Qurilish sohasida ishlayotgan migrantlarga taksi haydovchisi yoki kuryer bo‘lib ishlashga ruxsat berilmaydi. Rossiya hukumati 2025-yilda migratsiya siyosatini qat’iylashtirishni va chet elliklar uchun maqsadli mehnat patentlarini joriy etishni rejalashtirmoqda. Bu shuni anglatadiki, agar mehnat muhojiri muayyan sohada ishlashga ruxsat olsa, u boshqa sohada ishlash imkoniyatiga ega bo‘lmaydi. Masalan, yo‘lovchilar tashish yoki yetkazib berish sohasida faoliyat yuritishi mumkin emas.
«Biz migratsiya siyosatini qat’iylashtirishni davom ettirishimiz, unga yanada dinamik va qat’iy yondashishimiz kerak deb hisoblaymiz. Avvalo, maqsadli patent joriy etishni taklif etyapmiz. Masalan, payvandchi uchun patentda tegishli lavozim ko‘rsatiladi va u faqat payvandchi bo‘lib ishlaydi. Bu nazorat qilinadigan migratsiya hisoblanadi. Ayrim hududlar migrantlarga turli sohalarda ishlashni taqiqlashni boshladi — bu to‘g‘ri, taqiqlanadigan sohalar sonini ko‘paytirish kerak. Kecha qurilishda ishlaganlar bugun kuryer bo‘lib ishlayotgan holatlar bo‘lmasligi lozim», — dedi deputat Yaroslav Nilov.
Shuningdek, haydovchi bo‘lib ishlash uchun kelgan muhojirlar uchun ham cheklovlar joriy etiladi. Migrantlar taksi haydovchisi bo‘lib ishlash uchun «GIBDD» imtihonini topshirishga majbur bo‘ladi. Davlat Dumasiga yo‘lovchi tashish sohasida ishlashni xohlagan chet elliklardan nafaqat nazariy, balki amaliyot imtihonini ham topshirishni talab qiladigan qonun loyihasi kiritildi.
Bundan oldin Rossiyada qoidalarni buzgan hollarda chet elliklarning haydovchilik guvohnomalarini bekor qilish taklif qilingandi. Deputatlar chet ellik haydovchilar uchun jazoni kuchaytirishni va qoidabuzarlik hollarida ularning haydovchilik guvohnomalarini amalsiz deb tan olishni taklif etishgan. Yaqin kunlarda «Yo‘l harakati xavfsizligi to‘g‘risida»gi qonunga o‘zgartishlar Davlat Dumasida ko‘rib chiqiladi.
Bundan tashqari, Rossiya haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lmagan migrantlar uchun karsheringdan foydalanish taqiqlanadi. Rossiyada haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lmagan muhojirlar karshering yoki taksi boshqarishga haqli emas. Bu haqda Davlat Dumasining mehnat, ijtimoiy siyosat va faxriylar ishlari bo‘yicha qo‘mitasi raisi Yaroslav Nilov ma’lum qildi. U allaqachon tegishli so‘rovlarni IIV va Transport vazirligiga yo‘llagan.

Иностранным строителям будет запрещено работать таксистами и курьерами. Российские власти планируют ужесточить миграционную политику в 2025 году и внедрить целевые патенты для иностранных работников. Это означает, что гастарбайтеры, получив разрешение на работу в определённой сфере, не смогут перейти в другую. Например, в сферу пассажирских перевозок или доставки.
«Мы убеждены, что миграционную политику нужно ужесточать и подходить к ней более динамично и строго. В первую очередь предлагаем внедрить целевые патенты. Допустим, если у сварщика в патенте будет указана конкретная профессия, он сможет работать только сварщиком. Это пример регулируемой миграции. В ряде регионов уже начали запрещать мигрантам работать в различных сферах — это правильный шаг. Количество запрещённых сфер необходимо расширять. Сегодня человек работает на стройке, а завтра становится курьером — этого быть не должно», — заявил депутат Ярослав Нилов.
Для мигрантов, желающих работать водителями, также готовятся ограничения. Их обяжут сдавать экзамен ГИБДД для получения права работать в такси. На рассмотрение Государственной Думы уже внесён законопроект, который предусматривает, что иностранные граждане, желающие заниматься пассажирскими перевозками, должны сдавать как теоретический, так и практический экзамен для получения водительских прав категории «В».
Ранее сообщалось, что в России планируют аннулировать водительские удостоверения иностранцев за нарушения. Депутаты предложили ужесточить ответственность для иностранных водителей и признавать их права недействительными в случае нарушений правил дорожного движения. Поправки в закон «О безопасности дорожного движения» в ближайшее время будут вынесены на рассмотрение Госдумы.
Кроме того, использование каршеринга станет невозможным без российского водительского удостоверения. Мигрантам, не получившим водительские права в России, будет запрещено управлять каршеринговыми автомобилями и работать в такси. Такое мнение высказал председатель Комитета Государственной Думы по труду, социальной политике и делам ветеранов Ярослав Нилов. Он уже направил соответствующие запросы в МВД и Министерство транспорта.