Moskvada bir guruh yigitlar rossiyalik o‘smirlarni kaltakladi. Ularning migrant ekanligi taxmin qilinganidan so‘ng, Rossiya Tergov qo‘mitasi tezda chora ko‘rishga tushdi. Qo‘mita rahbari Aleksandr Bastrikin tergovni shaxsiy nazoratiga oldi. «Bezorilik» moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi va Tergov qo‘mitasining Moskvadagi idorasi rahbariyatiga tergovning borishi haqida muntazam ravishda hisobot berish topshirildi.
Biroq, bu munosabat fonida ko‘pchilik yana bir fojiani eslaydi. Odintsovoda maktabga qilingan hujum paytida 10 yoshli tojikistonlik bola Qobiljon halok bo‘ldi. Bu jinoyat nafaqat Tojikistonda, balki Rossiyadagi migrantlar orasida ham keng norozilikka sabab bo‘ldi. Biroq, o‘sha paytda yuqori darajadagi jamoatchilik munosabati bo‘lmadi. Bastrikin ham bu qotillikni «o‘z nazorati»ga olmadi.
Tojik siyosatshunosi Muhammad Shamsuddinov yondashuvdagi bu farqni ta’kidlaydi. U Rossiya rasmiylari va ommaviy axborot vositalarini qattiq tanqid qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Moskva maktabidagi fojia tasodif emas, balki mamlakatdagi umumiy muhit natijasi edi. U
Qobiljonning o‘limiga Mironovning nutqlari, Bastrikinning bayonotlari, Davlat Dumasi qonun loyihalari, Rossiya davlat telekanallari sabab bo‘lganini ta’kidlagan.
Siyosatshunos shuningdek, «kichkina bola tizim tomonidan o‘ldirildi» deb aytib, Rossiyada fashistik va nasistlar g‘oyalari oqlanayotgani yoki ularga yo‘l qo‘yilayotganiga ishora qilgan.
Qiziq, nima uchun Bastrikin tomonidan bir holatda – oddiy janjaldan keyin ish darhol maxsus nazoratga olinadi-yu, boshqa holatda – bola o‘limidan keyin keyin ham biror ommaviy bayonot berilmaydi?

Группа молодых людей в Москве подрались с российскими подростками. После того, как возникло подозрение, что они мигранты, Следственный комитет России оперативно принял меры. Глава комитета Александр Бастрыкин лично взял на себя руководство расследованием. Было возбуждено уголовное дело по статье «Хулиганство», а руководству московского отделения Следственного комитета было поручено регулярно отчитываться о ходе расследования.
Однако на фоне такого отношения многие вспоминают другую трагедию. 10-летний таджикский мальчик Кобилджон погиб во время нападения на школу в Одинцово. Это преступление вызвало широкое недовольство не только в Таджикистане, но и среди мигрантов в России. Однако в то время не было никакой широкой общественной реакции. Бастрыкин также не взял это убийство «под свой контроль».
Таджикский политолог Мухаммад Шамсуддинов подчеркивает эту разницу в подходах. Он резко критиковал российских чиновников и СМИ.
По его словам, трагедия в московской школе не была случайностью, а результатом общей атмосферы в стране. «Кобилджона убили постоянные выступления Миронова! Высказывания Бастрыкина! Законопроекты Госдумы! Государственные телеканалы России!» – написал он в своих соцсетях.
Политолог также сказал, что «маленького мальчика убила система» и намекнул на почитание в России «фашизма и нацизма».
Интересно, почему Бастрыкин в одном случае — после обычной ссоры — сразу берёт дело под особый контроль, а в другом — после гибели ребёнка — не делает никаких публичных заявлений?