Яқинда Новороссийскда божхоначилар Ўзбекистондан темир йўл орқали келган контейнердан 1,1 тонна қуритилган исириқ (“гармала”) топилгани хусусида баёнотнома ёзишди. Бу ҳақда аввал ҳам хабар бергандик.
Исириқ топилса нима бўпти, дейсизми? Баъзи мамлакатларда исириқ таркибида гиёҳванд модда бор ўсимликлар рўйхатига киритилган.
Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 229.1 моддасига кўра (гиёҳванд воситалар, психотроп моддалар, уларнинг прекусорлари контрабандаси) исириқни олиб ўтмоқчи бўлганларга нисбатан жиноий иш қўзғатилди.
Мазкур модда бўйича судланган шахсга ЖКнинг юқоридаги моддасига кўра, 1 миллион рублгача жарима, 3 йилдан 20 йилгача озодликдан чеклаш ёки умрбод озодликдан маҳрум қилиш каби чоралар қўлланилиши мумкин. Бу Россия чегарасида ноқонуний тарзда “таркибида гиёҳванд моддалар бўлган” исириқни олиб ўтиш бўйича юз бераётган биринчи ҳолат эмас.
Новосибирск божхоначилари 2021 йил ноябрь ойидан 2022 йил март ойигача Толмачево аэропортида таркибида “гермин” (ҳармин) моддаси бўлган қуруқ исириқ ўтини олиб киришнинг 33 та ҳолатини аниқлашди.
Хабарда айтилишича, Марказий Осиё республикаларидан келган йўловчилардан 7 килограммдан ортиқ хомашё олиб қўйилган. Қуритилган исириқни ноқонуний олиб кириш фактлари бўйича Новосибирск божхона бошқармаси РФ Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 16.3 моддаси (тақиқлар ва чекловларга риоя қилмаслик) бўйича 33 та маъмурий ҳуқуқбузарлик ишини қўзғатди. Мазкур модда 1000 дан 2500 рублгача жарима ва ҳуқуқбузарлик асоси бўлган предметни мусодара қилишни назарда тутади.
“Россияда “гармин” муомаласи чекланган гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалар рўйхатига киритилган. Бу шуни англатадики, таркибида “гармин” моддаси бўлган исириқ  ўтини Россия ҳудудига олиб кириш учун махсус тиббий рухсатномалар керак бўлади”, – деб тушунтирди Сибирь тезкор божхона бошқармаси бошлиғи ўринбосари Сергей Бондарев.
2021 йил август ойида Иркутск аэропортида божхоначилар икки Ўзбекистон фуқаросидан бир килограммдан ортиқ исириқ топдилар.
Мазкур божхона бошқармаси маълумотларига кўра, қўлга олинган йўловчилар Иркутскка Тошкент ва Намангандан келишган. Хизмат итлари уларнинг сумкаларидан 830 ва 243 граммлик қуруқ сариқ-яшил ўсимликлар солинган полиэтилен пакетларни топишган.
Божхона кўригидан ўтказилганда, бу ўсимлик “гармала” (ҳармала) авлодига мансуб бўлиб, унинг таркибида “гармин” (ҳармин) гиёҳванд моддаси борлиги аниқланди.
Россия Федерацияси қонунчилигига мувофиқ, ушбу препаратнинг мамлакатда айланиши чекланган, унга нисбатан махсус назорат чоралари ўрнатилган, деб таъкидлайди божхона хизмати.
Хабарда айтилишича, ўзбекистонликларда исириқни олиб кириш зарурлигини тасдиқловчи тиббий кўрсатмалар бўлмаган.
Бундан ташқари, 2021 йил август ойида Беларуснинг Ўзбекистондаги элчихонаси ходимлари исириқ ўта хавфли психотроп модда эканлигини маълум қилишган.
Гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалар, шунингдек, давлат назорати остида бўлган прекурсорлар рўйхатига кўра, Беларусда исириқ тиббий мақсадларда ишлатилмайди. Аксинча, у хавфли психотроп моддалар рўйхатига киритилган.
Беларуснинг Гродно вилояти суд экспертизаси давлат қўмитасининг махсус экспертизалар бўлими бошлиғи Андрей Лукша исириқ ҳақида шундай дейди:
“Бу ўсимликнинг барча шифобахш хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда кўп одамлар унинг таркибида алкалоидлар – “гармалин” ва “гармин” борлигини унутишади. Улар кўплаб давлатлар – Литва, Россия, Украина, Грузия ҳудудида тақиқланган. Исириқнинг таркибидаги алкалоидлар инсон танасига киргач, токсик таъсирга эга бўлиб, хаёлий галлюцинацияларни, сархушликни келтириб чиқаради ва инсон онгини ўзгартиради. Ўсимликнинг айнан шу хусусиятлари Осиё мамлакатларида “шаманлар” маросимларида қўл келган”.
Исириқдан йиллар давомида фойдаланиб келаётган кўпчилик ўзбеклар унинг таркибида гиёҳванд, кайф қилувчи моддалар борлигини билишмайди ҳам. Маълумотларга кўра, ўсимликнинг барча қисмларида “гармалин”, “гармин”, “пеганин”, “триметелхин золони” каби алкалолидлар ва ёғлар мавжуд.
Шу ўринда алкалоидлар нима, деган саволга ҳам жавоб бериб кетамиз.
Алкалоидлар — ўсимликларда, камдан-кам ҳолларда ҳайвонот организмида учрайдиган азотли органик бирикмалар.
Тиббиётда турли касалликларни даволашда юздан ортиқ алкалоидлар қўлланилмоқда. Оғриқ қолдириш ва бошқа касалликларни даволашда морфин, кодеин, кофеин, эфедрин, стрихнин, колхамин, атропин, кокаин, галантамин, цитизин ва бошқалардан фойдаланилади. Булар асосан гиёҳванд моддалар-ку, дейишингиз мумкин. Ҳа, лекин бу моддалар тиббиётда қўлланилади. Даволаш хусусиятини гапирсак-да, кашандалик ва бангиликнинг асосий «сабабчиси» ҳам алкалоидлардир.
Тиббиётда “гармин” алкалоиди экстрапирамидал тизим касалликларини ва эпидемик энцефалит оқибатларини, паркинсонизм, қалтираш ва фалажлик ҳолатларини даволашда қўлланилади.
“Гармин” таъсирида инсон турли ҳаракатлар қилаётганини сезмай ҳам қолади, аниқроғи, ўз ҳаракатларига жавоб бермайди. У тажрибада кузатилишича, инсоннинг марказий асаб тизимига, айниқса бош мия фаолиятига таъсир кўрсатади, қон босимини оширади, нафас олишни тезлаштиради, мушакларини бўшаштиради, томирларни кенгайтиради. Сархушлик ҳолатига сабаб бўлади. “Гармин” моддасини юқори дозаларда қабул қилиш инсон танасининг бехосдан титраши ва томирларнинг чангак ҳолатига сабаб бўлиши мумкин.
Исириқ таркибидаги “гармалин” моддаси “гармин” ва “пеганин”га нисбатан 2 баравар кучлироқ. Лекин ўзбек халқи исириқнинг фойдали хусусиятлари жуда кўп, деб билади.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Генетика ва ўсимликлар эспериментал биологияси институтининг Микроорганизмлар биотехнологияси лабораторияси мудири, биология фанлари доктори Бахтиёр Расулов Кун.уз портали мухбири билан бўлган суҳбатда исириқнинг фойдали хусусиятларини гапириб берди.
Унинг сўзларига кўра, Фанлар академияси Ўсимлик моддалари кимё институтида ўтган асрнинг 60-йилларида дунёда биринчи марта исириқнинг физик-кимёвий ва фармокологик хоссалари, унинг таркибидан алколоидларни ажратиш бўйича тадқиқотлар бошланган ва бу йўналишда катта мактаб яратилган.
Бугунги кунда ҳам исириқ таркибидаги моддаларни ўрганиш бўйича ишлар давом этмоқда.
Хусусан, исириқдан олинган алкалоид экстракти ёрдамида гриппнинг олдини олиш бўйича тадқиқотлар нашр этилган. Исириқ алкалоидлари инсон танасидаги зарарли микроорганизмларнинг ривожланишини ҳам тўхтатиши мумкин.
“Исириқни тутатиш жараёнида ҳаводаги зарарли микроорганизмларга таъсир этувчи ва уларни зарарсизлантирувчи а-пинен, лимонен ва стирол каби моддалар ажралиб чиқиши исботланган. Илмий нуқтаи назардан исириқни тутатиб, ҳавони зарарсизлантиришда ҳеч қандай зарарли нарса йўқ, аксинча бунинг фойдали томонлари жуда кўп.
Қолаверса, исириқ тутатилган хонада ўзига хос ёқимли ҳолат пайдо бўлади, бу эса ўзбеклар учун одатий ҳолат. Бошқа воситалар билан солиштирганда, исириқ хоналарнинг ҳавосини тозалаш учун ҳам, инфекцияларни йўқотиш учун ҳам арзон восита ҳисобланади”- дейди олим.
Хўш, Ўзбекистонда ниҳоятда оммалашган исириқ яна нима учун ишлатилади?
Кўпинча ўзбек маҳаллаларида дарвоза тепасига исириқ боғлаб қўйишганини кузатамиз. Келин-куёвлар келадиган хонадонларда, чақалоқ келадиган уйларда ҳам албатта исириқ тутатишади.
Шарқнинг аксар мамлакатларида, жумладан Марказий Осиё мамлакатларида исириқни тутатиш русум бўлган.
“Ёмон кўздан сақласин!”- Ўзбекистоннинг барча вилоятларида шу ниятда исириқ тутатишади. Исириқ солиб тутатилаётган идишни одамнинг боши тепасидан уч марта айлантириб қўйганларини жуда кўп кўрганмиз.
Исириқнинг ҳиди кўпчиликка ёқади. Ўзбекистонликларнинг аксарияти болалалигидан исириқ ҳидига ўрганишган. Меҳмон кутилаётган хонадонларга мезбонлар яхши ҳид келиб турсин деб, исириқ тутатиб қўйишади.
Тиббиёт соҳасида ҳам исириқни кўп тавсия қилишади. Ҳозир Ўзбекистондаги дорихоналарнинг барчасида ихчам қадоқланган исириқлар сотилади.

Ранее в Новороссийске таможенники обнаружили в контейнере, прибывшем по железной дороге из Узбекистана, 1,1 тонну сушеной гармалы (исирик), содержащей, как говорится в заявлении, наркотическое средство. Об этом мы сообщали ранее.
Тогда правоохранители возбудили уголовное дело по части 1 статьи 229.1 Уголовного кодекса РФ (контрабанда наркотических средств, психотропных веществ, их прекурсоров).
Позже стало известно, что узбекистанцу грозит пожизненный срок. Это не первый случай.
Сотрудники Новосибирской таможни с ноября 2021 года по март 2022 года в аэропорту «Толмачево» выявили 33 случая ввоза сушеной травы гармалы, содержащей наркотическое средство гармин. В сообщении говорится что у прилетающих из среднеазиатских республик пассажиров было изъято более 7 кг сырья. По фактам незаконного ввоза сушеной гармалы Новосибирская таможня возбудила 33 дела об административных правонарушениях по статье 16.3 Кодекса об административных правонарушениях РФ (несоблюдение запретов и ограничений). Статья предусматривает штраф от 1 000 до 2 500 рублей и конфискацию предмета правонарушения.
«Гармин включен в список наркотических средств и психотропных веществ, оборот которых в России ограничен. Это означает, что его ввоз, равно как и ввоз травы гармалы, на территорию России возможен только по специальным разрешительным документам», – пояснил заместитель начальника Сибирской оперативной таможни Сергей Бондарев.
В августе 2021 года в аэропорту Иркутска сотрудники таможенной службы обнаружили у двух узбекистанцев более килограмма гармалы.
Как сообщили в иркутской таможне, задержанные пассажиры прибыли в Иркутск из Ташкента и Намангана. Они не стали декларировать ввозимую траву. Служебные собаки нашли в их дорожных сумках полиэтиленовые пакеты с 830 и 243 граммами сухих растений желто-зеленого цвета.
Таможенная экспертиза установила, что это растение рода гармалы, и содержит в себе наркотик гармин.
«В соответствии с законодательством РФ оборот этого наркотика в стране ограничен, в отношении него установлены особые меры контроля», – отмечает таможенная служба.
В сообщении говорится, что у узбекистанцев не было документов, подтверждающих необходимость ввоза гармалы по медицинским показаниям. Кроме того, в августе 2021 года сотрудники посольства Беларуси в Узбекистане сообщиди, что исирик является особо опасным психотропным веществом.
Согласно перечню наркотических и психотропных веществ, а также прекурсоров, подлежащих государственному контролю, в Беларуси «гармалин» и «гармин» являются особо опасными психотропными веществами, не используемыми в медицинских целях.
Вот что говорит об исирике начальник управления специальных экспертиз управления Госкомитета судебных экспертиз по Гродненской области Беларуси Андрей Лукша.
«Принимая во внимание все лекарственные свойства данного растения, многие забывают о том, что оно содержит в своем составе алкалоиды – гармалин и гармин, которые являются запрещёнными на территории как нашего, так и многих других государств: Литвы, России, Украины, Грузии и относятся к опасным психотропным веществам. Алкалоиды, содержащиеся в нём, попадая в организм человека в высоких концентрациях, обладают токсическим действием и вызывают зрительные галлюцинации и изменение сознания, именно эти свойства данной травы применялись в странах Азии в шаманских ритуалах».
Возможно, многие узбекистанцы даже не в курсе, что исирик содержит гармалин и гармин.
Согласно справочнику, во всех частях растения содержатся алкалоиды (в семенах 3-4%) – гармалин (составляет больше половины всех алкалоидов), гармалол, гармин, d, l-пеганин; 2,3-триметиленхина золон – 4; кроме алкалоидов, из семян выделено 14,2% жирного масла.
В медицине алкалоид гармин применяется при лечении заболеваний экстрапирамидной системы и последствий эпидемического энцефалита, при паркинсонизме и дрожательном параличе. Под влиянием гармина произвольные движения становятся более быстрыми и свободными. В эксперименте гармин оказывает возбуждающее действие на центральную нервную систему, особенно на двигательные центры коры мозга, поднимает артериальное давление, учащает дыхание, расслабляет мускулатуру кишечника, матки, сердца и скелетную, расширяет периферические сосуды. В больших дозах гармин вызывает судороги. Гармалин токсичнее гармина в 2 раза. Пеганин действует подобно гармину и обладает меньшей токсичностью.
Доктор биологических наук, заведующий лабораторией биотехнологии микроорганизмов института генетики и экспериментальной биологии растений Академии наук Республики Узбекистан Бахтиёр Расулов рассказал Kun.uz о полезных свойствах исирика. https://kun.uz/ru/38437309
По его данным, в институте химии растительных веществ Академии наук ещё в 60-х годах прошлого века впервые в мире начались исследования физических, химических и фармакологических свойств исирика, выделения алкалоидов, и в этом направлении была создана большая школа. Сейчас также продолжается работа в плане исследования веществ в составе исирика. В том числе, опубликованы фундаментальные исследования о предотвращении гриппа с помощью алкалоидного экстракта, полученного из исирика.
Также известно, что алкалоиды исирика останавливают развитие вредных микроорганизмов.
«Доказано, что при горении исирика выделяются отдельные вещества, такие как α-пинен, лимонен и стирены, воздействующие на вредные микроорганизмы в воздухе, и дезинфицирующие их. С научной точки зрения, в дезинфекции воздуха с помощью окуривания исириком для профилактики нет ничего вредного, а полезных сторон очень много. Кроме того, в помещении, где жгут исирик, появляется своеобразная и приятная аура, которая по душе населению нашего региона. И по сравнению с другими средствами, исирик стоит намного дешевле», – рассказал эксперт.
Для чего используют исирик в Узбекистане? Его привязывают к дверям дома, без него не обходятся многие свадьбы, его запах опьяняет и завораживает.
Окуривание. Такое средство известно практически во всех странах Востока, включая Центральную Азию.
Чтобы спастись от сглаза. Эта традиция известна не только в Узбекистане, но во многих странах Востока. Три раза провести круги рукой с исириком – многие это знают и помнят.
Приятный запах. Многие узбекистанцы привыкли к запаху исирика еще с детства. Исирик используют перед визитом гостей, чтобы был приятный запах в комнате, после уборки и т.д.
Также исирик используют в медицинских целях, но это обычно делается по рекомендации медицинских работников. В настоящее время пакетики исирика продают в аптеках Узбекистана.