Мигрантлар ҳуқуқлари бўйича юрист Ботиржон Шермуҳаммад Kun.uz сайтига берган интервьюсида Россияда ишлаш учун шароитлар йилдан йилга оғирлашиб бораётганини айтиб, ўзбекистонлик мигрантларни ўз келажаги ҳақида жиддий ўйлаб олишга чақирди.
«Ҳар бир инсон ўзининг ҳисоб-китобини ўзи қилади. Лекин илтимос қилардимки, ватандошларимиз Россияга боришдан аввал бир яхшилаб ҳисобини олишсин.
Хўш, бораётган жойларида иш ҳақи қанча? Афсуски, ватандошларимиз Россиядаги иш ҳақини ҳисоблаганда, йўл харажатлари ёки ҳар ой учун қилинадиган сарфларни ҳисобга олишмайди. Бу хато.
Одамлар Россияга кетар экан, барча харажатлари ва йил давомида топиши мумкин бўлган даромадини ҳисоб-китоб қилиб олиши керак.
Агар бормоқчи бўлган жойидаги даромади ойига 200 доллардан кам ёки шунинг атрофида бўлса ва шу пулни Ўзбекистонда ҳам топиш имконияти бўлса, менимча, бориш керак эмас. Бу пулга ота-она, оилани ташлаб, қийналиб юриш тўғри эмас, фикримча.
Энг ёмони шундаки, ҳозир бирор иқтисодчи яқин йиллар давомида Россиядаги иқтисодий аҳвол яхши томонга ўзгариши бўйича прогнозлар беролгани йўқ.
Биз рубл курсини 2008 йилдан бошлаб таҳлил қилиб чиқдик. Унга кўра, рубл ўтган йиллар давомида 330 фоизга қадрсизланган. Чунки 2008 йилда 1 доллар рублга ҳисоблаганда 24–25 рубл атрофида эди. Ҳозир эса 1 доллар ўртача 100 рублга тенг. Бу 4 баробар дегани.
Шунингдек, 2008 йилда Россияда 1000 доллар топган киши ҳозир 250 доллар топяпти. Демак, Россияда ишлаш йилдан йилга ўзини оқламаяпти.
Мигрантлар ёки Россияга кетмоқчи бўлаётганлар Россияда 2008 йилдан бери иш ҳақи қанчага ўзгарди ёки харажатлар қанчага ошди, деган саволларни ўзига бериши керак», – деди юрист.
Унинг қўшимча қилишича, ҳозир Россиянинг ўзбекистонлик мигрантлар кўп ишлайдиган 6та ҳудудида мигрантларнинг жамоат транспортларида ишлаши тақиқлаб қўйилди. Агар Москва ва Санкт-Петербургда ҳам бу қоида амалга кирса, яна ўн минглаб муҳожирлар Россияда ишсиз қолиб кетиши мумкин.
«Шунингдек, мигрантларимиз қайси соҳаларда тўлов яхшилиги ва бу соҳани қанчалик тез ўрганиш мумкинлигини ҳисобга олишлари керак.
Кўп айтамиз, электриклик ёки техниклик тез ўрганса бўладиган ва ўзимизда ҳам даромадли соҳа. Шунга ўхшаш соҳаларни ўрганиш керак. Одамлар даромадли соҳаларни таҳлил қилиши керак. Кейин озгина вақт сарфлаб, шу соҳани ўрганиш керак.
Ўтириб келажакни таҳлил қилиб оладиган пайт келди.
Яна бир нарсани тушуниш керак. Мустақил давлат сифатида собиқ иттифоқдан чиқиб кетганимизга 30 йилдан ошди. Энди давлат ҳамма нарсани қилиб беради, у биз учун таҳлил қилади, у биз учун муаммоларга ечим излайди, деган қарашлардан қутулиш керак.
Давлатнинг ўз функциялари бор. Шуларни эплаб бажарса, шунга раҳмат деймиз. Лекин биз инсон сифатида ҳаётимизни ўзимиз режалаштириб олишимиз, олдинга қараб интилишимиз керак. Шунга кўра, ватандошлардан биринчи илтимосим, тил ўрганинг. Қаерга борсангиз ҳам биринчи керак бўладигани тил билиш.
Биз кўп кўрдик, ўз соҳасининг мутахассиси бўлмаганлар ҳам тил билиши сабаб яхши пул топиб кетади. У бошлиқ, у иш бошқарувчи. Умуман, тил ўрганиш қийин эмас. Халқимизнинг потенциали катта, фақат қунт керак», – деди Ботиржон Шермуҳаммад.

В интервью Kun.uz адвокат по правам мигрантов Ботиржон Шермухаммад отметил, что условия для работы в России с каждым годом ухудшаются, и призвал узбекских мигрантов серьезно задуматься о своем будущем.
«Каждый человек сам решает, что ему делать. Но хотелось бы, чтобы наши соотечественники хорошенько все просчитали, прежде чем отправиться в ​​Россию.
Какова будет зарплата на новом месте работы? К сожалению, при расчете зарплаты в России, наши соотечественники не учитывают транспортные и ежемесячные расходы. Это ошибка.
Когда люди едут в Россию, они должны подсчитать все свои расходы и доходы, которые они могут получить в течение года.
Если доход, за которым вы хотите поехать, меньше или около 200 долларов в месяц, и у вас есть возможность заработать эти деньги и в Узбекистане, я не думаю, что вам следует ехать. Я не считаю правильным, что родители бросают свои семьи и страдают из-за этих денег.
Хуже всего то, что сейчас ни один экономист пока не делает прогнозов о том, что экономическая ситуация в России изменится к лучшему в ближайшие годы.
Мы проанализировали курс рубля, начиная с 2008 года. Выяснилось, что с тех пор рубль обесценился на 330%. В 2008 году доллар стоил около 24-25 рублей. Сейчас 1 доллар, в среднем, равен 100 рублям. То есть в 4 раза.
Следовательно, человек, зарабатывавший в России 1000 долларов в 2008 году, теперь зарабатывает 250 долларов. Это значит, что работа в России из года в год всё меньше и меньше оправдывает себя.
«Мигранты или те, кто хочет поехать в Россию, должны спросить себя, насколько изменилась заработная плата или насколько увеличились расходы в России с 2008 года», – говорит юрист.
Он добавил, что мигрантам теперь запрещено работать на общественном транспорте в шести регионах России. Если такое же правило начнет действовать в Москве и Санкт-Петербурге, работу в России могут потерять еще десятки тысяч мигрантов.
«Наши мигранты также должны учитывать, в каких областях (сферах) выше оплата труда и как быстро они могут освоить эти области.
Мы часто говорим, что электротехника или техника — это область, которую можно быстро освоить и которая и у нас дома приносит прибыль. Подобные сферы нужно изучать. Людям необходимо анализировать прибыльные отрасли. Потом вам нужно потратить немного времени и изучить эту сферу. Пришло время сесть и проанализировать свое будущее.
Нужно понять еще одну вещь. Прошло более 30 лет с тех пор, как мы покинули бывший союз в качестве независимого государства. И пора уже избавиться от представления, что государство все сделает за нас, проанализирует и найдет за нас решение проблем.
У государства есть свои функции. Если оно сможет это сделать, спасибо ему. Но мы, люди, должны сами планировать свою жизнь, чтобы двигаться вперед. Соответственно, моя первая просьба к соотечественникам — учить языки. Куда бы вы ни поехали, первое, что вам будет нужно, это знать язык.
Мы много раз видели, что даже неспециалисты в своей области, хорошо зарабатывают просто потому, что знают язык. Они и боссы, и управляющие делами. В целом, выучить язык не сложно. Потенциал у нашего народа велик, нужна только настойчивость», — говорит Ботиржон Шермухаммад.