Ўзбекистонда дастлабки тайёргарлик маҳаллий мутахассисларни нафақат Россия Федерациясидаги заводларда, балки республикадаги “КамАЗ” дилерлик тармоғида ҳам ишга жойлаштириш имконини беради.
“КамАЗ” Россияда ишлаш учун жалб қиладиган маҳаллий мутахассисларни тайёрлашни режалаштирмоқда. Бу ҳақда Россия компанияси бош директори ўринбосари Жанна Халиуллина маълум қилди, дея хабар беради “РИА Новости”.
“Биз ҳозирда Ўзбекистон Республикаси Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги билан ҳамкорликда меҳнат мигрантларини тайёрлаш бўйича ишлаяпмиз”, — деди Халиуллина.
Унинг сўзларига кўра, айни пайтда “КамАЗ” корхоналарида Ўзбекистондан 970 нафарга яқин ишчи меҳнат қилмоқда, улар ташқи меҳнат миграцияси агентлиги орқали жалб этилган бўлиб, бу уларга иш стажини сақлаб қолиш, расмий даромад олиш ва солиқ тўлаш имконини беради.
– Бизга келган йигитларнинг меҳнатидан жуда мамнунмиз, – дейди “КамАЗ” бош директори ўринбосари.
Жанна Халиуллинанинг фикрича, Ўзбекистонда дастлабки тайёргарлик маҳаллий мутахассисларни нафақат Россия Федерациясидаги заводларда ишга жойлаштириш, балки уларни республикадаги “КамАЗ” дилерлик тармоғи ҳамда ҳамкор компаниялар билан ҳамкорликка жалб этиш имконини беради.
“Яъни, биз бу ерда касбий тайёргарликнинг бир қисмини ўтказмоқчимиз ва бизга ким келишини, мигрантларга берадиган таклифларимиз уларга мос келадими ёки йўқлигини тушунмоқчимиз”, – дея қўшимча қилди Халиуллина.

Предварительное обучение в Узбекистане позволит трудоустраивать локальных специалистов не только на заводы в РФ, но и в дилерскую сеть “КамАЗ” в республике.
“КамАЗ” планирует обучать локальных специалистов, которых привлечет на работу в России. Об этом рассказала заместитель генерального директора российской компании Жанна Халиуллина, сообщает РИА Новости.
“Мы работаем сейчас с агентством по внешней трудовой миграции (АВТМ) Республики Узбекистан о возможности преподготовки (трудовых мигрантов — ред.)”, — сказала Халиуллина.
По ее словам, на предприятиях “КамАЗ” сейчас работают около 970 рабочих из Узбекистана, которых привлекли через агентство по внешней трудовой миграции, что позволяет им сохранять стаж, иметь официальные доходы, платить налоги.
“Мы очень довольны работой ребят, которые к нам приезжают”, — отметила замгендиректора “КамАЗ”.
Жанна Халиуллина считает, что предварительное обучение в Узбекистане позволит трудоустраивать локальных специалистов не только на заводы в РФ, но и привлекать к сотрудничеству с дилерской сетью “КамАЗ” в республике, а также компаниями-партнерами.
“То есть мы хотели бы часть профессиональной подготовки проводить здесь и понимать, кто к нам приедет, подходит ли им то, что мы им будем предлагать”, — добавила Халиуллина.