Энди мигрант ота-оналарга ҳам тил ўргатиш режалаштирилмоқда. Улар учун махсус тавсиялар ва буклетлар ишлаб чиқилди.
Калининград вилоятидаги жамоатчилик ташкилоти уч йилдан буён Россияга бошқа мамлакатлардан келган мигрантларнинг фарзандларига рус тилини ўргатяпти, деб хабар беради, kaliningradtoday.ru сайти.
Бу қўшни давлатлардан келган мактаб ўқувчиларига тил ўргатишнинг ягона ечими бўлиб қолмоқда. 2019 ва 2021 йилларда бу ташаббуснинг самараси яқққол кўзга ташланди.
Россия кўплаб мамлакат фуқаролари ишлаш учун келаётган мамлакат. Айниқса МДҲ давлатларидан келувчи мигрантлар сони бу ерда кўпчиликни ташкил этади.
— Мигрантлар оқими камаймаётганлиги, қолаверса уларнинг кўпчилиги оила аъзолари, жумладан, мактабда ўқийдиган фарзандлари билан келаётгани ҳам эътиборли бўляпти. Табиийки, болаларнинг аксарияти рус тилини билмайди, улар бу ердаги мактабларда ўқишни давом эттирадиган бўлса, мулоқотда қийналади.
Калининградстат берган маълумотларга кўра 2021 йилга вилоятдаги мигрантларнинг 36,6 фоизи МДҲ мамлакатларидан келган, 1,4 фоизи эса бошқа жойлардан.
Калининград вилояти ҳукуматининг тахминларига кўра, яқин йилларда мазкур ҳудуд аҳолиси мигрантлар  эвазига янада ўсади.
— Мигрантлар фарзандларининг тили ва маданий мослашуви масаласи жуда муҳим. Ота-оналар бу ерга ишлаш учун келган. Кўп ҳолатларда фарзандлари учун репетитор ёллашга уларнинг имконияти йўқ.
Болалар янги жойга ва атрофидагиларга мослашиши қийин кечади. Айниқса, мактабга келган болалар синфдошлари билан тил топишиши, мактабдан ташқаридагилар билан мулоқоти мураккаб бўлади, – дейди жамоат арбоби Карен Суджян. – Ана шу муаммодан келиб чиқиб, мигрантларнинг фарзандлари ўзлари таҳсил олаётган мактабларда – ортиқча психологик стрессларсиз, таниш муҳитда, таниш жамоада рус тилида қўшимча дарсларни ташкил этиш ғояси туғилди. Калининград вилояти таълим вазирлиги бу ғояни қўллаб-қувватлади. Карен Суджян ўқитиш схемасини ишлаб чиқди. Унинг лойиҳасини амалга ошириш учун грантлар ажратилди.
— Қўшимча дарслар жуда зарур. Болалар ўзлари келган мамлакат тили ва маданиятини яхшироқ ўрганишларига озми-кўпми ёрдам бу. Менимча нафақат тўғри ёзиш ва сўзлашишни ўргатиш, балки уларнинг ижтимоий муҳитга мослашишига ёрдам бериш ҳам муҳим, – дейди Карен Суджян.
Унинг сўзларига кўра, агар болалар мослашиш жараёнларида қийинчиликларга дуч келса, тил билмаса, тенгдошлари билан тил топиша олмаса, ўзларини камситилгандек ҳис қилади.
Лекин яна бир нарсани ҳам таъкидлаш керакки, мактаб ёшидаги болалар атрофига қараб тилларни тез ўзлаштиради. Шундай экан, рус тили бўйича болаларнинг билимини ўстириш, уларнинг қобилиятини юқори даражада ошириш имкониятига эгамиз. Шундагина улар мактабдан кейин ўз таълимини ишончли тарзда ошириши ва ўз иқтидорини намоён этиши мумкин.
2022 йил август ойидан мигрант фарзандларини ўқитиш учун ўқитувчилар алоҳида талаб асосида танлаб олинади. Улар мигрант-ўқувчиларнинг этник-маданий ва тил хусусиятлари, рус тилини чет тили сифатида ўқитиш талабларига ва ўзлари ҳам турли даражада тилларни билишига эътибор қаратмоқда.
— Мактабларда арман, ўзбек ва тожикларнинг фарзандлари кўпчиликни ташкил этади. Биз улар ўртасида маданиятлараро алоқаларни ўрнатиш ва бағрикенгликни тарғиб қилиш мақсадида турли тадбирлар ўтказамиз. Бунда болалар ўзини кўрсатиши, истеъдодини намойиш қилиши мумкин, – дейди жамоат арбоби.
Бу йил лойиҳада янги мақсад кўзда тутилмоқда. Энди мигрант ота-оналарга ҳам тил ўргатиш режалаштирилмоқда. Улар учун махсус тавсиялар ва буклетлар ишлаб чиқилди. Лойиҳа давомида тил ўрганувчилар ўзларини қизиқтирган саволлар билан ходимларга мурожаат қилишлари мумкин.

В этом году проект отличает новая цель – активное вовлечение в процесс изучения языка родителей детей-мигрантов.
Общественные организации при поддержке правительства Калининградской области третий год берут на себя роль репетиторов для приезжих школьников, плохо владеющих русским. Это единственная бесплатная возможность учить язык вне уроков. Об этом сообщает kaliningradtoday.ru. Эффективность инициативы доказана результатами занятий в 2019-м и 2021-м годах.
Миграционные потоки меняются не только количественно, но и качественно. Так, в Калининградской области заметно увеличилась семейная миграция, требующая устройства приезжих детей в учебные учреждения. Многие из них плохо владеют русским языком, а потому сталкиваются со сложностями при обучении и общении.
По данным Калининградстата, 36,6% прибывших за 2021 год мигрантов — представители стран СНГ, 1,4% — других стран. По прогнозам регионального правительства, численность населения Калининградской области будет ежегодно расти, в том числе, из-за высокой миграции.
— Вопрос языковой и культурной адаптации детей-мигрантов стоит остро, возможности нанимать репетиторов у родителей, зачастую, нет. Их детям сложнее воспринимать учебный материал, общаться с русскоговорящими одноклассниками, адаптироваться к жизни вне школы, – прокомментировал в Калининграде общественный деятель Карен Суджян. – Отталкиваясь от этой проблемы, родилась идея организовать дополнительные уроки по русскому языку для детей мигрантов в школах, где они обучаются – без лишней психологической нагрузки, в знакомой обстановке, в привычном коллективе.
В министерстве образования Калининградской области идею поддержали. Карен Суджян разработал схему занятий, взял ее за основу проекта, который в этом году в третий раз получил грантовую поддержку, прокомментировали в Калининграде.
— Занятия востребованы, они помогают детям лучше узнать язык и культуру новой для них страны. На мой взгляд, важно не только научить грамотно писать и говорить, но и помочь приспособиться к социальной среде, – отметил Карен Суджян.
По его словам, если при адаптации у детей будут сложности, а, чаще всего, они возникают именно из-за незнания языка, есть вероятность, что ребенок замкнется в себе, будет чувствовать себя неполноценным, считает автор проекта.
— В школьном возрасте языки даются легко, тем более в естественной языковой среде, поэтому у нас есть возможность подтянуть знания детей, для которых русский неродной, максимально раскрыть их способности, чтобы после школы, они уверенно повышали образование, проявляли свои таланты на любом поприще, реализовывали себя, – считает Карен Суджян.
В 2022 году грант сориентировали на школы Гурьевского муниципального округа. С августа начался курс семинаров для преподавателей, на которых они ближе познакомятся с этнокультурными и лингвистическими особенностями учащихся мигрантов, психолого-педагогическими аспектами преподавания русского языка как иностранного (РКИ), методиками для разного уровня владения языком.
— Национальный состав детей-мигрантов в школах богатый: армяне, узбеки, таджики – проект поможет наладить межкультурные коммуникации, будет способствовать воспитанию толерантности. Мы предусмотрели уроки с темой «Человек без родины, что соловей без песни», на которых будет уделено внимание культуре и традициям стран мигрантов, урокам, обучающим самопрезентации, – поведал общественный деятель.
В этом году проект отличает новая цель – активное вовлечение в процесс изучения языка родителей детей-мигрантов. Разработаны буклеты с рекомендациями, на протяжении всего проекта они смогут обращаться за помощью к методисту.