Rossiyada o‘zbekistonlik muhojirlarning soni 57 foizgacha kamaygan. Xorijdan muhojirlar pul yubormasa kambag‘allik darajasi 9,6 foizdan 16,8 foizgacha oshishi mumkin, deyiladi Jahon bankining “Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida muvaffaqiyatli migratsiyani qo‘llab- quvvatlash” nomli tadqiqotida. Tadqiqotda Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi migratsiya tendensiyalari va ularning davlat siyosatiga ta’siri tahlil qilingan.
Dunyo bo‘ylab jami migrantlarning uchdan bir qismi – 100 million nafari Yevropa va Markaziy Osiyoda yashaydi. Migratsiya mintaqa taraqqiyotidagi muhim masala bo‘lib qolmoqda. Daromadlar o‘rtasidagi tafovut, demografik nomutanosiblik, iqlim o‘zgarishi va qurolli mojarolar butun dunyo bo‘ylab migratsiya oqimining o‘sishiga hissa qo‘shishda davom etmoqda.
O‘zbekistonlik muhojirlar oqimi ko‘proq diversifikatsiyalangan: 57 foizi Rossiyada, 15 foizi Qozog‘istonda va 10 foizi Ukrainada ishlaydi. Qirg‘iziston va Tojikistondan bo‘lgan muhojirlarning Rossiya iqtisodiyotiga bog‘liqligi yuqori. 2023-yil holatiga ko‘ra, tojikistonlik va qirg‘izistonlik mehnat muhojirlarining 80 foizdan ortig‘i Rossiyaga yo‘l olgan. O‘zbekistonlik muhojirlar oqimi ko‘proq diversifikatsiyalangan: 57 foizi Rossiyada, 15 foizi Qozog‘istonda va 10 foizi Ukrainada ishlaydi.
Markaziy Osiyo mamlakatlarida mehnat migratsiyasi millionlab fuqarolar uchun asosiy daromad manbalaridan biri bo‘lib qolmoqda. 2024-yil holatiga ko‘ra, mehnat muhojirlarining pul o‘tkazmalari Tojikiston yalpi ichki mahsulotining 45 foizini tashkil etdi – bu nisbiy ma’noda dunyodagi eng yuqori ko‘rsatkichdir. Qirg‘izistonda pul o‘tkazmalarining YaIMdagi ulushi 24 foizga, O‘zbekistonda esa 14 foizga yetdi.
Ushbu mamlakatlardan kelgan muhojirlar chet elda ishlash orqali o‘z daromadlarini ikki yoki uch baravar oshirishlari mumkin, bu esa ularning oilalari turmush darajasini sezilarli darajada yaxshilaydi.
Xususan, Qirg‘izistonda pul o‘tkazmalari oladigan uy xo‘jaliklari orasida kambag‘allik darajasi 10 foizdan kam, ularsiz esa 50 foizdan oshgan bo‘lardi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari bo‘lmaganda mamlakatdagi kambag‘allik darajasi 9,6 foizdan 16,8 foizga oshishi mumkin, deyiladi Jahon banki hisobotida.

Количество узбекистанских мигрантов в России сократилось до 57 процентов. Если мигранты перестанут отправлять деньги из-за рубежа, уровень бедности может вырасти с 9,6 до 16,8 процентов, говорится в исследовании Всемирного банка «Поддержка успешной миграции в регионе Европы и Центральной Азии». В исследовании анализируются тенденции миграции в регионе Европы и Центральной Азии и их влияние на государственную политику.
Треть всех мигрантов мира — около 100 миллионов человек — проживает в Европе и Центральной Азии. Миграция остается важным вопросом для развития региона. Разница в доходах, демографический дисбаланс, изменение климата и вооруженные конфликты продолжают способствовать росту миграционных потоков по всему миру.
Поток узбекистанских мигрантов более диверсифицирован: 57 процентов работает в России, 15 процентов в Казахстане и 10 процентов в Украине. У мигрантов из Кыргызстана и Таджикистана высокая зависимость от российской экономики. По состоянию на 2023 год, более 80 процентов трудовых мигрантов из Таджикистана и Кыргызстана направились в Россию.
По состоянию на 2023 год более 80% трудовых мигрантов из Таджикистана и Кыргызстана направлялись в Россию. Потоки мигрантов из Узбекистана более диверсифицированы: 57% работали в России, 15% — в Казахстане и 10% — в Украине.
В странах Центральной Азии трудовая миграция остается одним из ключевых источников доходов для миллионов граждан. По состоянию на 2024 год денежные переводы трудовых мигрантов составляли 45% ВВП Таджикистана — это самый высокий показатель в мире в относительном выражении. В Кыргызстане их доля достигла 24% ВВП, а в Узбекистане — 14% ВВП.
Работая за границей, мигранты из этих стран могут удвоить или утроить свой доход, что значительно улучшает уровень жизни их семей.
В частности, в Кыргызстане уровень бедности среди домохозяйств, получающих денежные переводы, составляет менее 10%, тогда как без них он превысил бы 50%. В Узбекистане, по оценкам, отсутствие денежных переводов увеличило бы уровень бедности с 9,6% до 16,8%, приводится в докладе.