Videoda erkak: «Mana hech kim qolmadi, kalamushlar qochib ketdi. Hech kim yo‘q», degan gaplarni aytgan. Video internetda tarqalganidan so‘ng bir isroillik ko‘chada o‘zbekistonlik muhojirni tanib qolib, politsiyaga xabar bergan. Muhojirning ishxonasiga kelgan polisiyachi uni hibsga olib, uni so‘roq qilish uchun olib ketdi.
Hibsga olingan shaxsning ta’kidlashicha, uning so‘zlari isroilliklarga emas, balki tanishlariga qaratilgan bo‘lib, ular ogohlantirish paytida uni yolg‘iz qoldirib, bombapanohga qochib ketishgan. U shuningdek, videoning keng tarqalishini kutmagan holda, o‘z telefonida suratga olganini aytgan.
Hozirda hodisa holatlari bo‘yicha tergov olib borilmoqda.
O‘zbekistonning Isroildagi elchixonasi ham ijtimoiy tarmoqlarda ayrim fuqarolar sirena chalinishi va raketa hujumlari vaqtida video tasvirga olayotgani kuzatilayotgani haqida yozgan. Elchixoan rasman bunday harakatlar mutlaqo nomaqbul ekanini ma’lum qilgan.
Sirena yangragan paytda video olish emas, balki zudlik bilan boshpanaga kirish shart. Bu talab Isroil Front orti qo‘mondonligi tomonidan belgilangan bo‘lib, unga amal qilmaslik qonunchilikka muvofiq javobgarlikka sabab bo‘lishi mumkin.

Израильская полиция арестовала гражданина Узбекистана после того, как в социальных сетях распространилось его видео, снятое во время ракетной тревоги.
На видео мужчина говорит: «Никого не осталось, крысы убежали. Никого нет». После того как ролик стал вирусным, один из жителей узнал его на улице и сообщил в полицию. Прибывший на место работы мигранта полицейский задержал его и увёз на допрос.
Задержанный заявил, что его слова были адресованы не израильтянам, а его знакомым, которые оставили его одного во время тревоги и убежали в бомбоубежище. Он также сказал, что снял видео на телефон, не ожидая, что оно станет вирусным.
В настоящее время ведётся расследование обстоятельств инцидента.
Посольство Узбекистана в Израиле также сообщило в социальных сетях, что некоторые граждане были замечены за съёмкой сирен и ракетных обстрелов. В дипмиссии подчеркнули, что такие действия недопустимы.
В посольстве напомнили, что во время ракетной тревоги необходимо немедленно укрыться в убежище, а не снимать происходящее на видео. Это требование установлено Командованием тыла Израиля, и его несоблюдение может повлечь юридическую ответственность.