Yaqin orada Rossiya aloqa operatorlari «Роскомнадзор» idorasiga bloklangan saytlarni chetlab o‘tishga urinayotgan foydalanuvchilar haqida to‘liq ma’lumot berishga majbur bo‘ladi, deb yozadi “Ведомости” nashri. Bu esa «Роскомнадзор» idorasi xohlagan vaqtda bloklangan resurslarga kirayotgan qurilmani aniqlash imkoniyatini beradi. Kompaniyalar ushbu ma’lumotlarni xizmat ko‘rsatilganidan boshlab, 15 kun ichida yig‘ib, topshirishlari kerak bo‘ladi.
Hozircha bu buyruq qachon kuchga kirishi aniq emas. Ammo tushuntirish xatiga ko‘ra, aloqa operatorlari o‘zgarishlar qabul qilinganidan so‘ng uch oy o‘tib yangi tartibda ishlashni boshlashlari kerak bo‘ladi. Shu bilan birga, operatorlardan mazkur tartibda ish faoliyatini boshlashlari uchun qo‘shimcha uskunalar xarid qilish yoki o‘rnatish talab etilmaydi, chunki tarmoqlarda 2019-yildan beri “ТСПУ” (tahdidlarning oldini olish uchun texnik vositalar) o‘rnatilgan bo‘lib, ular noqonuniy kontentga kirishni cheklash vazifasini bajarib kelmoqda.

Уже в ближайшее время российские операторы связи будут обязаны предоставлять Роскомнадзору всю информацию о пользователях, которые стремятся обойти блокировки в интернете, — сообщает издание «Ведомости». Это значит, что орган сможет в любой момент беспрепятственно идентифицировать устройства юзера, посещавшего нежелательные ресурсы. При этом компаниям придется собирать и передавать эти данные в течение 15 суток с начала оказания услуг.
Единственное, пока что неизвестно, когда именно приказ вступит в силу. Но, судя по пояснительной записке, операторы связи должны будут начать действовать в течение трех месяцев с момента принятия поправки. При этом не понадобится закупать и устанавливать дополнительную технику, ведь на сетях еще с 2019 года установлены ТСПУ — технические средства противодействия угрозам, которые как раз ограничивают доступ к противоправному контенту.
В документах, прилагаемых к проекту приказа, говорится, что эта мера позволит предотвратить доступ к информации, распространение которой ограничено на территории России, а также защитить граждан от возможного вреда.