, ссылаясь на данные агентства Bloomberg, рассказывает литовское русскоязычное издание «Обзор».
Авторы обратили внимание на резкую смену риторики властей Венгрии, которые еще в 2015 году для защиты от мигрантов построили на границе забор. Кроме того, правительство Виктора Орбана отказалось предоставлять убежище беженцам и убеждало своих граждан, что приезжие грозят отобрать у них рабочие места.
При этом та же Чехия испытывает уже настолько ощутимую нехватку рабочей силы, что устанавливает высокие квоты на выдачу рабочих виз мигрантам из Монголии и Филиппин. Чешский министр труда Мариан Юречка заявил, что уже находящихся в стране 900 тыс. иностранных работников для поддержания экономики Чехии недостаточно. К 2030 году понадобиться дополнительно 300 тыс. приезжих.
Также ситуация складывается и в Польше. Страна нуждается в дополнительных рабочих руках и выступает за трудоустройство граждан азиатских государств.
И хотя Будапешт и Варшава и июле 2023 года дружно выступили против общеевропейского плана размещения в странах ЕС мигрантов согласного квотам, этот демарш выглядит уже как попытка убедить избирателей в своих странах в незыблемости своей антимигрантской политики. Хотя на деле эта политика, очевидно, изменилась и это сказывается на риторике властей Венгрии и Польши.
Сейчас все больше и больше выходцев из Центральной Азии работают в Польше и Венгрии. Как вы к этому относитесь? Могут ли мигранты, работающие в России, переехать в страны Восточной Европы?