Собиқ президент Ислом Каримовнинг биринчи турмушидан бўлган ўғли Пётр Каримов Татяна Каримовага нисбатан ворислик ҳуқуқи туфайли даъво қўзғагани маълум бўлди.
26 июн куни Фуқаролик ишлари бўйича Яккасарой туманлараро судида Ўзбекистоннинг биринчи президенти, марҳум Ислом Каримовнинг турмуш ўртоғи Татяна Каримовага нисбатан фуқаролик иши кўриб чиқилади — даъвогар Ислом Каримовнинг биринчи никоҳидан бўлган фарзанди Пётр Каримов.
Тошкент шаҳар суди томонидан эълон қилинган маълумотда даъво предмети ворислик ҳуқуқидан келиб чиққан низо эканини кўриш мумкин.
Биринчи инстанция судида ишни судья Азиз Раҳмонов кўриб чиқади.
Бу Пётр Каримовнинг отаси вафотидан кейинги илк даъвоси эмас. «Ўзбекистон ҳаво йўллари» миллий авиакомпаниясида бир неча йил ишлаган Пётр Каримов 2018 йилда Москвадаги суд орқали иш берувчидан ўзига белгиланган пул маблағларини ундириб беришни сўраган эди. Йил охирига келиб масала бўйича даъвогар ва жавобгар ўртасида муддатдан аввал келишувга эришилгани туфайли иш тугатилган.
Пётр Каримов – Ислом Каримовнинг ўтган асрнинг 60-йилларида уйланган биринчи рафиқаси Наталя Петровна Кучмадан туғилган катта фарзанди ҳисобланади. Бу ҳақдаги расмий маълумотлар Ислом Каримов вафотидан кейин очиқланган.

Стало известно, что Петр Каримов, сын бывшего президента Ислама Каримова от первого брака, подал в суд на Татьяну Каримову из-за права наследования.
26 июня в Яккасарайском межрайонном суде по гражданским делам будет рассмотрено гражданское дело против супруги первого президента Узбекистана, покойного Ислама Каримова Татьяны Каримовой – истцом является сын Ислама Каримова от первого брака Петр Каримов .
В информации, опубликованной Ташкентским городским судом, видно, что предметом иска является спор, возникающий из права наследования.
Судья Азиз Рахмонов рассмотрит дело в суде первой инстанции.
Это не первый иск Петра Каримова после смерти отца. В 2018 году Петр Каримов, несколько лет проработавший в национальной авиакомпании «Узбекистон хаво йуллари», попросил своего работодателя взыскать выделенные ему деньги через суд в Москве. К концу года дело было закрыто в связи с преждевременным мировым соглашением между истцом и ответчиком.
Петр Каримов — старший ребенок первой жены Ислама Каримова Натальи Петровны Кучмы, на которой он женился в 60-х годах прошлого века. Официальная информация об этом была обнародована после смерти Ислама Каримова.