Politsiya xodimlari ko’ngillilar bilan birgalikda Kaluga, Obninsk va Borovsk tumanida yashovchi yoki ishlayotgan bir qator tekshiruvlar o’tkazdi. Maqsad Rossiyada ruxsatsiz yashayotgan yoki noqonuniy ishlayotganlarni aniqlash edi, deb xabar bergan politsiya.
Bir necha kun davomida huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari 300 dan yotoqxonalar, qurilish maydonchalari, bozorlar va migrantlar ishlaydigan boshqa obyektlarni tekshirdi. Ular 167 ta qoidabuzarlikni aniqlagan: ularning aksariyati yashash hujjatlarini olmagan, yana 33 kishi esa ruxsatsiz ishlayotgan ekan.
Eng jiddiy qoidabuzarlar jazolandi: 44 kishi mamlakatdan deportatsiya qilindi, 32 kishiga kelajakda Rossiyaga kirish taqiqlandi va 21 kishining ruxsat etilgan yashash muddati qisqartirildi.
Bundan tashqari, politsiya noqonuniy migratsiyani tashkil qilganlik uchun beshta jinoiy ish qo’zg’atdi. Tekshiruvlar davomida ular federal qidiruvda bo’lgan ikki kishini ham hibsga olganini xabar bergan.

Сотрудники полиции вместе с народными дружинниками провели серию проверок среди иностранцев, которые живут или работают в Калуге, Обнинске и Боровском районе. Цель — выявить тех, кто находится в России без разрешения или работает нелегально, рассказали 12 февраля в полиции.
За несколько дней стражи порядка осмотрели более 300 мест: общежитий, строек, рынков и других объектов, где трудятся мигранты. В результате нашли 167 нарушений: большинство людей не оформили документы на проживание, ещё 33 человека работали без разрешения.
Самые серьёзные нарушители понесли наказание: 44 человека депортировали из страны, 32 — запретили въезд в Россию в будущем, 21 — сократили разрешённый срок пребывания.
Кроме того, полицейские возбудили пять уголовных дел по фактам организации незаконной миграции. А ещё в ходе проверок задержали двух людей, которые числились в федеральном розыске.