Ijtimoiy tarmoq va telegram kanallarida Ufada bir erkak go‘yoki bir qizni zo‘ravon migrantdan himoya qilgani, biroq uning o‘zi sudga tortilgani haqida xabar tarqatildi. Shuningdek, migrant jazodan qochib qutulgani ham da’vo qilingan.
Tekshiruv natijasida bu ma’lumot haqiqatga to‘g‘ri kelmasligi aniqlandi.
Birinchidan, nashrlarda «migrant» deb tilga olingan erkak aslida Rossiya fuqarosi va Boshqirdistonning Chekmagushevskiy tumanida tug‘ilgan, uning migrantlarga hech qanday aloqasi bo‘lmagan.
Ikkinchidan, mojaroning ikkinchi ishtirokchisiga qarshi haqiqatan ham jinoiy ish qo‘zg‘atilgan, ammo qotillikka urinish moddasi bo‘yicha emas. Polisiya ma’lumotlariga ko‘ra, ayblovlar Rossiya Jinoyat kodeksining 115 va 119-moddalari – yengil tan jarohati yetkazish va o‘ldirish bilan tahdid qilishdir.
Voyaga yetmaganga nisbatan taxmin qilingan harakatlar haqidagi ma’lumotlarga kelsak, bu ham feyk xabar ekan. Tergov erkakning jinsiy tajovuz qilgani yoki telefon o‘g‘irlashga uringanini tasdiqlamagan.
Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari erkak qizga shunchaki do‘konga kirishni taklif qilgani va u yerda boshqa odam bilan bo‘lgan mojarosini suratga olishni taklif qilganini aniqladi.
Shunday qilib, «migrant jinoyatchi» va «jazolangan himoyachi» haqidagi keng tarqalgan «rivoyat» faktlarga mos kelmadi. Bu maishiy nizo bo‘lib, unda ishtirokchilardan biri tajovuz va tahdidlarda ayblangan va bolaga qarshi jinoyat haqidagi ma’lumot tasdiqlanmagan.
«Mnogonatsional» kabi millatchi kanallar faktlarni ataylab buzib ko‘rsatib, ishtirokchilardan birini migrant sifatida ko‘rsatishi keng tarqalgan. Bunday yolg‘on ma’lumotlarning maqsadi aniq: millatlararo janjal qo‘zg‘atish, huquqni muhofaza qilish organlariga ishonchsizlikni uyg‘otish va jamiyatdagi vaziyatni beqarorlashtirish.

В социальных сетях и телеграм-каналах накануне распространилась история о том, что в Уфе мужчина якобы защитил девочку от мигранта, после чего сам оказался под уголовным преследованием. При этом утверждалось, что предполагаемый преступник избежал наказания.
Проверка показала, что эта информация не соответствует действительности.
Во-первых, человек, которого в публикациях называли «мигрантом», на самом деле является гражданином России и уроженцем Чекмагушевского района Башкортостана. К мигрантам он отношения не имеет.
Во-вторых, уголовное дело в отношении второго участника конфликта действительно возбуждено, однако не по статье о покушении на убийство. По данным полиции, речь идёт о статьях 115 и 119 УК РФ — причинение лёгкого вреда здоровью и угроза убийством.
Что касается информации о якобы совершённых действиях против несовершеннолетней, она также не подтвердилась. По результатам проверки не установлено, что мужчина совершал развратные действия или пытался похитить телефон.
Как выяснили правоохранительные органы, мужчина лишь предложил девочке пройти к магазину, чтобы она помогла снять на видео его конфликт с другим человеком.
Таким образом, распространённая версия о «мигранте-преступнике» и «наказанном защитнике» не соответствует фактам. Речь идёт о бытовом конфликте, в котором один из участников обвиняется в нанесении побоев и угрозах, а информация о преступлении против ребёнка не нашла подтверждения.
Каналы типа «Многонационала» сознательно переиначили факты, приписав одному из участников вымышленную национальность и выставив его мигрантом. Цель таких вбросов очевидна: разжечь межнациональную рознь, посеять недоверие к правоохранительным органам и раскачать обстановку в республике.