Kamchatka o‘lkasi gubernatori Vladimir Solodov patent bilan ishlaydigan muhojirlarga 2025-yildan ta’lim va oziq-ovqat ishlab chiqarishini o‘z ichiga olgan 15 ta sohada ishlashni taqiqladi, deb yozmoqda «Коммерсант» nashri.
Xabar berilishicha, taqiq YOII mamlakatlari fuqarolariga taalluqli emas. 2025-yildan boshlab Kamchatka o‘lkasida migrantlar oziq-ovqat, o‘rmon resurslarini yig‘ish va tayyorlash, bolalar hamda diyetik oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish, alkogolsiz ichimliklar ishlab chiqarish, elektr energiyasi, gaz va bug‘ bilan ta’minlash kabi sohalarda ishlay olmaydi. Shuningdek, migrantlarga turizm, xavfsizlik va ta’lim sohasida ishlash ham taqiqlanadi.
Kamchatka o‘lkasi mehnat va kadrlar salohiyatini rivojlantirish vaziri Natalya Nitsenkoning ta’kidlashicha, muhojirlarga taksida ishlash taqiqi 2025-yilda ham o‘z kuchida qoladi.
Kamchatstat ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilda o‘lkaga xorijiy mamlakatlardan 3038 nafar migrant kelgan. Ulardan 2973 nafari MDH mamlakatlari fuqarolaridir. Aksariyati Qirg‘iziston (1871 kishi) va O‘zbekistondan (544 kishi) kelgan.

Губернатор Камчатского края Владимир Солодов подписал постановление, определяющее виды деятельности, к которым можно привлекать иностранцев с трудовыми патентами. С 2025 года мигрантам запретят работать в 15 сферах, включая образование и производство питания, пишет издание «Коммерсант».
Запрет не касается граждан стран ЕАЭС, куда кроме России входят Белоруссия, Казахстан, Армения и Киргизия.
Ограничение со следующего года введут в таких сферах деятельности, как сбор и заготовка пищевых и лесных ресурсов, производство детского питания и диетических пищевых продуктов, производство безалкогольных напитков, обеспечение электрической энергии, газом и паром. Также мигрантам запретят работать в сфере туризма, обеспечения безопасности и образования.
Министр труда и развития кадрового потенциала Камчатского края Наталья Ниценко отметила, что в 2025 году продолжит действовать запрет для иностранцев работать в такси.
По данным Камчатстата, в 2023 году на прибыло 3038 мигрантов из зарубежных стран, в том числе 2973 гражданина стран СНГ. Большинство иностранцев приехало на полуостров из Киргизии (1871 человек) и Узбекистана (544 человека).